Nils Holgerssoni imeline teekond läbi Rootsi

Allikas: Vikipeedia
Nils Holgerssoni imelik teekond läbi Rootsimaa
Originaali pealkiri Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige
Autor Selma Lagerlöf
Tõlkija Artur Paulmeister
Päritolumaa  Rootsi
Keel rootsi
Kirjastaja Albert Bonniers Förlag (originaal)
Postimees (eesti keeles)
Ilmumisaeg 1906-1907 (originaal)
1911 (eesti keeles)
Lehekülgi 548

"Nils Holgerssoni imeline teekond läbi Rootsi" on Selma Lagerlöfi romaan.

Selma Lagerlöfil paluti kirjutada Rootsi maateaduse lugemik algkoolile. Valminud teos kätkes endas Rootsi looduse kirjeldusi, tekkelugusid, muistendeid, mis olid seotud hiidude, kangelaste, loomade ja igasugu üleloomulike olevustega, muinasjutule omaste iseloomujoontega loomi ja palju muud. Autor kasutas kohati vanaema ja isa jutustustes olnud tekkelugusid ja muid rahvapärimusi. Ent kohati mõtles ka ise välja mägede tekke lugusid ja muistendeid loodusnähtuseist.[1]

Sellest omanäolisest maateaduse lugemikust on saanud üle maailma populaarne muinaslugu, mida on tõlgitud enam kui kuuekümnesse keelde.

Raamat ilmus kahes osas aastail 1906 ja 1907. Nils Holgerssoni seiklused ilmusid eesti keeles esimest korda aastal 1911 Artur Paulmeistri tõlkes peatükkidena ajalehes Postimees. Prantsuse ajaleht Le Monde on 1999. aastal valinud teose sajandi 100 parima raamatu hulka.

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Nils Holgersson oli 14-aastane poisike, kes armastas pahandust teha. Kord kui ema-isa kirikusse olid läinud, õnnestus Nilsil kärbsepüünisega nende kodus elav härjapõlvlane kinni püüda. Saanud vabaks, muutis härjapõlvlane poisi vembu eest pisikeseks pöialpoisiks.

Peagi peatusid Nilsi koduõuel lõunast põhja lendavad metshaned. Üks kodulindudest, isahani, tahtis nendega kaasa lennata. Nils püüdis isahane kinni hoida ja lind lendas koos poisiga metshanede järele.

Metshaned lendavad üle paljude Rootsi ajalooliste paikade, kus nad ka peatusi teevad. Peatuste ajal kuuleb Nils nende paikade kohta huvitavaid lugusid ja satub erinevatesse seiklustesse.

Kogu teekonna vältel teeb Nils mitmeid heategusid, aitab metshanede parve ja hoolitseb isahane eest. Olles teel tagasi lõunasse, peatub metshaneparv taas Nilsi koduõel ja Nils saab koju tagasi. Härjapõlvlane, nähes et Nilsist on hea poiss saanud, muudab ta uuesti suureks.

Eesti keeles ilmunud[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Alttoa, V. 1971: "Nils Holgerssoni imeline teekond läbi Rootsi" Järelsõna. Tallinn, Eesti Raamat. lk 519

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]