33. strategeem

Allikas: Vikipeedia

33. strategeem 36 strategeemist on "lahkhelide külv".

Tüliõun. Tüli õhutamine. Laim lõhestamiseks. Topeltspioon, ümbervärvatud spioon. Peeglinipp.

VI 3. (33.) Lahkhelide külv[muuda | muuda lähteteksti]

Vaidlus Jumala olemasolu üle
Märk Pinyin Tähendus
fǎn reetma, üles tõusma; ära pöörama; vastupidi; vastaspool; pahe
jiān segadus, hõõrumine, vaen; spioon, nuhk

(Fǎn jiàn jì) Fǎn jiàn: ärapööratud spioon (topeltspioon) (vaenlase värvatud spioon, kes tegutseb ta desorienteerimiseks); desorienteerima vaenlast läbi tema spioonide (luure). (Topeltspiooni võte.)

Põhimõtte selgitus[muuda | muuda lähteteksti]

Ühest lõksust tuleneb teine lõks.

Ebakõlade külv(amine). Kahjustada oma vaenlase võimet võidelda läbi salaja põhjustatud ebakõlade tema ja ta sõbrade, liitlaste, nõustajate, perekonna, ülemate, sõdurite ja elanikkonna vahel. Kui ta on hõivatud lahendamaks sisemisi vaidlusi on ta võime rünnata või kaitsta nõrgestatud. Inimene on haavatav esmalt nende relvadega, millega ta tahab ja püüab teisi haavata. Ta enese varju tagasipeegeldus tungib ta hinge sügavusse.

Tsitaat Muutuste raamatust[muuda | muuda lähteteksti]

Ühine seesmiselt (Lähene talle sisemiselt.) Püsivus (ustavus) õnneks! (Ei kaota ennast.)[1]

Kuusjoone 8. Bi (Ühinemine, lähenemine) III joone tekst. (Otsetõlkes: ühined röövliga (vale inimesega).)

Näiteid[muuda | muuda lähteteksti]

Kuue dünastia aegse Põhja Wei dünastia keiser (424-452) Tai Wu juhtis oma saja tuhande mehese väe Liu Songi imperaator Weni kindrali Zang Zhi vastu ja kihutas selle Yu linna. Enne piiramise alustamist saatis ta kindralile tavapärase nõu veini. Zang Zhi teadis, et tal on vaja võidelda otsustav lahing kiiresti või ta saab lüüa. Ta võttis veini tänulikult vastu ja saatis omakorda suure suletud veininõu valmistaja templiga. Kui keisrile ulatati sellest valatud veinitass, avastas ta, et tegu on kusega. Keiser tundis end alandatuna omaenese vägede silma all ja alustas raevus kohe rünnakut. Kaitsjad olid hästi valmistunud. Kiirustus ja viha läks keisrile maksma poole ta vägedest.[2]

Spioonide kasutus valeteabe levitamiseks vaenlase leeris selles vastastikuse usaldamatuse tekitamiseks. Kahte tüüpi: osta spioon ära või sööta talle ette valeandmeid. Sunzi (13.) toob ära viis spioonide liiki: kohalikud, sisemised, ärapööratud, surmaminejad ja ellujäetavad. “Kui kõik viit liiki spioonid tegutsevad kooskõlaliselt ja sellest pole võimalik aimugi saada, võivad nad korda saata imesid ja saada valitseja kõige hinnalisemaks aardeks.”[3]

Elus hüsteeria ja näitekunsti hämaraid tagamaid tundma õppinud parteilane Vana Ird oskas oma treenitud ja peetud häälega kaitsta Vanemuise teatriuuendusi à la lausetega: "Näha selles midagi mittenõukogulikku (jne) on ilmne dekadentsi (jne) ilming." Ennetades sellega nii mõnigi kord ainult veel õhus aimata olevaid pugejate vastuväiteid ja külvates nende hinge sisemisi lõhesid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ivo Vahur, Muutuste raamatu keel. Tallinn 2009 ISBN 9789949184507
  2. "arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 2. august 2010. Vaadatud 17. detsember 2010.{{cite web}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  3. Sun Zi, Sun Bin. "Sõja seadused" (tõlkinud Märt Läänemets, Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus 2001). ISBN 9985-811-07-0

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • English and French translation of the Thirty-Six Stratagems 33. [1]