Wörgl

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vapp
Wörgli paiknemine Kufsteini ringkonnas

Wörgl on linn Kufsteini ringkonnas Austria Tirooli liidumaal, 511 m kõrgusel merepinnast. Valla pindala on 19,68 km², 1. jaanuaril 2016 elas seal 13 311 inimest. Linn paikneb 20 km piirist Baieriga Saksamaal.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Wörgl on tähtis raudteesõlm liinil Innsbruckist Münchenisse ja sise-Austria liinil Salzburgi. Selle raudteejaam on 10. detsembrist 2006 määratletud kui Hauptbahnhof (saksa: peajaam).

Euroopa tee E641 ühendab Wörgli Salzburgiga, teed E45 ja E60 (Austria autobahn A12) läbivad Wörglit.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Teine maailmasõda[muuda | muuda lähteteksti]

Lähedalasuv Itteri loss oli paigaks ühele viimastest Euroopas ja kõige ebaharilikumale lahingule Teises maailmasõjas. Itteri lossi lahingus võitlesid 5. mail 1945 alistunud Wehrmacht väed, Ameerika Ühendriikide maaväed, Austria vastupanuliikumise võitlejad ja endised Prantsuse poliitvangid 17. Waffen-SS Panzer Grenadier diviisi vastu. Alistunud Wehrmachti vägede juht major Josef "Sepp" Gangl tapeti lahingus ja on maetud Wörgli linnakalmistule. Üks linnatänav on nimetatud Sepp Gangli järgi.

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Wörgli eksperiment[muuda | muuda lähteteksti]

Ühešillingiline tahatäht demurrage-templitega Wörglist

Wörgl oli Suure depressiooni ajal "Wörgli ime" paik. See sai alguse 31. juulil 1932, kui anti välja "Sertifitseeritud hüvitusarved", kohaliku raha vorm, mis on üldiselt tuntud kui tempeltähik või Freigeld. See oli majandusteadlase Silvio Geselli rahandusteooria, mida rakendas linna tolleaegne linnapea Michael Unterguggenberger.

Eksperimendi tulemuseks oli tööhõive kasv ning see tähendas, et kohalikud projektid, nagu uued majad, veehoidla, suusahüppemägi ja sild, võis kõik ellu viia, trotsides depressiooni ülejäänud riigis. Inflatsioon ja deflatsioon arvati ka eksperimendi kestel olematuks.

Hoolimata suurest huvist sel ajal, sealhulgas Prantsuse peaminister Édouard Daladier ja majandusteadlane Irving Fisher, peatas Austria Rahvuspank 1. septembril 1933 "eksperimendi".

2006. aastal paigutati alates raudteejaamast läbi vanalinna verstapostid selle ajaloo näitamiseks.

Tuntud inimesi[muuda | muuda lähteteksti]

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Wörgl, kirik: Stadtpfarrkriche Sankt Laurentius
Wörgli panoraam

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]