Mine sisu juurde

Alice Munro

Allikas: Vikipeedia

Alice Ann Munro (neiupõlvenimega Alice Ann Laidlaw; 10. juuli 193113. mai 2024) oli ingliskeelne Kanada kirjanik, 2013. aasta Nobeli kirjandusauhinna laureaat. Samuti pälvis ta 2009. aastal Bookeri auhinna elutöö eest ja talle on antud kolm Kanada kindralkuberneri ilukirjandusauhinda.

Munro looming kujutab eelkõige Ontario provintsi edelaosa, kus ta ise elab. Tema lihtsas, kergesti loetavas stiilis kirjutatud jutud käsitlevad inimeste keerukust. Munrod on nimetatud üheks suurimaks tänapäeva kirjanikuks ja Cynthia Ozick on võrrelnud teda Anton Tšehhoviga. Nobeli auhinna pälvis Munro ennekõike novellistina.

Töö ja looming[muuda | muuda lähteteksti]

Juba Alice Munro esimene novellikogu "Dance of the Happy Shades" (1968) pälvis Kanada kindralkuberneri kirjandusauhinna, mis on Kanadas kõrgeim sellealane tunnustus. Sellele järgnes omavahel seotud juttude kogumik "Lives of Girls and Women" (1971), mida on ekslikult nimetatud ka romaaniks. 1978 ilmunud kogumik "Who Do You Think You Are?" *(USA-s "The Beggar Maid: Stories of Flo and Rose") tõi talle teise kuberneri auhinna. 1979–1982 reisis ta Austraalias, Hiinas ja Skandinaavias. 1980 oli ta resideeriv kirjanik ühtaegu nii Briti Columbia Ülikoolis kui ka Queenslandi Ülikoolis. 1980.–1990. aastatel avaldas ta uue novellikogu umbes iga nelja aasta tagant.

Alice Munro jutte on ilmunud näiteks ajakirjades The New Yorker, The Atlantic Monthly, Grand Street, Mademoiselle ja The Paris Review. Oma 2006. aasta jutukogu "The View from Castle Rock" teemalises intervjuus arvas Munro, et ei avalda ehk rohkem kogumikke. Hiljem on ta sellest otsusest taganenud. 2009 ilmus tal novellikogu "Too Much Happiness". Tema jutu "The Bear Came Over the Mountain" alusel tegi filmi "Away from Her" režissöör Sarah Polley, peaosades olid Julie Christie ja Gordon Pinsent. Film esilinastus 2006 Toronto rahvusvahelisel filmifestivalil ja kandideeris Oscarile parima kohandatud stsenaariumi kategoorias, kuid kaotas filmile "Ei ole maad vanadele meestele".

10. oktoobril 2013 määrati Munrole Nobeli kirjandusauhind kui tänapäeva novellimeistrile. Nobeli kirjandusauhinna laureaatide seas on Munro esimene Kanada naine ning kogu auhinna ajaloo vältel 13. naine.

Teosed eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]