Mine sisu juurde

15. strategeem

Allikas: Vikipeedia

15. strategeem 36 strategeemist on " meelita tiiger mäelt alla ".

Isoleerimine.

III 3. (15.) Meelita tiiger mäelt alla

[muuda | muuda lähteteksti]
Malingpingi mehed ja lapsed 1941. värskelt tapetud Betiri mäe kandis elanud Jaava tiigriga
Märk Pinyin Tähendus
調 diào üle vedama, üle viima, ära kutsuma; valmistuma; laulda, mängida pilli
tiiger (ka 3. tosinast loomatsüklis); hoiatuskäik (mängus); julge, mehine
jätma, lahkuma; lahusolek
shān mägi, üksildane koht mägedes; erakla; sagedane liide kloostrite nimedes

調虎離山 (Diao hǔ li shan) Diao hǔ li shan: meelitada tiiger välja mägedest (kuj. provotseerida vaenlast, meelitada vastane välja ta kindlusest).

Libedale jääle viimine.

Ära kunagi ründa otseselt vastast, kelle eelis tuleneb tema positsioonist. Selle asemel meelita ta välja tema positsioonilt, lahutades ta jõuallikast.

  1. Tiigri väljameelitamine tuttavalt maastikult, et teda kahjutuks teha (hõlpsamini tappa).
  2. Tiigri väljameelitamine, et saada oma võimusesse tema hõlpsamini kaitstav mägi.
  3. Tiigri nõrgendamine, eemaldades tema tähtsaimad abilised.
  4. Tiigri ta kaitsealustest eraldamine (laste kinni püüdmine), kui tiiger on ära meelitatud.

Põhimõtte selgitus

[muuda | muuda lähteteksti]
Oota aega (ss tugine Taevale), kui vastane väsib.
Kasuta kedagi selleks, et meelitada ta lõksu.

Kes tungib kallale hästi kaitstud kindlustele ja parematele positsioonidele, võib lõpuks kergelt kaotada. Sel juhul on tal soodsam oodata sobivat aega ja juhust ning katsuda vaenlane paremast positsioonist välja meelitada. [1]

Lahkud – tulevad takistused. Naased – vastupidi!

39. Jian (Takistus) kuusjoone III joone otsus. (Teine tõlge: naased – pöördud tagasi tõe juurde.)

Poliitilise filosoofi Guan Zhongi (7. saj eKr) raamatus "Guan-zi” on kirjas: "Kui tiiger või leopard jätnult oma koopa läheneb inimestele, muutub ta inimeste saagiks. Kuni tiiger või leopard tugineb oma koopale õnnestub tal säilitada oma jõudu." Hiina vanasõna ütleb: "Kui tiiger laskub tasandikule, tungivad talle kallale koerad."

Hani dünastia rajaja Liu Bang andis oma väejuhtidele vastavalt nende teenetele suuri maavaldusi. Han Sin, enne ta vastase Xiang Yu väejuht, oli ta poole üle tulnud, enim silma paistnud ja saanud teistest enim maad. Xiang Yu surma järel oli selle suur sõjapealik Chung Limei varjunud Han Sini juurde. 201 eKr soovitas Liu Bangi nõuandja Chen Ping Han Sini oma valdustest välja meelitada. Keiser korraldas kontrollreisi Yunmini (praegune Hubei provints) ja kutsus kõik oma vürstid maakonna nõukogule Cheni. Kui Han Xin sai kutse, polnud tal muud valikut kui kuuletuda. Kartes süüdistusi mässumeelsuses. sundis ta Zhong Limei end tapma ja viis ta pea tõendina oma lojaalsuse kohta Liu Bangile. Han Sin arreteeriti. Ta valdused võeti ära ja talle anti madalam auaste.

13. sajandil eKr vallutas Joosua, jaganult oma väe kahte ossa, Ai linna. Ühe saatis ta varitsusse linna taha, teisega läks linna ründama. Kogu vaenlase vägi asus ta taganevat väge jälitama ja jättis linna väravadki lahti. Varitsuses olnud vägi vallutas ilma raskusteta linna ja pani selle põlema. Kahe väepoole vahele jäänud Ai vägi hävitati. (Piibel Jo. 8.)

Poleemikas kasutatakse seda võtet, juhtides vastase talle vähem tuntud või täiesti tundmatule teemale, kus on kergem teda vealt tabada.

  1. В.В. Малявин (V. Maljavin) 36 стратагем. Китайские секреты успеха. 'Белые Альвы' 2000

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]