Miilits: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
{{ToimetaAeg|kuu=september|aasta=2010}}
[[Pilt:Miilits a.jpg|thumb|Miilitsaauto Volga GAZ-24]]
[[Pilt:Miilits a.jpg|thumb|Miilitsaauto Volga GAZ-24]]
[[Pilt:Украинская милиция.jpg|pisi|Ukraina miilitsad patrullautoga]]
[[Pilt:Украинская милиция.jpg|pisi|Ukraina miilitsad patrullautoga]]
'''Miilits''' ({{lang-ru|милиция}}) oli [[politsei]] nimetus [[NSV Liit|NSV Liidus]] ja endises [[Varssavi pakt]]i riikides. Miilits asutati [[10. november|10. novembril]] (28. oktoober [[Juliuse kalender|vana kalendri järgi]]) [[1917]] ametliku nimega Tööliste ja Talupoegade Miilits.
'''Miilits''' ([[vene keel]]es милиция) oli [[politsei]] nimetus [[NSV Liit|NSV Liidus]] ja mitmes endises [[Varssavi pakt]]i riigis.


Miilits asutati [[10. november|10. novembril]] (28. oktoober [[vkj]]) [[1917]] ametliku nimega Tööliste ja Talupoegade Miilits.
See nimetus oli kasutusel NSV Liidus, Bulgaarias, Rumeenias ja Jugoslaavias.


NSV Liidus oli miilits sõjaväestatud organisatsioon. Alguses puudusid miilitsas nagu sõjaväeski [[auaste|auastmed]]. [[1935]] võeti need sõjaväes kasutusele, aga miilitsas alles [[1936]]. aasta lõpul. Need töötati välja sõjaväe auastmeid eeskujuks võttes, kuid nad ei langenud kokku. Miilitsa auastmete süsteemi muudeti mitu korda.
Venemaal nimetati miilits ümber politseiks [[1. märts]]il [[2011]].


Miilits nimetati politseiks ümber [[Bulgaaria]]s, [[Poola]]s ja [[Sloveenia]]s [[1989]], [[Eesti]]s, [[Horvaatia]]s, [[Leedu]]s, [[Moldova]]s ja [[Rumeenia]]s [[1990]], [[Läti]]s [[1991]], [[Gruusia]]s [[1993]], [[Serbia]]s [[1997]], [[Kasahstan]]is [[1998]], [[Aserbaidžaan]]is [[1999]] ning [[Armeenia]]s, [[Mägi-Karabahh]]is ja [[Turkmenistan]]is [[2001]]. Venemaal nimetati miilits ümber politseiks [[1. märts]]il [[2011]].
Miilitsa nime kasutatakse 2011. aasta 1. märtsi seisuga [[Ukraina]]s, [[Valgevene]]s, [[Usbekistan]]is, [[Kõrgõzstan]]is, [[Transnistria]]s, [[Abhaasia]]s ja [[Lõuna-Osseetia]]s.

Miilitsa nime kasutatakse 2011. aasta 1. märtsi seisuga [[Ukraina]]s, [[Valgevene]]s, [[Usbekistan]]is, [[Kõrgõzstan]]is, [[Transnistria]]s, [[Abhaasia]]s ja [[Lõuna-Osseetia]]s.

Pärast NSV Liidu lagunemist tegutses miilits aastaid alarahastatuna. Samale ajale langes [[kuritegevus]]e järsk kasv. Paljud võimekad töötajad lahkusid miilitsast tasuvamatele töökohtadele. Kontroll miilitsa tegevuse üle praktiliselt puudus. Seetõttu langes oluliselt miilitsa võimekus ja suurenes [[korruptsioon]] miilitsas. Rahva arvamus miilitsast langes märgatavalt. [[1995]]. aasta [[avaliku arvamuse uuring]]u kohaselt arvas üksnes 5% küsitletutest, et miilits tuleb oma tööga hästi toime. [[2005]]. aastal "[[Izvestija]]s" avaldatud uuringu järgi kartis 72% venemaalastest miilitsat, peljates, et militsionäärid panevad süütute inimeste vastu toime ebaseaduslikke tegusid. Teine sama aasta uuring jõudis järeldusele, et 41% venemaalastest ja 56% moskvalastest kardab miilitsat rohkem kui [[organiseeritud kuritegevus]]t.

Kõnekeeles nimetatakse miilitsaid mentideks. See tuleb asjaolust, et kunagi olid kõik miilitsaaautod sidrunkollast värvi. Mendid on [[sidrun]]i seemned.


==Välislingid==
==Välislingid==

Redaktsioon: 10. märts 2011, kell 19:48

Fail:Miilits a.jpg
Miilitsaauto Volga GAZ-24
Ukraina miilitsad patrullautoga

Miilits (vene keeles милиция) oli politsei nimetus NSV Liidus ja mitmes endises Varssavi pakti riigis.

Miilits asutati 10. novembril (28. oktoober vkj) 1917 ametliku nimega Tööliste ja Talupoegade Miilits.

NSV Liidus oli miilits sõjaväestatud organisatsioon. Alguses puudusid miilitsas nagu sõjaväeski auastmed. 1935 võeti need sõjaväes kasutusele, aga miilitsas alles 1936. aasta lõpul. Need töötati välja sõjaväe auastmeid eeskujuks võttes, kuid nad ei langenud kokku. Miilitsa auastmete süsteemi muudeti mitu korda.

Miilits nimetati politseiks ümber Bulgaarias, Poolas ja Sloveenias 1989, Eestis, Horvaatias, Leedus, Moldovas ja Rumeenias 1990, Lätis 1991, Gruusias 1993, Serbias 1997, Kasahstanis 1998, Aserbaidžaanis 1999 ning Armeenias, Mägi-Karabahhis ja Turkmenistanis 2001. Venemaal nimetati miilits ümber politseiks 1. märtsil 2011.

Miilitsa nime kasutatakse 2011. aasta 1. märtsi seisuga Ukrainas, Valgevenes, Usbekistanis, Kõrgõzstanis, Transnistrias, Abhaasias ja Lõuna-Osseetias.

Pärast NSV Liidu lagunemist tegutses miilits aastaid alarahastatuna. Samale ajale langes kuritegevuse järsk kasv. Paljud võimekad töötajad lahkusid miilitsast tasuvamatele töökohtadele. Kontroll miilitsa tegevuse üle praktiliselt puudus. Seetõttu langes oluliselt miilitsa võimekus ja suurenes korruptsioon miilitsas. Rahva arvamus miilitsast langes märgatavalt. 1995. aasta avaliku arvamuse uuringu kohaselt arvas üksnes 5% küsitletutest, et miilits tuleb oma tööga hästi toime. 2005. aastal "Izvestijas" avaldatud uuringu järgi kartis 72% venemaalastest miilitsat, peljates, et militsionäärid panevad süütute inimeste vastu toime ebaseaduslikke tegusid. Teine sama aasta uuring jõudis järeldusele, et 41% venemaalastest ja 56% moskvalastest kardab miilitsat rohkem kui organiseeritud kuritegevust.

Kõnekeeles nimetatakse miilitsaid mentideks. See tuleb asjaolust, et kunagi olid kõik miilitsaaautod sidrunkollast värvi. Mendid on sidruni seemned.

Välislingid