19. strategeem

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

19. strategeem 36 strategeemist on "võta katla alt puud".

Hapniku ehk kraanide kinnikeeramine. Aluse õõnestamine, ajendite äravõtmine.

I 1. (19.) Võta katla alt puud[muuda | muuda lähteteksti]

Nälja esialgne mõju. (2005 näljahäda Nigeerias. Marad.)
Märk Pinyin Tähendus
katel (ilma jalgadeta, toidutegemiseks), kastrul,
põhi, alus, alumine osa; olemus, olukord; lõpp; kindlus, veendumus; püüdma, saavutama
chōu ära tõmbama, eemaldama; eraldama; purustama
xīn küttepuud, hagu; rohi; palk (tasu)

釜底抽抽 (Fǔ dǐ chōu xīn) Fǔ-dǐ chōu-xīn: võtma katla alt puid (kõrvaldama tüli põhjust; lahendama probleemi selle alglättes; ületada eos, kasutada radikaalseid vahendeid).

Hiinlastel kipuvad katlad seostuma algsete ohvrinõudega ("Muutuste raamatu" kuusjoon 50. Ding.). Neid, keskvõimu ja selle püsivust märkivaid sümboleid, kasutati kolmel viisil: jumalatele ohverdamiseks, andekate kostitamiseks (toitmiseks) ja kurjategijate karistamiseks keetmise läbi.

Siin on tegemist vastaspoole stabiilsuse ja tasakaalu hävitamisega ka läbi psühholoogilise sõja. See on üks külma sõja komponentidest. Selleks soodustatakse, toetatakse ja luuakse vastase maal opositsioonilisi parteisid ja meediat, õhutatakse natsionaalseid ja muid vastuolusid.

Lihtsaim viis "agu kaltla alt äravõtmiseks" on ta varustusest ilma jätta vallutades vastaspoole varustusteed ja võites enda poole ta varustajad. Suurte vägede vaim ja jõud sõltub nende varustamisest.

Põhimõtte selgitus[muuda | muuda lähteteksti]

Ära tegutse vaenlase jõu vastu avalikult
vaid nõrgenda järk-järgult ta alust.

Vesi keeb vaid tule mõjul, tuli tekkib puudest. Tuld ennast ei saa puudutada, puid saab võtta ka kätte. Kui jõud on lausa ligipääsmatu on siiski enamasti võimalik eemaldada selle tuge.

"Muutuste raamatu" 50. kuusjoones (Ohvrinõu) on all Puu ja ülal Tule kolmjoon.

Tsitaat Muutuste raamatust[muuda | muuda lähteteksti]

All on Järv, üleval on Taevas.

10. Li (Käi(tu)mine, tseremoonia) kuusjoont moodustavate kolmjoonte nimed.

Näiteid[muuda | muuda lähteteksti]

Ühel ööl ründasid vaenlased väeülem Wu Hani (1. sajand) laagrit ja ta sõdurid sattusid paanikasse. Wu Han lamas vaikselt oma välivoodis edasi. Kuulnult sellest rahunesid sõdurid kohe. Veel samal ööl kogus Wu Han kokku oma parimad väeosad ja sooritas eduka vasturünnaku. [1]

Võitlevate Kuningriikide ajastul oli Qi väejuht Tan Dan ühes linnas ümberpiiratud Yan kuningriigi poolt. Piiramisrõngas venis, Tan Dani armee ei saanud täiendust ning ta sõdurite võitlusvaim langes märgatavalt. Siis teatas Tan Dan oma sõduritele: "Kardan, et vaenlased lõikavad me vangilangenud sõduritelt ninad ja panevad need eesliinile üles nagu trofeed." Varsti jõudsid Tan Dani sõnad vastasteteni ja nad kiirustasid tegema täpselt nii nagu ta oli ennustatud. Nähes, kuidas nende kaasmaalastega ümber käidi, sattusid sõdurid raevu ja hakkasid vastasega lahingusse tükkima. Tan Dan lasi saata informaatoreid vaenlase laagri, kes rääkisid seal et Tan Dan kardab, et piirajad purustavad väljaspool linnamüüre asuva linna kalmistu. Yan riigi väed rüvetasid kohe kalmistu, ning see tekitas linnas sellise vastukaja, et kõik kodanikud - nii noored kui vanad, olid valmis neid lausa tükkideks kiskuma. Nii suutis Tan Dan tõsta oma vägede võitlusvaimu ja edukalt piiramisrõngas vastupidada.[1]

Ida-Hani dünastia lõpus aastal 199 pKr ründas Yuan Shao 100 000 väega Xu Changi. Vastasseis Cao Cao ja Yuan Shao kestis pikka aega ja otsustavaks sai varustamise tagamine sõja ajal. Kuuldes, et Yuan Shao polnud varustamist vahendavas Wu Cao's piisavalt vägesid, lasi Cao Cao kohe saata Yuan Shao väeks maskeeritud 5000 meest Wu Caosse. Öö katte all piirasid, vallutasid ja süütasid nad Wu Cao. Uudis rünnakust levis Yuan Shao laagris ja sõdurite võitlusvaim langes. Cao Cao kasutas võimalust anda otsustav löök Yuan Shao vägedele. Yuan Shao sai lüüa ja põgenes tagasi Hebeisse vaid 800 sõduri saatel.

Kui Coca-Cola kompanii asus ühe suhkru asendajana kasutama fruktoosi sisaldavat maisisiirupit püüdis ta blokeerida teiste karastusjooke tootavate firmade (peamiselt Pepsi) juurdepääsu selle kanalitele. Sõlmides selleks vahendajatega suuri ja pikaajalisi lepinguid.

20. sajandi lõpus toimunud Nõukogude Liidu kokkuvarisemise üheks majanduslikuks põhjuseks külma sõja lõpusirgel oli peale 1979 NSV Liidu vägede Afganistani sisseviimist USA poolt väljakuulutatud vilja sisseveo embargo.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]