Pommeri

Allikas: Vikipeedia
Pommeri 21. sajandil, jagatuna Saksamaa ja Poola vahel

Pommeri (poola keeles Pomorze, saksa keeles Pommern, inglise keeles Pomerania) on ajalooline piirkond Läänemere lõunarannikul, Odra jõe kallastel.

Pommeri Balti mere rannikul 9. sajandil
Germaalnaste, poolakate ja ungarlaste piirialad ca 1000. Putzgers Historischer Schul-Atlas
Pommeri alad 1477. aastal

Piirkond on tänapäeval jagatud Saksamaa ja Poola vahel, lääneosa on Mecklenburg-Vorpommerni liidumaal ja idaosa Lääne-Pomorze vojevoodkonnas. Piirkonna ajalooline keskus oli Szczecini (saksapärasest Stettin) linn.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pommeri esmased asukad balti hõimud, tõrjuti piirkonnast välja lääneslaavlaste vendide ja kašuubide esivanemate pomoraanide poolt, kes olid seejärel kuni 11. sajandi alguseni valdavalt iseseisev rahvas. Slaavi rahvastelt on ka piirkonna nimetus Po more - mereäärne. Pommeri piirkonda ümbritsesid läänepool balti hõimudesse kuulunud preislased, Preisimaal; lõunast ja idast teised balti keelegruppi kuulunud hõimud; lääne poolt lääneslaavlased polaabid, kellest hiljem arenesid kõrvuti mitme teise rahvaga välja ka sorbid.

Hinterpommern, 1679

Alates 10. sajandil alanud Põhjala ristisõdades vallutati paganlik Pommeri Pommeri ristisõja käigus ning 11. sajandi alguses liideti piirkond Poola kuningriigiga ning allus kiriklikult roomakatoliku kiriku Gniezno peapiiskopkonnale. Piirkond vallutati lõplikult alles 1122. aastal Poola kuninga Bolesław III Krzywousty poolt. Hiljem, 1155. aastal jagunes piirkond Saksa ordu valdustena kaheks osaks – Lääne-Pomorzeks ja Ida-Pomorzeks, mille piir kulges enam-vähem piki Leba jõge.

Lääne-Pomorze[muuda | redigeeri lähteteksti]

Lääne-Pomorze (saksa keeles Vorpommern) oli 12.–17. sajandil omaette Pommeri hertsogiriik (aeg-ajalt jagunes sisemiselt Pommeri-Demminiks, -Stettiniks, -Stolpiks ja -Wolgastiks), mis oli alates 1181 oli Saksa Rahva Püha Rooma Keisririigist vasallisõltuvuses. 12. sajandil alanud saksa kolonisatsiooni (Drang nach Osten) käigus Pomorze piirkonna senised elanikud kašuubid saksastati.

Askania dünastia valitsusajal püüti laiendada Brandenburgi marki kirde suunas, eesmärgiga saada Pommeri kaudu ühendus Läänemerega. See viis konfliktini Taaniga. Peale Bornhövedi lahingut, milles Taani vägi sai hävitava kaotuse osaliseks, kasutas markkrahv Johann I võimalust hõivata Pommeri. Keiser Friedrich II andiski 1231. aastal Pommeri läänina Brandenburgi markkrahvile.

Wittelsbachide dünastiast pärinev Saksa-Rooma keiser Ludwig IV, kes oli Brandenburgi markkrahv Heinrich II onu, andis 1323. aastal Brandenburgi oma vanimale pojale Ludwig I-le. 13281333 oli Ludwig sõjas Pommeriga, mida ta enese lääniks pidas.

Prenzlau rahulepinguga (1472) sai Brandenburgi valitseja Albrecht III Achilles Pommeri hertsogiriigilt Uckermarki piirkonna ning see liideti Brandenburgi valdustega, ülejäänud Pommeri-Stettini piirkond tunnistas end Brandenburgi vasalliks.

Vorpommern 16. sajandil

Pärast Kolmekümneaastast sõda läks 1648. aastal Vestfaali rahu tulemusena suurema osa Lääne-Pomorzest Rootsi kuningriigile. Ülejäänud Pommeri hertsogiriik oli juba Rootsi võimu all ja läks lõplikult Rootsi kontrolli alla 1653. aasta Stettini rahulepinguga, mille Rootsi ja Brandenburgi kuurvürst sõlmisid hertsogiriigi jagamiseks. Lepingu järgi sai Rootsi Põhja-Pommmeri, Vorpommerni koos Stettiniga.

Next.svg Pikemalt artiklis Rootsi dominioonid

Järgnevalt läks Lääne-Pomorze osade kaupa aastatel 1653 (jagunes Rootsi Pommeriks ja Brandenburgi-Preisi Pommeriks), 1720 (kaotas Rootsi Põhjasõja tulemusel Pommerni lõunapoolsed alad koos Stettini linna ja Usedomi ja Wollini saartega) ja Napoleoni sõdade järel, 1815 Brandenburgi markile ja hiljem Preisimaa hertsogiriigile ning 1815. aastaks oli Lääne-Pomorze Preisimaa kuningriigi võimu alla ühendanud.

Ida-Pomorze[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ida-Pomorze (saksa keeles Hinterpommern, Pommerellen, oli kuni 11. sajandi alguseni aeg-ajalt ning 1227. aastast pidevalt iseseisev. 1294. aastal ühendati piirkond Poola kuningriigiga.

1308. aastal vallutas Ida-Pomorze Poolalt Saksa Ordu, kellele piirkond kuulus kuni 1466. aastani, mil ta taasühendati Kolmeteistkümneaastane sõja (1454–1466) tulemusena taas Poola kuningriigiga ja Rzeczpospolita koosseisu ta kuulus kuni 1772. aastal toimunud Esimese Poola jagamiseni.

Elanikkond[muuda | redigeeri lähteteksti]

16. sajandi keskel toimunud luterluse levik ja 16. ja 17. sajandil toimunud protestantlik reformatsiooni käigus säilitasid Pomorze poolakad katoliku usutunnistuse ning sakslased muutusid protestantideks, mis tõi kaasa Ida- ja Lääne-Pomorze rahvastiku veelgi suurema eristumise üksteisest.

Pärast 1772. aastal toimunud Esimese Poola jagamist kuulus Ida-Pomorze kuni 1918. aastani ja Saksamaa kaotuseni Esimeses maailmasõjas Preisimaa võimu alla.

Versailles' rahulepinguga määrati Poznań, osa Lääne-Preisimaad ja Pomorzet nn Poola koridor Poolale.

Odra valgala kaart

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]