Goldbergi rühm
See artikkel vajab toimetamist. (Aprill 2021) |
Artiklis puuduvad viited. (Aprill 2021) |
Goldbergi rühm on Kõrg-Tauerni mäestiku alamrühm Kesk-Ida-Alpides. See asub Austria Salzburgi ja Kärnteni liidumaadel. Selle kõrgeim tipp on Hocharn (3254 m). Teised tuntud tipud on Hoher Sonnblick koos oma observatooriumiga (3106 m) ja Schareck (3123 m).
Rühma nimi on seotud piirkonna rikkalike mineraalide ja sellega seotud ajalooliste kaevandustega. Kulda kaevandati Raurise orus, samuti Gasteini orus (Radhausbergi massiivis) ning see aitas neil kahel orul – ja ka feodaalisandatel Salzburgi peapiiskoppidele – kõrgkeskajal tohutu rikkuse omandada.
Alles 19. sajandil suleti kaevandused kahjumlikkuse tõttu lõplikult. Ka tänapäeval saab Raurises kulda uhta. Tipud nagu Goldbergspitze (3073 m) ja Goldzechkopf (3042 m) meenutavad ammust minevikku, kui Kõrg-Tauernis kulda kaevandati. Lisaks kaevandati hõbedat – millele viitab Silberpfennig (2600 m) – ja muid väärismetalle, nagu ka vääriskive (akvamariin, granaat ja muud).
Goldbergi rühm asub Kõrg-Tauerni mäestiku idaosas. Rühmast läänes on Grossglockneri kõrgalpi maantee, idas kulgeb Tauerni raudtee.
Goldbergi rühma piirid Ida-Alpide alpiklubi klassifikatsiooni järgi, kus nad on kui rühm nr. 42, moodustuvad järgmiselt:
- Põhjas: Salzachi jõgi Taxenbachist allavoolu kuni Gasteiner Ache oja suubumiskohani
- Idas: Gasteiner Ache (Gasteini org) kuni Nassfeldi ülemjooksuni – Gasteiner Tauern (Niederer Tauern) (Alpide peaaheliku kuru) – Mallnitzi oja kuni selle suubumiseni Mölli jõkke
- Lõunas: Mölli org (kulgeb ida-kagu suunas kuni Winklernini)
- Läänes: Mölli ülemjooksust kuni Heiligenblutini – piki Grossglockneri kõrgalpi maanteed kuni Hochtori kuruni – Seidlwinkli orus alla kuni Raurise ja Taxenbachini.
Vastavalt Austria koopaameti (Gebirgsgruppengliederung für das österreichische Höhlenverzeichnis) mäestikuklassifikatsioonile Hubert Trimmeli järgi, milles rühm on nr. 2580, ei moodusta piiri Mallnitzer Tauern Nassfeldi kohal, vaid Hoher Tauerni kuru ja Anlaufi org.
Koos Ankogeli rühma, Glockneri rühma, Schoberi rühma, Kreuzecki rühma, Granatspitze rühma, Venedigeri rühma, Villgrateni mägede ja Rieserferneri rühmaga kuulub Goldbergi rühm Kõrg-Tauerni suurte mäerühmade hulka.
Vastavalt Austria koopaameti mäestikuklassifikatsioonile jaotatakse rühm edasi järgmiselt:
- Sadnigi rühm Mölli jõe käänakul
- Sonnblick–Bösecki rühm Hüttwinkli ja Mölli orgude vahel
- Gamskarlspitze rühm Gasteini ja Mallnitzi orgude vahel
- Edelweißspitze rühm Fuschi ja Raurise orgude vahel kuni Salzachini
- Hocharni rühm Hüttwinkli oru, Seidlwinkeli oru ja Hochtori kuru vahel (Grossglockneri maantee)
- Bernkogel–Türchlwandi rühm Raurise ja Gasteini orgude vahel kuni Salzachini
Edelweißspitze rühm (Radhausbergi massiivis) on vastavalt alpiklubi klassifikatsioonile Ankogeli rühma osa.
Tipud
[muuda | muuda lähteteksti]Kõik nimega kolmetuhandesed Goldbergi rühmas:
- Hocharn (3254 m)
- Schareck (3123 m)
- Grieswies-Schwarzkogel (3116 m)
- Hoher Sonnblick (3106 m)
- Baumbachspitze (3105 m)
- Krumlkeeskopf (3101 m)
- Roter Mann (3097 m)
- Sandkopf (3090 m)
- Arlthöhe (3084 m)
- Goldbergspitze (3073 m)
- Schneehorn (3062 m)
- Goldzechkopf (3042 m)
- Schlapperebenspitzen (3021 m)
- Weinflaschenkopf (3008 m)
- Ritterkopf (3006 m)
- Noespitze (3005 m)