Schwarzburg-Rudolstadt

Allikas: Vikipeedia

Grafschaft (Fürstentum) Schwarzburg-Rudolstadt
Schwarzburg-Rudolstadti krahvkond (vürstkond)


1599–1919
Lipp
Vapp
Schwarzburg-Rudolstadt Saksa keisririigis
Valitsusvorm vasallvürstkond
Osa Saksa-Rooma riigi osastisriik (aastani 1806),
Reini Liidu liikmesriik,
Saksa Liidu liikmesriik,
Põhja-Saksa Liidu liikmesriik,
Saksa keisririigi liiduriik,
Weimari vabariigi liidumaa
Pealinn Rudolstadt

Schwarzburg-Rudolstadt oli väike riik Saksamaal, tänapäeva Tüüringis, pealinnaga Rudolstadtis.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Heidecksburgi residents Rudolstadtis

Schwarzburg-Rudolstadt loodi aastal 1599 Schwarzburgi dünastia maade ümberasustamise käigus. 11. sajandist alates oli krahvipere elukohaks olnud Schwarzburgi loss, kuigi pärast 1340. aastat oli enamiku riigina eksisteerimise ajast pealinnaks suurem linn Rudolstadt. Aastal 1583 suri Schwarzburgi krahv Günther XLI, Günther XL Rikka vanim poeg ja ühendatud Schwarzburgi maade valitseja järglasteta. Tema troonijärglased olid ta nooremad vennad, kusjuures Albrecht VII sai territooriumi Rudolstadti ümber. Pärast seda, kui nende vend, Schwarzburg-Frankenhauseni krahv Wilhelm I aastal 1597 suri, rajasid elusolevad vennad Albrecht VII ja Johann Günther I 1599. aasta Stadtilmi lepinguga kaks krahvkonda: Schwarzburg-Rudolstadti ja Schwarzburg-Sondershauseni.

Albrechti järglased valitsesid suveräänsete Saksa-Rooma riigi krahvidena. Krahv Albert Anton (1662–1710) ülendati keiser Leopold I poolt vürstiseisusse, kuid alles tema poeg Ludwig Friedrich I (1710–1718) oli see, kes esimesena vürstitiitlit kandis, kusjuures Schwarzburg-Rudolstadt sai vürstkonnaks aastal 1711. See pidas vastu mediatisatsioonile, pärast keisririigi kaotamist ühines aastal 1807 Reini Liiduga ja aastal 1815 Saksa Liiduga.

23. novembril 1918, novembrirevolutsiooni käigus ja kõigi Saksa monarhiate langemisel oli vürst Günther Victor viimane, kes kukutati. Endisest vürstkonnast sai aastal 1919 vabariik, mis liideti järgmisel aastal uue Tüüringi liidumaaga. Aastal 1905 oli Schwarzburg-Rudolstadti pindala 940 km² ja rahvaarv 97 000.

Schwarzburg-Rudolstadti valitsejad[muuda | muuda lähteteksti]

Vürst Günther Victor, viimane Schwarzburg-Rudolstadti valitseja
Schwarzburgi loss
Vaade Schwarzburgile õhust

Schwarzburg-Rudolstadti krahvid[muuda | muuda lähteteksti]

Schwarzburg-Rudolstadti vürstid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]