Mine sisu juurde

Glock

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib poolautomaatsest käsitulirelvast; inseneri kohta vaata artiklit Gaston Glock.

Neljanda põlvkonna Glock 17

Glock on polümeerraamiga poolautomaatsete tulirelvade seeria.

Selle käsitulirelva töötas välja austerlane Gaston Glock. Neid relvi toodab Austria firma Glock GmbH, mille jaoks on see kujunenud kõige edukamaks tooteks.

Austria politsei võttis relva kasutusele 1982. aastal. Sealt alates on see jõudnud mitmete riikide ametijõudude kasutusse. Sealhulgas on see alates 2018. aasta augustist ka Eesti politsei- ja piirivalveameti ametlik teenistusrelv.

Relva polümeerplastikust[küsitav][viide?] raam on tekitanud küsimusi selle vastupidavuse ja usaldusväärsuse osas, kuid aastate jooksul on relv kogunud populaarsust ka tsiviilisikute seas.

Firma loojal Gaston Glockil ei olnud varasemat kogemust tulirelvade väljatöötamisel ega tootmisel. Aga ta oli kogenud polümeeride tootmises ja kasutamises ning kogemus sellel alal oli oluline tema firma esimese relva, Glock 17 disainimises ja tootmises.

Austria armee andis 1980. aastal teada plaanist välja vahetada Walther P38 relvad moodsamate vastu. 1982. aastal valminud Glock 17 võitis testimised ning võeti kasutusele Austria armees ja politseijõududes. Peagi võtsid relva kasutusse ka Norra ja Rootsi armeed.

Toote arenemine

[muuda | muuda lähteteksti]

Glock uuendas enda algset disaini mitu korda tootmisajaloo jooksul. Praeguseks on kokku viis generatsiooni Glocki tulirelvi.

Teise põlvkonna mudelid

[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1988 tuli esimene uuendus Glock 17-le: käepidemele ja päästiku kaitsmele lisati ruuduline muster ja kelgu tagumisele osale lisati sooned. Lisaks sellele lisati Ameerika alkoholi, tubaka, tulirelvade ja lõhkeainete büroo uuendatud reeglite tõttu väike seerianumbriga terasplaat päästiku kaitsme ette. Mitteametlikult kutsuti neid relvi "teise generatsiooni" Glockideks, tegelikkuses oli see lihtsalt uuendus algsele mudelile.

Kolmanda põlvkonna mudelid

[muuda | muuda lähteteksti]
Kolmanda põlvkonna Glock 17

1998. aastal tuli Glock välja järgmise uuendusega. Raami uuendati, lisati uus kelk (kutsutakse "Universal Glock rail", universaalne Glocki kelk), sellele uuele kelgule oli võimalik lisada aksessuaare nagu lasersihik või taskulamp. Mõlemale relva poolele lisati lohk pöidlale ja käepidemele lisati lohud sõrmede jaoks. Natuke hiljem lisati väike auk selleks, et saaks kontrollida, kas relv on laetud, ja parem kaitseriivi mehhanism.

Kolmanda generatsiooni mudelite polümeerraam võis olla must, tumeda maapinna värvi või oliivikarva. Kui relv on tulistamiseks mitte ette nähtud mudel, siis on relva raam punane, ja kui tegu on treeningurelvaga, siis on relva raam sinine.

2009. aastal tutvustati Glock 22 RTF2 (RTF tähendab "Rough Textured Frame", kareda pinnasega raam); selle Glocki padrunid olid teises kaliibris, .40 S&W). Relva käepide sai uue ruudulise pinnase, sooned kelgu peal meenutasid rohkem kala lõpuseid. Paljud olemasolevad mudelid olid nüüd saadaval RTF2 versioonis, sealhulgas Glock 31, 32, 23 ,21 ja 19, aga mitte kõigil ei olnud "kala lõpuseid".

Neljanda põlvkonna mudelid

[muuda | muuda lähteteksti]

2010. aastal tutvustas Glock SHOT Show'l oma neljanda generatsiooni relva, nad ise kutsusid neid Gen4-ks. Uuendused olid peamiselt ergonoomikale ja tagasilöögi vedrule. Esimesed kaks neljanda generatsiooni mudelit, mis teatavaks tehti, olid Glock 17 ja Glock 22. Relvi esitleti uuendatud krobedapinnalise raamiga ja ruudulise tekstuuriga käepidemetega.

Võrreldes eelnevate mudelitega olid neljanda generatsiooni Glocki käepidemed väiksemad. Kuid iga relvaga tulid kaasa abivahendid, mis võimaldasid soovi korral käepideme suurema vastu välja vahetada. Üks suurimaid erinevusi vanemate generatsioonidega on võimalus salve vahetusmehhanismi muuta kas parema- või vasakukäeliseks kasutamiseks. Varasemad salve mudelid ei sobi Gen4 relvadesse, kui kasutaja on salve vahetus mehhanismi vahetanud vasakukäeliseks kasutamiseks. Kõik Gen4 salved sobivad varasema generatsiooni relvadesse.

2010. aasta juulis tutvustad Glock kahte uut Glock 19 ja 23, väiksemat, "kompaktsemat" varianti. Hiljem samal aastal tutvustas Glock, nüüd Glock 26 ja Glock 27 mudelitele mõeldud poolkompaktset, "subcompact" varianti. Viimaseid neljanda generatsiooni Glocke tutvustati 2013. aasta jaanuaris, iga-aastasel SHOT Show'l, sinna hulka kuulusid Glock 20 koos teiste mudelitega.

Viienda põlvkonna mudelid

[muuda | muuda lähteteksti]

Viies ja seni viimane generatsioon ehk "Gen5" avalikustati 2017. aasta augustis. Peamised muudatused olid, nagu neljanda generatsiooni puhul, seotud ergonoomika ja elueaga. Erinevalt eelmistest generatsioonidest ei sobi viienda generatsiooni Glockide osad vanemate tootepõlvkondade mudelitele. Esimest kaks mudelit, mis said viienda generatsiooni mudeli olid Glock 17 ja Glock 19. Viienda generatsiooni relvad on mõeldud nii vasaku- kui ka paremakäelistele, kus eelnevad generatsioonid olid kas ainult parema- või ainult vasakukäelistele mõeldud. Viies generatsioon muutis relva palju ergonoomilisemaks ja turvalisemaks. Muudeti ka relva salve, mis tähendab, et viienda generatsiooni salv ei sobi vanema generatsiooni relvadesse.

Pärast Glock 17 väljatoomist on Glock tootnud palju eri variante. Variandid erinevad kaliibri, raami, ja kelgu pikkuse järgi, neid eristatakse erinevate mudeli numbrite abil, mõnel Glockil on ka üks või kaks eri varianti, eranditeks on Glock 17 ja Glock 30, mõlemal on rohkem kui kaks alamudelit. Kõik Glocki mudelid on jaotatud kaliibri järgi seitsmeks rühmaks, ning igas rühmas on mitu eri mudelit Glocki relvi.

Siia rühma kuuluvad kõik Glockid, mille kaliiber on 9×19 mm Parabellum.

 • Glock 17 on 1982. loodud Glocki mudel, Glock 17 ona ka ainuke Glocki mudel, millel on erinevad alamudelid, need alamudelid on: Glock 17L (väljalaskeaasta 1988), Glock 17C (väljalaskeaasta 1996), Glock 17MB (ei ole enam tootmises, sest pärast neljanda generatsiooni väljatulekut on kõik Glockid nii parema- kui ka vasakukäelistele mõeldud) ja Glock 17M (väljalaskeaasta 2016).
 • Glock 18 on valitava laskmisviisiga Glock 17, oli Austria terroristide vastase üksuse eritellimus, tootmine algas 1986.
 • Glock 19 on Glock 17 kompaktsem variant, tootmine sai alguse 1988. aastal. Glock 19-l on ka X-variant, Glock 19X, see on lihtsalt Glock 19 kelk Glock 17 raamil.
 • Glock 26 on poolkompaktne variant, mille peamine eesmärk oli see, et seda saaks kanda peidetult, see mudel tuli müüki 1995. aastal.
 • Glock 34 on Glock 17 võistlusvariant, sellel on lühem toru ja kelk, tootmine algas 1998.
 • Glock 43 on kõige väiksem mudel selles kaliibris, see on esimene Glocki mudel, mis toodeti ühe tulbalise salvega (salv on ühe padruni laiune erinevalt teistest salvedest, kuhu mahub kaks padrunit kõrvuti), seetõttu on selle relva käepide õhem ja lühem, aga teiste mudelite salv ei sobi selle mudeli sisse. Sellel mudelil on ka X-variant, Glock 43X, aga see on ainult natuke paksem ja pikem, tänu millele mahutab see ühe kuuli rohkem.
 • Glock 45 on must Glock 19X-i variant, mille ehitamisel on kasutatud 5. põlvkonna Glocki püstolite eripärasid, et toode oleks politseitöös vastupidavam ja turvalisem.
 • Glock 46 on Glock 19 kompaktsem versioon.
 • Glock 48 on suurem ainult Glock 43-st, see sarnaneb kõikides aspektides Glock 43-ga, ainult toru ja kelk on sellel mudelil pikemad.

Siia rühma kuuluvad kõik Glockid, mille kaliiber on 10 mm ja mis on võimelised laskma automaatselt (päästiku allhoidmisel laseb relv seni, kuni salves pole enam kuule)

 • Glock 20 esimest korda tutvustati seda mudelit 1991. aastal, see mudel on natuke suurem kui Glock 17, nende kahe mudeli osadest on pooled samad ei saa nende osi jagada, sest teised osad on suurema surve ja suurema salve tõttu suuremaks tehtud. Glock 20-l on ka SF-variant, mis on lühem ja sobib väiksemate kätega inimestele.
 • Glock 29 on Glock 26 poolkompaktne variant, tootmine algas 1997. Sellel mudelil on ka SF-variant, mis on lihtsalt lühem.
 • Glock 40 on 2015. aastal tutvustatud 10 mm Auto variant Glock 17L-ist.

Siin rühmas on kõik mudelid mille kaliiber on .45 ACP, teine kõige suurem erinevus on see, et torus on kaheksanurkne vintlõige, mitte kuuenurkne.

 • Glock 21 on Glock 20 variant, mis on mõeldud peamiselt Ameerika turule. Võrreldes Glock 20-ga on see variant kergem. Sellel mudelil on ka SF-variant, see on lihtsalt lühem variant tavaliselst Glock 21-st.
 • Glock 30 on Glock 29 poolkompaktne variant, mille salve suurus on 10 padrunit. Sellel mudelil on ka SF- ja S-variant, SF on lihtsalt lühem ja S-variant on kitsam.
 • Glock 36 on kõige väiksem mudel selles rühmas, oma suuruse tõttu ei sobi siia relva teiste mudelite salved.
 • Glock 41 on Glock 21 võistlusvariant, see mudel on pikema toru ja kelguga, seda valmistatakse ainult Gen4 raamiga.

Siia rühma kuuluvad kõik mudelid, mille kaliiber on .40 S&W, kõik relvad, mis siin rühmas on võivad lasta .357 SIG kaliibriga kuule, aga selleks tuleb relva toru ära vahetada.

 • Glock 22 on Glock 17 mudel, mille raami ja toru on muudetud selleks, et see saaks last suuremat ja võimsamat .40 S&W padrunit. Tootmine algas 1990. aastal.
 • Glock 23 on suuruselt sama mis Glock 19, aga muudetud kelgu ja raami tõttu on see natuke raskem.
 • Glock 24 on pikema toru ja kelguga Glock 22, tootmine algas 1994, aga pärast Glock 34 ja 35 väljalaskmist tootmine lõppes.
 • Glock 27 on Glock 26 .40 S&W kaliibri variant, sellele relvale sobivad ka Glock 22 ja 23 salved, see muudab relva käepideme pikemaks, mistõttu relv tundub mugavam.
 • Glock 35 on võistlusrelva Glock 34 ja .40 S&W kaliibrine variant.

Relvad siin rühmas on tavaliselt mõeldud müügiks riikides, kus sõjaväe kaliibriga relvade müük on keelatud, aga neid relvi ei saa müüa Ameerikas ja Kanadas, sest see relv ei vasta Ameerika impordiseadustele ja Kanadas on see relv liiga lühike.

 • Glock 25 on Glock 19 .380 ACP kaliibriline variant. Tootmine algas 1995.
 • Glock 28 on Glock 26 .380 ACP kaliibriline variant. Tootmine algas 1997.
 • Glock 42 on eriline sellele kaliibrile, see mudel on neist kolmest kõige väiksem, ning see on ainuke mudel mille müük on Ameerikas lubatud. Tootmine algas 2014.

Siia rühma kuuluvad kõik mudelid mille kaliiber on .357 SIG, kõik relvad mis siin rühmas on võivad lasta .40 S&W kaliibriga kuule, aga selleks tuleb relva toru ära vahetada.

 • Glock 31 on Glock 22 täissuuruses variant.
 • Glock 32 on Glock 23 kompaktne variant.
 • Glock 33 on Glock 27 poolkompaktne variant.

Siia rühma kuuluvad kõik relvad, mille kaliiber on .45 GAP, teine kõige suurem erinevus on see, et torus on kaheksanurkne vintlõige, mitte kuuenurkne, sarnaselt .45 ACP kaliibriga mudelitega.

 • The Glock 37 sarnaneb Glock 17-ga, aga sellel mudelil on laiem kelk, suurem toru ja teistsugune toru. Tootmine algas 2003.
 • The Glock 38 on Glock 19 .45 GAP kaliibriline variant.
 • The Glock 39 on Glock 26 .45 GAP kaliibriline variant.

Glocki mudeli relvad on kasutusel 62 riigis.

Euroopas on need relvad kasutusel Austrias, Horvaatias, Tšehhis, Soomes, Eestis, Prantsusmaal, Saksamaal, Islandil, Kosovos, Lätis, Leedus, Luksemburgis, Madalmaades, Monacos, Montenegros, Poolas, Portugalis, Venemaal, Serbias, Hispaanias, Norras, Rootsis, Šveitsis, Ukrainas, Suurbritannias ja Vatikanis.

Aasias on need relvad kasutusel Aserbaidžaanis, Gruusias, Hongkongis, Indias, Indoneesias, Iraagis, Iisraelis, Jordaanias, Liibanonis, Malaisias, Paapua Uus-Guineas, Pakistanis, Filipiinidel, Singapuris, Taiwanis, Tais, Ida-Timoris, Trinidad ja Tobagos, Jeemenis ja Araabia Ühendemiraatides.

Aafrikas on need relvad kasutusel Nigeris, Libeerias ja Sierra Leones.

Põhja-Ameerikas

[muuda | muuda lähteteksti]

Põhja-Ameerikas on need relvad kasutusel Kanadas, Ameerikas ja Mehhikos.

Lõuna-Ameerikas

[muuda | muuda lähteteksti]

Lõuna-Ameerikas on need relvad kasutusel Brasiilias, Tšiilis, Ecuadoris, Uruguays ja Venezuelas.

Muudes riikides

[muuda | muuda lähteteksti]

Glockid on kasutusel ka Austraalias, Uus-Meremaal.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]