Mootorratas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Honda CBR600RR
August Eljari ja Voldemar Päts külgkorviga mootorrattal

Mootorratas (kõnekeeles ka tsikkel, mototsikkel; van. mototsüklett ja ingliskeelse laensõnana ka baik) on liiklusseaduse[1] mõistes külghaagisega (ehk külgkorviga) või külghaagiseta kaherattaline mootorsõiduk, mille sisepõlemismootori töömaht on üle 50 cm³ või valmistajakiirus on üle 45 km/h.

Arengumaades kasutatakse väiksekubatuurilisi mootorrattaid põhiliselt soodsa ja kättesaadava transpordivahendina. 58% kõikidest maailma mootorratastest asub Aasia maades. Arenenud riikides loetakse mootorratast luksusesemeks ning nad leiavad kasutamist vaba aja veetmisel, elustiili aksessuaarina või identiteedi sümbolina. Erandi moodustab Ühendkuningriik, kus mootorratas leiab laialt kasutust nii igapäevase transpordivahendina nii auto asendajana kiirete ülesannete täitmisel urbaniseerunud keskkonnas. Levinud mootorratta kasutusviis on motokuller.

Lisaks sellele, et mootorrattasõit on transpordiviis või spordiliik, on sellest saanud omaette subkultuur ja elustiil. Kuigi mootorrattasõit on tegevus, mida enamjaolt harrastatakse üksi, võib ta olla ka silmapaistvalt sotsiaalne - mootorratturitel on tavaliselt välja kujunenud oluline kokkuhoidmise ja kogukonnatunne. Mootorratturid organiseeruvad tihtipeale klubidesse või väheformaalsetesse ühendustesse, kas mootorratta tüüpide, kasutusviiside (matkamine, mootorrattaehitus, maastikusõit jms), harrastatava spordiala (motokross, võidusõit ringrajal jms) või isiklike tõekspidamiste alusel. Eesti suurim ja vanimmootorratturite ühendus on Motokommuun Biker.ee (alates 2003) ja vanima nimetusele pretendeerib ka vanatehnika klubi UNIC aga see pole puhtakujuline mootorratturite ühendus ja ühendab endas kõiki vanatehnika entusiaste sh mootorrattureid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]