Lizumer Reckner

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lizumer Reckner
Lizumer Reckner lõunast vaadatuna
Lizumer Reckner lõunast vaadatuna
Kõrgus 2886 m
Asukoht Tirool, Austria
Ahelik, mäestik Tuxi Alpid
Koordinaadid 47° 8′ 39″ N, 11° 37′ 50″ E
Lizumer Reckner (Austria)
Lizumer Reckner

Lizumer Reckner (2886 m) on kõrgeim mägi Tuxi Alpides Austrias Tirooli liidumaal.

Asukoht ja piirkond[muuda | muuda lähteteksti]

Lizumer Reckner põhjast vaadatuna

Lizumer Reckner asub Tuxi Alpide keskosas, umbes 20 km Innsbruckist kagus Lizum Walcheni polügoonil (Truppenübungsplatz Lizum Walchen). Läände jääb Navisi org, kagusse Schmirni org ja itta Wattener Lizum. Tuxertali org kagus ei jää kaugele. Selle naabermägi lõunas on Geier. Põhjas kulgeb mäehari Lizumer Sonnenspitze, Tarntaler Köpfe ja lõpuks kuni Mölsbergini. Lizumer Recknerist läänes on 2824 m kõrge Naviser Reckner.

Geoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Reckner asub Kõrg-Tauerni tektoonilise akna serval, see on Ida-Alpide piirkond, kus paljastuvad penniinilised katted ja võimalik, et ka helveetsilised katted. Reckneri tipuplokk koosneb serpentiniidist, mis on peamiselt varjatult radiolariidis. Lisaks on geoloogiliselt mitmekesises ümbruskonnas dolomiitbretšad, kalkschiefer ja teised juuraajastu kivimid.

Reckneri tipuploki all on kivivoolud, mida peetakse endise kiviliustiku jäänusteks. Siit võib leida ka surnud jää jälgi.

Baasid ja rajad[muuda | muuda lähteteksti]

Navisi orust võib mäkke ronida muu hulgas Naviser Hüttest (1767 m) või Peeralmist (1663 m). Schmirni orus toimib lähtepunktina Oberni asundus. Tuxertalist saab Recknerile tõusta 1984 m kõrguselt Junsbergalmilt või Hintertuxist. Wattener Lizumi tähtsaim baas on Lizumer Hütte (2019 m).

Tipuploki lõunajalamile pääseb kõigist nendest baasidest läbi mitmete tähistatud matkaradade. Lizumist saab ronida ka talvel suusatuurina. Viimane tõus tippu nõuab mõningast hõlpsat kaljuronimist ja on osaliselt tagatud via ferrataga.

Selle asukoha tõttu sõjaväe polügoonil on mäkketõusud aeg-ajalt keelatud.