32. strategeem

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

32. strategeem 36 strategeemist on "tühja linna bluff" ehk "avatud väravate nipp".

Bluff. Õhumüümine. Relvituks tegev valikuline ausus.

VI 2. (32.) Tühja linna bluff[muuda | muuda lähteteksti]

Märk Pinyin Tähendus
kōng tühi, vaba (śūnyatā); tegevusetu, pidulik; avatud; rippuma õhus; puhastama; õhk; õhuvägi
chéng linn; linna ehitama; kindlustama linna müüridega

(Kōng chéng jì) Kōng chéng jì : ajal. manööver avatud linnaga (Zhuge Liang sattus Sima Yi armee lähenedes vägedeta tühja linna. Ta käskis avada linnaväravad ja pühkida tänavaid. Sima Yi, teades Zhuge Liangi ettevaatlikkust ja kavalust, kartis lõksu ja taganes. Kolmevalitsuse ajastu.); vastase petmine olematu jõu (või ähvardava ilme) demonstreerimisega.

Zhuge Liang toetus oma mainele ja Sima Yi arukusele, kes tajudes lõksu, võis oma reaktsiooni muuta. Zhuge Liang oli lasknud avada Xichengi neli väravat ja istus taoisti toonekure sulgedest rüüs linnavärava ees ja mängis harfi. 5000 meest linnas. Sima Yi koos oma 150 000 mehega ei julgenud teda rünnata. Peale vaenlase lahkumist lausus Zhuge Liang:" Kui me loobunuks linnast ja põgenenuks, siis poleks me kindlasti kaugele jõudnud. " (Avatud väravate nipp.)

Põhimõtte selgitus[muuda | muuda lähteteksti]

Kui sul enesel on tühjus - loov veel suurem tühjus.
Las su enese raskusest saab su vaenlasele veel suurem raskus.

"Tühjus saavutatakse tühjuses."

Kui vaenlane on ülekaalus ja te olukord on selline, et teil tuleb oodata igal hetkel pagemist või lüüasaamist, siis ilmutage kogu sõjalise jõu olemasolu ja valmisolekut. Tegutsedes rahulikult ja ilmutades lugupidamatust vaenlase jõu suhtes, kipub too arvama, et teil on peidus tohutu võim ja te tahate teda meelitada oma rahu ja muretusega lõksu. Seda kasutatakse siis, kui selline lõksupüüdmine on tavaline ja nende teesklemine on harv ning vaenlane on arukas ja võib oma ettekavatsetud rünnaku ümbermõelda.[1]

Tsitaat Muutuste raamatust[muuda | muuda lähteteksti]

Pehmuse ja tugevuse piiril.

Lause kuusjoone 40. Lahendus I joone otsuse kommentaaridest.

Näiteid[muuda | muuda lähteteksti]

Kuidas saaks hiir kassi üles puua? Ainult juhul, kui kass ise endale silmuse kaela paneb. Tõsi küll Li Bingyan küsib seda rääkides USA-st seoses kellukese kaelariputamisega.[2] Selline idioomidele ja kujundeile tuginev mõtlemine on erinevalt Lääne üldistavast mõtlemisest tüüpilisem Hiinale. (Hiir (rott) astroloogilistest märkidest vastab Muutuste raamatu 2. kuusjoonele ja tsüklilisele arvule 1./12 (esimene tosinast), mille hieroglüüf zi on tüüpiline vana-hiina filosoofide nimeliide.)

"Suuga teeb suure linna, käega ei kärpsepesagi." Õhumüümine.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. В.В. Малявин 36 стратагем. Китайские секреты успеха. 'Белые Альвы' 2000
  2. Lieutenant Colonel Timothy L. Thomas, U.S. Army, Retired. The Chines Military’s Strategic Mind-set. Military Review November-December 2007 [1]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • English and French translation of the Thirty-Six Stratagems 32. [2]