34. strategeem

Allikas: Vikipeedia

34. strategeem 36 strategeemist on "lihasuretamise nipp".

Kahju kandmine usalduse võitmiseks.

VI 4. (34.) Lihasuretamise nipp[muuda | muuda lähteteksti]

"Askeetidest" flagellanistid. 15. sajand
Märk Pinyin Tähendus
kibe, piinav; vaene, õnnetu; püüdlik, visa; piinama, piinlema, kannatama
ròu liha; ihu, keha, tundeline; elustama

(Kǔ ròu jì) Kǔ ròu: "lihalike vaevade" plaan. Valmistada endale kahju või teeselda kannatajat, et tekitada enda vastu usaldust või kaastunnet. "Kerja haavadega usaldust."

Põhimõtte selgitus[muuda | muuda lähteteksti]

Mittekeegi ei taha end mittekunagi vigastada.
Kui keegi end vigastas siis pole selles altvedamist.
Kui vale paistab sedavõrd tõena, et tõde näib valena,
siis on kavalus õnnestunud.

Vigastuse teesklus annab kaks võimalikku eelist. Esiteks vaenlane rahuneb ja ta valvsus alaneb, sest ta ei näe teis enam vahetut ohtu. Teiseks võib teeseldes, et haav on saadud ühiselt vaenlaselt, vaenlase usalduse võita.

Tsitaat Muutuste raamatust[muuda | muuda lähteteksti]

Andestad arenamatule (noorukile) - õnn. Naisevõtt õnneks!

Osa kuusjoone 4. Meng (Arenematu; nooruk) II joone tekstist.

Näiteid[muuda | muuda lähteteksti]

KolmvalitsusePunase Kalju lahingus Cao Cao vastu oli üheks edu taganud teguriks avalikult, eelneva kokkulepe alusel, “karistuseks” läbipekstud Liu Bei väejuht kes pages Cao Cao poole ja võitis ta usalduse.

Riugas on üldrahvalik. Kahju kandmine teise teenistusele pühendumise läbi. Sõjas "haavata saamine", oma aja, vahendite ja lähedaste ohverdamine mingile üritusele. Karjäärile alusepanemiseks on see lausa möödapääsmatu. Igat moodi on kas otseselt isegi kahju kandes, kahju kandes lavastatud sündmuses või seda teeseldes või pettes võimalik välja näidata oma ustavust mingile üritusele ja organisatsioonile. Usalduse, ameti, autasu, eelise ja eesõiguse saavutamiseks. Teeselda abitust, nõrkust, haavatust, hullust ja haigust, et pääseda ähvardavast armeest, kohtuprotsessist, kohustustest, mõneks ajaks koolist või töölt. Kirjandus on kirju sellistest näidetest.

Võte kuulub eriteenistuste raudvarra. NSV Liit loodi korduvalt müütilisi, kahtlase minevikuga isikutest (olid n-ö potentsiaalsed kannatajad ja juba “kannatanud”) nõukogudevastaseid organisatsioone, millega võtsid ühendust vaenlase esindajad. Samuti ka üliedukalt tegutsenud luurajaid, keda sokutati läände. (Näiteks Saksa Abwehri alt vedanud ja Stalingradi lahingu edu taganud "kahtlase päritolu ja minevikuga antinõukoguliku ja saksameelse organisatsiooni Prestol emissaar” Aleksander Demjanov (1910–1978).)

Hiliskeskaja alguses saavutas Jumala palge ees enesepiitsutamine sellise ulatuse ja organiseerituse, et paavstil (1372. Gregorius XI) tuli see hereetikluseks kuulutada ning inkvisitsiooni ja põletamise abil (1414; 1416) selle vastu võidelda.

Kaug Idast on ka piisavalt jõledaid näiteid kus kõrgemate aukandjate tapmisteks on usalduse võitmiseks ja neile ligipääsemiseks ohverdatud oma ihuliikmeid, sõpru ja perekondi. Enamus neist on arvatavasti vaid hiina ja jaapani kunstiliialdused. Paberil on ikka kergem pagenud ülikule toidupuudusel sala omaenese naisest rooga valmistada ("Kolmevalitsus"), kui seda tegelikus elus teha.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • English and French translation of the Thirty-Six Stratagems 34. [1]