Lesbi

Allikas: Vikipeedia

Lesbi on naissoost homoseksuaalne inimene: naine, kes kogeb romantilist armastust või seksuaalset külgetõmmet teiste naiste poole.[1][2] Mõistet lesbi kasutatakse ka, et väljendada seksuaalset identiteeti või seksuaalset käitumist olenemata isiku seksuaalsest sättumusest. Samuti omadussõnana, et kirjeldada või seostada erinevaid nimisõnu naiste homoseksuaalsuse või samasoolise külgetõmbe kohta.[2][3]

Mõiste "lesbi" kasutus eristamaks naisi, kes jagavad seksuaalset sättumust, pärineb 20. sajandist. Läbi ajaloo ei ole naised omanud samasuguseid vabadusi või sõltumatust nagu mehed, et olla samasoolistes suhetes. Samas ei ole nad erinevates ühiskondades kogenud sama karme karistusi nende suhete eest kui homoseksuaalsed mehed. Selle asemel on lesbilisi suhteid sageli peetud ohututeks ja heteroseksuaalsete suhetega võrreldamatuks. Seda välja arvatud juhul, kui suhtes olevad naised üritasid saada traditsiooniliselt meeste omaks peetud privileege. Selle kõige tulemusena on ajaloos väga vähe dokumenteeritud naiste homoseksuaalsust, mistõttu on raske anda täpset kirjeldust, kuidas on naiste homoseksuaalsust läbi aegade väljendatud. Varased seksuoloogid hakkasid 19. sajandi lõpus kategoriseerima ja kirjeldama samasoolist käitumist. Omades piiratud teadmisi homoseksuaalsusest või naiste seksuaalsusest eristasid nad lesbid kui naised, kes ei pea kinni naise soorollidest ning määrasid nad vääralt vaimuhaigeteks — määratlus, mis on globaalse teadlaste kogukonna poolt ümber lükatud.

Sellise määratluse tõttu peitsid samasoolistes suhetes olevad naised enda eraelu või leppisid ühiskonnast väljaheidetute sildiga. Väljaheidetud lõid Euroopas ja Põhja-Ameerikas enda subkultuuri ja identiteedi. Peale Teist maailmasõda, kui valitsused kiusasid aktiivselt homoseksuaalseid inimesi, arendasid naised võrgustikke, et omavahel sotsialiseeruda ja üksteist harida. Suurem majanduslik ja sotsiaalne vabadus võimaldas neil tasapisi ise hakata otsustama, kuidas nad loovad suhteid ja perekondi. Teise laine feminism ja naiste ajaloo ja seksuaalsuse teadlaste kasv 20. sajandil laiendas mõiste lesbi määratlust. Algas debatt seksuaalse iha kui peamise komponendi üle, mille alusel mõistet "lesbi" defineerida. Osa naised, kes omavad samasoolisi seksuaalseid kogemusi ei määratle end lesbina vaid biseksuaalsena. Samas kui teiste naiste, kes küll määratlevad end lesbina, seksuaalne käitumine või seksuaalne sättumus ei lange kokku. Inimese seksuaalne identiteet ei pea kokku langema tema seksuaalse sättumuse või seksuaalse käitumisega. Seda lahknemist võivad põhjustada erinevad asjaolud, teiste seas hirm eristada oma seksuaalse sättumusega homofoobses keskkonnas.

Lesbide kujutamine meedias vihjab, et ühiskond tervikuna on üheaegselt olnud nii huvitatud kui tundnud end ohustatud naistest, kes vaidlustavad naise soorolle. Nad on olnud lummatud ja vapustatud naistest, kes on romantilistes suhetes teiste naistega. Lesbi identiteedi omaksvõtvad naised jagavad omavahel sarnaseid kogemusi, mida võib võrrelda etnilise identiteediga: homoseksuaalsete inimestena on nad ühendatud heteroseksistliku diskrimineerimise ja homofoobiast tuleneva võimalusega, et nende pere, sõbrad ja teised inimesed ütlevad neist lahti. Naistena omavad nad meestest erinevaid probleeme. Lesbid võivad kogeda füüsilise ja vaimse tervise muresid, mis tulenevad diskrimineerimisest, eelarvamustest ja vähemuse stressist. Avalikult lesbiliste suhete ja perekondade loomist mõjutavad ka poliitilised tingimused ja ühiskondlikud suhtumised.

Mõiste[muuda | muuda lähteteksti]

Sõna "lesbi" tuleneb Lesbose saare nimest Kreekas, kus elas antiikaja poetess Sappho, kelle paljud luuletused olid pühendatud naistevahelisele armastusele.

Naiste homoseksuaalsus Läänes enne lesbiidentiteeti[muuda | muuda lähteteksti]

Üldiselt[muuda | muuda lähteteksti]

Ajaloolaste poolse arutelu tulemusena hakati täpsemalt uurima, et mis piiritleb lesbilise suhte. Lesbi-feministide järgi on inimese lesbina määratlemisel seksuaalne komponent teisejärguline, kui isiku põhilised ja lähemad suhted olid naistega. Pannes minevikus olnud suhteid ajaloolisse konteksti tuleb arvestada sellega, et oli aegu, kui armastus ja seks olid teineteisest eraldiseisvad ja otsese seoseta mõisted.[4] 1989. aastal kirjutas akadeemiline rühm Lesbi Ajaloo Grupp:

„Ühiskonnale on vastumeelne tunnistada, et lesbid eksisteerivad. Seetõttu nõutakse ajaloolastelt ja biograafidelt, kes seda silti tahavad kasutada, suurt kindluse astet. Tõendid, mis oleks igas teises situatsioonis piisavad, on selles olukorras ebapiisavad... Lesbid võisid olla naised, kes kunagi ei abiellunud, kes elasid koos teiste naistega, kelle sõbrad olid peamiselt naised või kes liikusid tuntud lesbide ringkondades... Seda sorti tõendid ei ole aga "tõestus". Meie kriitikud tahavad ümberlükkamatuid tõendeid seksuaalsest käitumisest naiste vahel. Seda on aga peaaegu võimatu leida.“

Naiste seksuaalsus ei ole tekstides ja dokumentides sageli adekvaatselt esindatud. Viimase ajani oli enamus materjale, mis kirjeldasid naiste seksuaalsust, kirjutatud meeste poolt lähtudes nende arusaamadest ja nende seostest naistega (näiteks naised kui abikaasad, tütred või emad).[5] Kunstipärased naiste seksuaalsuse esitlused annavad ajaloolastele sageli vihjeid, et kui laialdased või aktsepteeritud olid naistevahelised erootilised suhted ühiskonnas.

Sm-Wikipuzzlepiece.png   Tõlkimine pooleli, palun aita tõlkida!

<!-- seda teksti pole näha -->Sümbolid[muuda | muuda lähteteksti]

Lesbidel on ka oma lipp, seda kutsutakse Huulepulga lipuks - lipp koosneb kuuest erinevast roosakast toonist ja keskel ehk seitsmes värv on valge. Lipp on välja mõeldud just nendele lesbidele, kes on naiselikud lesbid ja soovivad enda orientatsiooni näidata naiselikumast küljest.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Lesbian". Dictionary.com. Kasutatud 14. juuni 2017.
  2. 2,0 2,1 Zimmerman, Bonnie (2003). Lesbian Histories and Cultures: An Encyclopedia. Garland Publishers. Lk 453. 
  3. Committee on Lesbian Health Research Priorities, Neuroscience and Behavioral Health Program, Health Sciences Policy Program, Health Sciences Section, Institute of Medicine (1999). Lesbian Health: Current Assessment and Directions for the Future. National Academies Press. p. 22. ISBN 0309174066. Vaadatud 14. juuni 2017. 
  4. Rothblum, Esther, Brehoney, Kathleen, eds. (1993). Boston Marriages: Romantic But Asexual Relationships Among Contemporary Lesbians. University of Massachusetts Press. Lk 4-7. 
  5. Rabinowitz, Nancy, Auanger, Lisa, eds. (2002). Among Women: From the Homosocial to the Homoerotic in the Ancient World. University of Texas Press. Lk 2.