Trier

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib linnast; endisaegse peapiiskopkonna kohta vaata Trieri peapiiskopkond ja kuurvürstiriigi kohta vaata Trieri kuurvürstkond.

Trier

[ tr'iir ]
saksa Trier
Trier-Blick-vom Weishaus.JPG
Vaade Trierile

Pindala 117,06 km²
Elanikke 110 570 (31.12.2021)

Koordinaadid 49° 45′ N, 6° 38′ E
Trier (Saksamaa)
Trier
Porta Nigra

Trier on kreisivaba linn Saksamaal Rheinland-Pfalzi liidumaal Moseli kaldal.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Antiikaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Trier on üks Saksamaa vanimaid linnu. Sel kohal oli keltide hõimu treeverite asula, mille 50. aastatel eKr alistas Julius Caesar. Hõimu nimi on tänapäevalgi linna nimes tunda. Aastal 16 eKr rajasid roomlased selle asemele Augusta Treverorumi linna. Nimetamine augustuse järgi oli suur au; ainult Augsburg ja Augst saavad samaga kiidelda. Asula sai Gallia Belgica provintsi pealinnaks. Umbes 70. aastal muudeti see Rooma kolooniaks. 2. sajandil algas selle halduskeskuse ja liiklussõlme õitseng.

259 lõi Gallia Rooma impeeriumist lahku. Tekkinud Gallia impeeriumi valitses Postumus ja selle pealinn oli Trier. Pärast Postumuse surma hävitasid frangid ja alemannid 275 linna, kuid see taastati peagi.

Constantius I Chlorus ehitas selle üles ja tegi 293 oma residentsiks. Tollal oli Trieris ka rahapaja. Linnas käis elav ehitustegevus ja õukondlik kultuur. See oli üks impeeriumi kõige tähtsamaid keskusi. 350 ründasid Trieri germaanlased, kuid Julianus Apostata lõi kallaletungi tagasi.

Umbes 395 viidi õukond ja haldusasutused Trierist Milanosse ja Arles'i. On säilinud palju 2.–4. sajandi ehitiste varemeid (amfiteater umbes aastast 100, linnavärav Porta Nigra, termid, palee koos basiilikaga, Roomlaste sild).

Kui Rooma riik 5. sajandil loobus piiri kaitsmisest Reinil, tähendas see linna hiilguse lõppu. Trieri vallutasid ja rüüstasid frangid 413 ja 421 ning hunnid Attila juhtimisel 451. Aastal 475 läks Trier frankide valdusse. Selle sajandiga vähenes linnaelanike arv 60 000 pealt viie tuhandeni.

Keskaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Uusaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Trier on Karl Marxi sünnilinn.

Trieri Rooma-aegsed mälestised ning toomkirik ja Liebfrauenkirche kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Trieril on üheksa sõpruslinna:

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Međunarodna suradnja Grada Pule". Grad Pula. Originaali arhiivikoopia seisuga 5.05.2012. Vaadatud 19.01.2014.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]