Mine sisu juurde

9. strategeem

Allikas: Vikipeedia

9. strategeem 36 strategeemist on "jälgi põlengut üle jõe ".

Mittevahelesekkumise (segamise) poliitika. Neutraliteet. Pausi pidamine. Äraootamine. (Ka tasakaalupoliitika.)

II 3. (9.) Jälgi põlengut üle jõe

[muuda | muuda lähteteksti]
4. juuli, 1776 Iseseisvusdeklaratsioon. USA iseseisvumine tugines Briti impeeriumi ja Mandri Euroopa omavahelise vastuseisu ärakasutamisele
Märk Pinyin Tähendus
olla eraldi, eralduda; vastas, teisal; teisalt; vahemaa
àn kallas,kaldaäär, kuiv maa; vangla; kõrge; uhke
guān vaatama; uurima; inspektsioon; 20. kuusjoone nimi; (guàn) taoistlik klooster
huǒ tuli; tulistamine; tulekahju; raev; palavik; Marss; pahandama, raevutsema; põletama

隔岸觀火 (Gé àn guān huǒ) Gé àn: vastaskallas. Gé-àn guān-huǒ: vastaskaldalt jälgida tuld (kuj. hoiduda hättasattunu aitamisest, mitte tulla appi, jääda võõra õnnetuse suhtes osavõtmatuks).

Teiseks pealkirjaks on "Jälgi mäelt tiigrite tüli."

Põhimõtte selgitus

[muuda | muuda lähteteksti]
Las vaenlase leeris kasvab tüli ja areneb vääramatult mäss.
On vaja sest hoiduda kaugele ja oodata kuni saabub krahh.
Vastastikused hõõrumised ja kõverpilgud, täis vihkamist,
on kindel märk sellest, et vaenlane hukutab end ise.

Oma aktsioonide ärajätmine, kuni olukord on kujunenud meie kasuks. Sealjuures tõkestada vaenlase iga aktsiooni, mis annaks talle eelise.

Viivita võitlusväljale astumisega, kuni teised on omavahel võideldes end välja kurnanud. Siis mine täie jõuga peale ja korja tükid kokku.

Vastab hiina vanasõnale: "Kui kormoran heitleb austriga, osutub võitjaks kalamees."

Kuulekus (alistumine) viib liikumisele.

Fraas pärineb kuusjoone 16. Yu (Ind) kommentaarist, mis viitab selle kolmjoontele. All (alguses) on passiivsust ja alistuvust väljendav Maa kolmjoon, ülal (lõpus) on jõulist liikumist väljendav Kõue kolmjoon.

Teise kalda mees onu Sam

Väepealik Bjan kutsus nõuniku hulkuma. Võimaluse korral ka jahti pidama. Sattusid pühvlit õgiva tiigripaari peale. Bjan haaras mõõga, et rünnata. Kaaslane peatas ja soovitas oodata. Oodata ahnuse tüli... Peitsid end kivi taha, vaatasid pealt ja ootasid. Söönud tiigrid läksid omavahel tülli. Vanem murdis noorema. Bjan saatis ka tema teise ilma. Võtsid neilt nahad maha. Teise naha andis nõunikule hea nõu eest. (Hiina hieroglüüf nahk tähendab ka nahavahetust, revolutsiooni ja võimupööret.)

Anglo-ameerika tasakaalupoliitika. Alguses kasutas seda Suurbritannia suhtes Mandri-Euroopaga. Hiljem aitas see kaasa USA iseseisvumisele . Kasutades ära Prantsuse ja Suurbritannia koloniaalsõja järgset suurt omavahelist vastuseisu kujunes Ameerika Iseseisvussõda väikses mõõdus lausa maailmasõjaks. Järgmine suurem, ka anglo-ameerika tasakaalupoliitika seotud, sellelaadne sõda oli juba II maailmasõda. Selle eelduseks oli mandri Euroopas kaasaaitamine polaarsuse sünnile ja kasvule, ning Saksamaa ja NSVLiidu, kui kahe erineva sotsialismivormi, omavahelise liidu vältida suutmine.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]
  • English and French translation of the Thirty-Six Stratagems 9. [1]