Nadine Gordimer

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Nadine Gordimer Göteborgi raamatumessil, 24. september 2010. Foto: Bengt Oberger
Nadine Gordimer, David Grossman

Nadine Gordimer (20. november 1923 Springs13. juuli 2014 Johannesburg) oli Lõuna-Aafrika Vabariigi kirjanik, kes võitis aastal 1991 Nobeli kirjandusauhinna ja 1974 Bookeri auhinna.

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Nadine sündis söekaevanduslinnas Springsis, mis asub Johannesburgi lähedal, Isidore ja Nan Gordimeri peres. Tema vanemad olid juudi päritolu, tema isa oli emigreerunud Leedust ja ema Londonist.

Hariduse sai ta katoliiklikust konvendikoolist. Pärast kooli lõpetamist jätkas ta õpinguid ühe aasta Witwatersrandi Ülikoolis, kus kraadiomandamine jäi pooleli. 1960. ja 1970. aastail õpetas ta mitmes Ameerika ülikoolis. Ta sekkus ka avalikult Lõuna-Aafrika poliitikasse, nõudes apartheidipoliitikast loobumist. Suur osa tema loomingust baseerubki moraalsetel ja psühholoogilistel rassipingetel, mis tema kodumaal olid levinud.

Tema esimene avaldatud teos oli lühijutt lastele, "The Quest for Seen Gold", mis ilmus 1937 Children's Sunday Expressis. Tema esimene lühijuttude raamat "Face to Face" avaldati 1949. Esimese romaani, "The Lying Days", avaldas ta 1953.

Aastal 1954 abiellus Nadine kõrge reputatsiooniga kunstikaupleja Reinhold Cassireriga, kes asutas ettevõtte South African Sotheby's, hiljem asutas Reinhold oma galerii ja juhtis seda. Paaril sündis 1955 poeg Hugo.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]