Selma Lagerlöf

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Selma Lagerlöf
Selma Lagerlöf.jpg
Sündinud 20. november 1858
Mårbacka, Sunne vald
Surnud 16. märts 1940 (vanus 81)
Mårbacka
Matmispaik Östra Ämtervik Church
Amet romaanikirjanik, õpetaja, kirjanik
Autasud Nobeli kirjandusauhind
Allkiri
Selma Lagerlöf signature.svg

Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf (20. november 185816. märts 1940) oli rootsi kirjanik.

Ta oli pärit Kesk-Rootsist Värmlandi maakonnast. Tema loomingus on tähtis osa kohalikel pärimustel ja muistenditel. Tema elukaaslaseks oli aastast 1894 Sophie Elkan.

Tuntud on romantiline romaan "Gösta Berlingi saaga" (1891). Lagerlöf kujutab selles haaravalt tugeva iseloomuga kirglikke inimesi, nende võitlust iseenda ja oma saatusega.

Muinasjutulises noorsooraamatus "Nils Holgerssoni imeline teekond läbi Rootsi" (19061907) lendab härjapõlvlaseks moondatud nimitegelane metshanede seltsis läbi kogu Rootsi. Teekonna jooksul muutub üleannetu ja südametu Nils arukaks ning loomi armastavaks poisiks.

Selma Lagerlöf (1908, Carl Larssoni maal)

1909 sai Lagerlöf Nobeli kirjandusauhinna.

"Jeruusalemm" on tema romaan, mille tegevus toimub 19. sajandi viimasel veerandil. Romaani esimeses osas kujutatakse ärkamisliikumise teket ja kujunemist ühes Dalarna kihelkonnas, mille tagajärjel suur hulk selle asukaid rändab välja Palestiinasse, teises väljarännanute saatust Pühal Maal. Sündmustiku keskpunktis on kaks noort inimest: vanast auväärsest soost talupoeg Ingmar ja tema mõrsja Gertrud. Talu säilitamise nimel hülgab Ingmar Gertrudi, kes liitub väljarändajatega. Rohkete kannatuste järel leiavad mõlemad uue maise õnne.

Teos ekraniseeriti 1996. aastal.

Lagerlöfi "Gösta Berlingi saaga" 2006. aasta eestikeelne väljaanne (kirjastus Eesti Raamat, kujundaja Piret Niinepuu-Kiik) nimetati 2006. aasta Eesti 25 kauneima raamatu hulka.[1]

Aastast 1984 antakse välja Selma Lagerlöfi auhinda.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Kes? Mis? Kus?" 2008, lk. 354

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]