Euroopa Keskkonnaamet

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Euroopa Keskkonnaamet
European Environment Agency
European Environment Agency, Copenhagen retusche.jpg
Euroopa Keskkonnaameti hoone Kopenhaagenis
Lühend EAA
Asutatud 30. oktoober 1993
Peakorter Kopenhaagen
Tegevuspiirkond Euroopa Liit
Tegevdirektor Hans Bruyninckx
Juhatuse esimees Elisabeth Freytag-Rigler
Veebileht http://www.eea.europa.eu/

Euroopa Keskkonnaamet (endise nimega Euroopa Keskkonnaagentuur[1]) on sõltumatut keskkonnaalast teavet pakkuv Euroopa Liidu amet. Ameti eesmärk on keskkonnapoliitika väljatöötamise, rakendamise ja hindamisega seotud osapoolte abistamine ning üldsuse teavitamine.

2017. aastal teatas Euroopa Keskkonnaamet, et kliimaga seotud äärmuslikest sündmustest tulenenud majanduskahjude suurus vahemikus 1980–2013 oli ligikaudu 400 miljardit eurot, ja et need sündmused olid vastutavad 85 tuhande surma eest samas ajavahemikus.[2]

Organisatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Keskkonnaamet loodi Euroopa Majandusühenduse (EMÜ) määrusega nr 1210/1990, mida hiljem muudeti EMÜ määrusega nr 933/1999 ja Euroopa Ühenduse määrusega nr 401/2009.[3] Keskkonnaamet alustas tegevust aastal 1994 ja ameti peakorter asub Kopenhaagenis.

Ametit juhib juhatus, mis koosneb Euroopa Liidu liikmesriikide valitsuste esindajatest, Euroopa Komisjoni esindajast ja kahest Euroopa Parlamendi poolt määratud teadlasest, keda abistab teadlastest koosnev komitee. Euroopa Keskkonnaameti praegune tegevdirektor Hans Bruyninckx määrati ametisse aastal 2013. Enne teda juhtis ametit kümme aastat professor Jacqueline McGlade.[4]

Liikmesriigid[muuda | muuda lähteteksti]

Euroopa Keskkonnaameti liikmed (roheliselt) ja koostööd tegevad Balkani maad

Lisaks Euroopa Liidu liikmesriikidele omavad Euroopa Keskkonnaameti liikmelisust ka mitmed liitu mittekuuluvad riigid, kes on Euroopa Liiduga vastava lepingu sõlminud. Tegemist oli esimese Euroopa Liidu asutusega, mis enne liidu 2004. aasta laienemist oma liikmelisuse 13 kandidaatriigile avas.

Keskkonnaametisse kuulub 33 liikmesriiki ja kuus koostööd tegevat riiki. Nende 33 riigi hulka kuuluvad 28 Euroopa Liidu liikmesriiki (sealhulgas Eesti) ja Island, Liechtenstein, Norra, Šveits ning Türgi. Koostööd tegevad riigid on kuus Balkani riiki: Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Montenegro, Põhja-Makedoonia, Serbia ja ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 1244/99 alusel ka Kosovo.[5] Need koostööd tegevad riigid on integreeritud ka koostöövõrgustikku "Euroopa keskkonnateabe- ja vaatlusvõrk" (EIONET) ja neid toetab Euroopa Liit ühinemiseelse rahastamise meetmete kaudu.

Euroopa Keskkonnaamet on ka keskkonnakaitseagentuuride juhtide Euroopa võrgustiku EPA aktiivne liige.[6]

Tegevdirektor[muuda | muuda lähteteksti]

Nimi Kodakondsus Ametis
Domingo Jiménez-Beltrán Flag of Spain.svg Hispaania 1994–2003
Jacqueline McGlade Flag of the United Kingdom.svg Suurbritannia 2003–2013
Hans Bruyninckx Flag of Belgium (civil).svg Belgia 2013–

Rahvusvaheline koostöö[muuda | muuda lähteteksti]

Euroopa Keskkonnaamet teeb koostööd ja edendab partnerlussuhteid nii oma naabrite kui ka teiste riikide ning regioonidega, tehes seda peamiselt Euroopa Liidu naabruspoliitika kontekstis:[7]

Lisaks neile teeb keskkonnaamet koostööd mitme rahvusvahelise organisatsiooniga ja järgmiste riikide vastavate ametitega:

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:European Environment Agency seisuga 18.12.2019.