Melchior Wakenstede

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Melchior Wakenstede
Sündinud 1378
Lübeck
Sugu mees
Abikaasa(d) Keterlyn
Laps(ed) kaksikud, poeg Melchior ja tütar Agatha
Amet apteeker
Tegelaskuju autor Indrek Hargla

Melchior Wakenstede ehk apteeker Melchior on eesti kirjaniku Indrek Hargla poolt väljamõeldud detektiivist apteeker, kes tegutseb 15. sajandi alguse Tallinnas.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Melchior sündis Hargla järgi umbes 1378. aastal ning saabus Tallinna koos apteekrist isaga. Raamatust "Apteeker Melchior ja Oleviste mõistatus", mille tegevus toimub 1409. aastal, saab veel teada, et ta on abielus eesti soost Keterlyniga ning et teda painab suguvõsaneedus, mis väljendub sügavates meeleheitehoogudes ja mille vastu aitab vaid armastava naise hoolitsus. Melchiori suguvõsa valis apteekri elukutse aga just selleks, et leida rohi needuse ravimiseks. Raamatus "Apteeker Melchior ja Rataskaevu viirastus", mille tegevustik kulgeb aastas 1419, on Melchiorile sündinud kaksikud, poeg Melchior ja tütar Agatha.

Tallinnas kuulub Melchior lugupeetud kodanike hulka, kes on tuntud oma heatujulisuse ja terava mõistuse poolest. Tema üheks paremaks sõbraks on kohtufoogt Wenzel Dorn, kellel Melchior vahel aitab kuritegusid lahendada. Lisaks on tema sõbraks ka dominiiklane vend Hinricus, kes on eesti päritolu.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Apteeker Melchior ja Oleviste mõistatus (Varrak, juuli 2010 (esitrükk) ja jaanuar 2011 (teine trükk))[muuda | muuda lähteteksti]

Esimeses raamatus, kus Melchior esineb, asub ta lahendama mõistatust, mis saab alguse ordukäskniku tapmisest Toompeal, ning lõpuks selgub, et mõrva taga oli mereröövel magister Wigbold, kes leidis varjupaiga Tallinna dominiiklaste seas vend Wunbaldusena. Samas toimub aga veelgi mõrvu: tapetakse Saksamaalt saabunud ehitusmeister, vend Wunbaldus ja dominiiklaste prior. Selgub, et need mõrvad on seotud Oleviste kiriku ehitamise legendiga ning Mustpeade Vennaskonna juhiga.

Apteeker Melchior ja Rataskaevu viirastus (Varrak, november 2011)[muuda | muuda lähteteksti]

Teises raamatus toimub mitu kummalist surmajuhtumit, mis näivad olevat seotud Rataskaevu tänaval kummitava viirastusega. Lõpuks avastab Melchior aga, et mõrvade taga oli ühe Tallinna suurkaupmehe kustumatu vaen teise vastu.

Apteeker Melchior ja timuka tütar (Varrak, juuli 2011)[muuda | muuda lähteteksti]

Kolmanda romaani tegevus toimub Tallinnas anno Domini 1422 ja selle sündmustiku keskmes on kaks linnarahva seas pisut tõrjutud tallinlannat – timuka noorepoolne tütar Wibeke Bose ja kaupmeheproua Else Werdynchusen. Pealtnäha nii erinevaid naisi seob aga üks mõistatuslik, mälu kaotanud noormees Steffen, keda jahib salajane vaenlane, tappes kõik, kes poisi saladuse kohta midagi teada võivad. Melchior peab mõrtsuka päevavalgele tooma...

Teisi teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks on Melchior peategelaseks ka jõulujutus "Apteeker Melchior ja katustel tantsija" (Eesti Ekspress, nr. 51, 23. detsember 2010), mille sisu on, erinevalt romaanidest, ulmeline.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]