Mine sisu juurde

23. strategeem

Allikas: Vikipeedia

23. strategeem 36 strategeemist on "liitu kaugega võtmaks lähedast".

Ajutise liidu stratageem.

V 5. (23.) Liitu kaugega, võtmaks lähedast

[muuda | muuda lähteteksti]
23.VIII 1939. Molotov kirjutab alla ka Eestile saatuslikuks saanud MRP lepingule. Ta taga on Ribbentrop ja Stalin.
Märk Pinyin Tähendus
yuǎn kauge, eraldatud; hoiduda kaugele, kaugeneda, vältida
jiāo siduma, omada suhteid, sõbrunema; kokku põimuma; suhted, kooskõla, sõprus
jīn lähedane, kõrval(olev); hiljuti; sugulane, armastatu, intiimne, sõbralik; lähenema
gōng ründama; kritiseerima; kastreerima; tegelema varastamisega; tugev, osav

遠交近攻 (Yuǎn jiāo jìn gōng) Yuǎn-jiāo: sõbrustada kaugega või kaugetega (maade, inimeste, sugulastega). Yuǎn-jiāo jìn-gōng: sõbrustada kauge maaga ja tungida kallale lähedasele.

Kindral, keda ähvardab mitu vaenlast, võib teha liidu kauge vaenlasega, et lähedast vaenlast sisse piirata. Kaudtee sihile "lüües igat ühekaupa" ja liitlasega "näha ühes voodis erinavat und".

Araabia vanasõna: "Mu vaenlase vaenlane on minu sõber."

Põhimõtte selgitus

[muuda | muuda lähteteksti]
Kui ollaks sundasendis ja aheldatud oma tegevustes,
on vaja kasu saada lähedase vaenlase nõrkusest
ja seejuures vältida sõda kauge vaenlasega.

Sõjas, kus osaleb mitmeid, tekib palju erinevaid liite, milles igaüks otsib kasu endale. Kauge vaenlasega on raske sõdida, kuid kerge liitu sõlmida. Liit lähedasega võib katkedes osutuda suuremaks kaotuseks kui kaugega.

Naaberriikidest saavad vaenlased, kaugematel riikidel on lihtsam liitlasteks saada. Kui sa oled ühel väljal tugevaim, siis sinu suurim oht lähtub tugevuselt järgmiselt sinu väljal, mitte tugevaimalt teisel väljal.

Seda poliitikat seostatakse Fan Suiga Qini riigist (umbes 269 eKr).

Ülal - Tuli, all - Järv.

Tsitaat 38. Lahkheli kuusjoont moodustavate kolmjoonte kohta.

Esimene Hiina keiser Qin Shi Huangdi (221–210 eKr)

Aastal 270 eKr tahtis Qini kuningas Zhao vallutada Qi riiki, kuid ta peaminister Fan Sui oli selle vastu ja soovitas selle asemel kuningale plaani sõlmida liit kaugega ja rünnata lähedast. Fan Sui ütles: "Kuue riigi seas on Qi tugevaim ja Qini riigist kõige kaugemal. Kui me ründame Qid nüüd peavad meie sõdurid kõigepealt läbima Hani riigi ja Wei riigi territooriumi. Väheste vägedega on raske vallutada Qid. Aga piisavate vägedega on see siiski võimalik. Me soovime olla ise võitmatud. Seega miks mitte rünnata alguses naabruses olevaid Hani ja Weid ning alles nende sammude järel Qid? " Vältimaks Qi alliansi Hani ja Weiga algatas kuningas Zhao Qiga liidu moodustamise. Neljakümne järgneva aasta jooksul järgiski Qin seda poliitikat: lõi liidu Qi ja Chu riigiga, võttes samas esmalt ära Hani ja Wei. Hiljem vallutas Qin põhjapoolsed Zhao ja Yan riigid. Seejärel vallutas lõunapoolse Chu. Lõpuks suutis Qin vallutada ka Qi riigi. Kuningas Zhao unistus ühendada Hiina oli seega teostatud. See oli tee kuidas kuningas Zhaost sai Qin Shi Huangdi - esimene Hiina keiser.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]