Kitzbühel

Allikas: Vikipeedia
Kitzbüheli asukoht Austria kaardil
Mäesuusatamise võistluspaigana kasutatav Hahnenkamm suvel

Kitzbühel on linn Austrias Tiroolis. Linna pindala on 58,02 km² ja see asub 762 meetri kõrgusel merepinnast. 1. jaanuari 2008 seisuga elas linnas 8437 inimest.

Tänapäeval on Kitzbühel tuntud eelkõige talispordikeskusena. Igal aastal korraldatakse seal mäesuusatamise maailma karikavõistluste etapp.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesed teadaolevad asukad Kitzbüheli kandis kaevandasid aastatel 1100–800 eKr vaske.

Umbes 15 eKr vallutas Rooma keiser Augustus selle piirkonna ja liitis Rooma riigiga Noricumi provintsi nime all.

Pärast Rooma impeeriumi lagunemist asusid umbes 800 pKr sellesse piirkonda bajuvaarid, kes hakkasid metsa raiuma.

12. sajandil on esimest korda mainitud Kitzbüheli. See oli Chiemsee kloostri dokument, kus kohta nimetati "Chizbuhel". Chizzo tähendas üht bajuvaaride hõimu ja "bühel" asulat mäe jalamil.

1255 liideti Kitzbühel Ülem-Baieriga. Baieri hertsog Ludwig II Range andis Kitzbühelile 6. juunil 1271 linna õigused ja see kindlustati võimsa linnamüüriga. Järgmiste sajandite jooksul muutus Kitzbühel kaubanduskeskuseks, kasvas kiiresti ja seda ei ähvardanud kordagi sõda. Seetõttu linnamüür lammutati esimese korruse kõrguseni ja seda kasutati uute majade ehitamiseks.

Kui Margarete Maultasch abiellus Baieri hertsogi Ludwig V Vanemaga, läks Kitzbühel 1342 kaasavarana Tirooli koosseisu, pärast Schärdingi rahu 1369 sai Baier selle tagasi. 30. juunil 1504 sai Kitzbühel taas osaks Tiroolist, kui Maximilian I vallutas Kitzbüheli ja Kufsteini. Maximilian kindlustas linna uuesti.

18., 19. ja 20. sajandi sõjad läksid Kitzbühelist mööda. Pressburgi rahuga 1805 anti Kitzbühel taas Baieri koosseisu, aga pärast Napoleon I kukutamist anti Viini kongressi tulemusena 1815 Tiroolile tagasi. 1. mail 1840 anti Kitzbühel pidulikult üle Austria koosseisu. 1875 jõudis linna raudtee, mis veelgi edendas linna kaubandust.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]