Mäerühmade loend Ida-Alpide Alpiklubi klassifikatsioonis
See artikkel vajab toimetamist. (August 2021) |
Artiklis puuduvad viited. (August 2021) |
See Mäerühmade loend Ida-Alpides näitab kõiki 75 mäerühma ja ahelikku Ida-Alpides 1984. aasta Alpiklubi Ida-Alpide klassifikatsiooni (AVE) järgi.
Alpiklubid jagavad Ida-Alpid neljaks piirkonnaks, mis omakorda jagunevad mäerühmadeks. Neli piirkonda on Põhja-, Kesk-, Lõuna- ja Lääne-(Ida-)Alpid. 27 rühmaga mõlemas moodustavad Ida-Alpide põhja- ja keskpiirkonnad suurema osa Ida-Alpidest. Lõuna-Ida-Alpides on 15 rühma ja Lääne-Ida-Alpides kuus.
Ida-Alpid asuvad kuue riigi territooriumil: Saksamaa, Itaalia, Liechtenstein, Austria, Šveits ja Sloveenia. Suurim osakaal on Austrial, mille piires on 57 mäerühma. Järgnevad Itaalia 23 ja Šveits 10-ga. Saksamaal on 7 ja Sloveenias 4 mäerühma. Liechtensteinis on osa ühest rühmast.
Ainus neljatuhandeline ja Ida-Alpide kõrgeim mägi on Piz Bernina (4049 m). Seega on Bernina rühm kõrgeim kõigist Ida-Alpide rühmadest. Järgmiseks tulevad Ortleri Alpid koos Ortleri mäega (3905 m), mis on Lõuna-Tirooli kõrgeim tipp. Kõrguselt kolmas rühm on Glockneri rühm Austria kõrgeima tipuga: Großglockner (3798 m). Veel 22 rühma ületavad 3000 m piiri. Ainus kolmetuhandeline rühm Põhja-Ida-Alpides on Lechtali Alpid koos Parseierspitze mäega (3036 m). Veel 39 rühma ületavad 2000 m piiri. Mitmed rühmad ületavad 1000 m piiri ja vaid üks asub sellest tasemest allpool: Wienerwald. Selle kõrgeim mägi on Schöpfl (893 m).
Legend
[muuda | muuda lähteteksti]- AVE nr.: rühma numeratsioon Alpiklubi klassifikatsiooni (AVE) alusel. Väiketähtedega numbrid on rühmad, mis jaotati 1984. aastal edasi. Need rühmad kuulusid enne 1984. aastat ühte üksusesse.
- Nimi: mäerühma nimi. Kui nimed koosnevad kahest rühmast ja kus Vikipeedias on 2 artiklit, kuvatakse mõlemad.
- Kaart: rühma asukohakaart Ida-Alpides.
- Asukoht: piirkond, kuhu rühm kuulub.
- Riik: riik või riigid, mille territooriumil mäerühm asub. Esimesena loetletud riigis on suurem osa mäerühmast.
- Kõrgeim mägi: kõrgeima mäe nimi rühmas. Kui rühmas on kaks alamrühma, näidatakse mõlema rühma kõrgeim tipp. Kõrgem mägi loetletakse esimesena.
- Kõrgus: kõrgeima mäe kõrgus meetrites.
- Pilt: pilt kõrgeimast mäest.
AVE 1984
[muuda | muuda lähteteksti]- 1 1984. aastal loeti Dolomiitide (52) ja Karni Eelalpide (57b) osaks.
- 2 piirkonnad, mis ei kirjelda Ida-Alpe. AVE numbrit kasutati Saksa ja Austria Alpiklubide poolt nende hütijuhtide sorteerimisvõtmes.