Mario Vargas Llosa

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mario Vargas Llosa
Mario Vargas Llosa (crop 2).jpg
Sündinud 28. märts 1936 (vanus 85)
Amet kirjanik
Lapsed Álvaro Vargas Llosa, Morgana Vargas Llosa
Autasud Nobeli kirjandusauhind, honorary doctor of the University of Rennes 2, Saksa Kirjastajate ja Raamatukaupmeeste Ühingu rahuauhind, Prix mondial Cino Del Duca, Library of Congress Living Legend, Kunstide ja Kirjanduse ordeni komandör, Honorary doctor of the Humboldt University of Berlin, Ortega y Gasset Awards, Q3885401, Caonabo de Oro Award, honorary doctorate of the University of Valladolid, gold Medal of the Community of Madrid, honorary doctorate of the Bordeaux Montaigne University, Granada Ülikooli audoktor, Viareggio-Versilia International Prize, honorary doctorate of the University of Murcia, honorary doctorate of the University of Las Palmas, Gran Canaria, Pablo Neruda Order of Artistic and Cultural Merit, Q9052823, Don Quijote Journalism Prize, honorary doctorate of the University of Burgos, Grand Cross of the Order of Boyacá
Allkiri
Mario Vargas Llosa Signature.svg
Mario Vargas Llosa (2005)

Jorge Mario Pedro Vargas Llosa (sündinud 28. märtsil 1936 Arequipas) on Peruu kirjanik, 2010. aasta Nobeli kirjandusauhinna võitja.

Mario sündis Peruu provintsilinnas Arequipas keskklassi pere ainsa lapsena. Tema isa Ernesto Vargas Maldonado töötas raadios, ema Dora Llosa Ureta kuulus vanasse kreooli perekonda. Isa jättis pere maha veel enne poja sündi ja tema kooselust saksa päritolu naisega sündis Mariole kaks poolvenda Enrique ja Ernesto.

Aasta pärast vanemate lahutust nimetati Mario emaisa Peruu aukonsuliks Boliivias ja Mario kolis koos emaga Cochabambasse, kus kasvas üles. Vanaisal oli seal puuvillaistandus. Lapsena uskus poiss, et tema isa on surnud, sest vanemad ei tahtnud talle tõtt rääkida.

Kui Peruus tuli 1945 võimule president Jos Bustamante y Rivero, andis ta Mario vanaisale diplomaadi koha rannikulinnas Piuras ja pere kolis Peruusse tagasi. 1946 kolis pere pealinna Limasse ja kohtus seal esimest korda isaga. Isa ja ema hakkasid taas koos elama.

Kui Mario oli 14 aastat vana, saatis isa ta sõjaväeakadeemiasse õppima. Aasta enne lõpetamist hakkas Vargas Llosa tööle ajakirjanikuna ja langes sõjaväeakadeemiast välja.

1963 ilmus tema esimene romaan "La ciudad y los perros", mis käsitles tema õpinguid sõjaväeakadeemias. See sai laia tähelepanu osaliseks ja seda saatis suur müügiedu. Seevastu kindralid nimetasid seda teost "degenereerunud mõistuse" tööks ja väitsid, et Ecuador olevat Vargas Llosale maksnud, et too vähendaks Peruu sõjaväe mainet. Sõjaväeakadeemia juhtkond põletas tuhatkond eksemplari sellest teosest.

Nagu paljud Ladina-Ameerika kirjanikud, on ka Vargas Llosa olnud poliitiliselt aktiivne. Noorena oli ta vasakpoolne ja vaimustus Fidel Castro reformidest Kuubal, aga hiljem distantseerus ta sealsest autoritaarsest režiimist ning hakkas toetama liberaalseid ja uusliberaalseid ideid.

1977 valiti Vargas Llosa Peruu Keeleakadeemia liikmeks. Keeleakadeemia liige on ta tänapäevani.

Vargas Llosa kandideeris 1990. aasta Peruu presidendivalimistel paremtsentristliku Demokraatliku Rinde (Frente Democrtico, FREDEMO) kandidaadina. Tema peamised vastased olid endine ÜRO peasekretär Javier Perez de Cuellar ja Alberto Fujimori. Vargas Llosa võitis presidendivalimiste esimese vooru, kogudes 34% häältest, aga kaotas teises voorus Fujimorile, kes jäi Peruu presidendiks 2000. aastani.

Pärast kaotust presidendivalimistel on Vargas Llosa elanud põhiliselt Madridis. 1993 sai ta Hispaania kodakondsuse, kuid Peruu kodakondsus on tal tänapäevani.

4. veebruaril 2011 tõstis Hispaania kuningas Juan Carlos I Vargas Llosa aadliseisusse ja andis talle päriliku aadlitiitli Vargas Llosa markii.

Teosed eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]