Šariaat

Allikas: Vikipeedia

Šariaat (šariʿa tähendab nii Allahi tahet kui islami seadusi) on islamiseaduste süsteem, mis on kasvanud välja Koraanist, sunnast ja hadithist. Seda on nimetatud ka "pühaks seaduseks".

Mõiste pärineb Koraanist (s 45:18) šāriʿa tähendab seadust, mida on ilmutanud jumal. Islami sunnide haru peab šariat peamiseks õiguse allikaks. Šariaadis pole erinevust igapäevaelu ja usuelu vahel. Šariaat kui islamiseadus määrab kogu igapäevast elu ja kogukonna asjaajamist, kuidas kogukonna liikmed oma elu elavad.

Šariaat, mida nimetatakse ka islamiseaduseks, tähendab enamat kui vaid palveid ja usku jumalasse; see määrab ka igapäevast elu, kogukonna asjaajamist, kuidas kogukonna liikmed oma elu elavad. Šariaat ei näe erinevust igapäevaelu ja usuelu vahel.

Šarias peitub peamine vastuolu islami ja kristliku Euroopa vahel - Euroopas jõuti riigi ja religiooni lahutamiseni, traditsioonilises islamis seda pole.

Islami õigussüsteemis jaotatakse kõik inimeste teod 5 liiki: kohustuslikud, soovitavad, ükskõikseks jätvad, ebasoovitavad, keelatud. Šaria reguleerib inimeste elu väga üksikasjalikult kuni söömise, riietuse, laste kasvatamiseni jne.

Kriminaalõigus on arhailine, sest karistuseks on kividega surnuksloopimine, käe maharaiumine; abielu on varaline tehing; õigussüsteem kohustuslik mitte ainult kindlas riigis, vaid kõigile moslemitele maailmas.