Brixen im Thale

Allikas: Vikipeedia
Brixen im Thale

Vapp

Pindala 31,4 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke 2639 (1.01.2018)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 47° 27′ N, 12° 15′ E
Valla asend heli ringkonnas
Brixen im Thale (Austria)
Brixen im Thale
Brixen im Thale

Brixen im Thale on vald (Gemeinde) Austrias Tirooli liidumaal Kitzbüheli ringkonnas Brixentali kõrgemas otsas. Vald asub 794 m kõrgusel merepinnast. Valla pindala on 31,38 km², 1. jaanuaril 2016 elas seal 2615 inimest. Igal aastal Kristuse ihu pühal tähistab küla traditsioonilist Antlassritt.

Asend[muuda | muuda lähteteksti]

Brixen im Thale asub umbes 10 km Kitzbühelist läänes, rohuste Kitzbüheli Alpide vahel. Kõrgeim mägi vallas on Fleiding (1892 m). Külast põhjas kerkib Hohe Salve mäehari. Külast lõunas on Nachtsöllberg ja Gaisberg, nende vahel on Brixentaler Ache org. Nõlvu vallast põhjas (Sonnberg või Sonseitn – päikseline külg) kasutatakse peamiselt põllumajanduslikult ja on vaid hõredalt okaspuudega kaetud. Nõlvad külast põhjas (Schattseitn – varjuline külg) on kaetud kuusemetsaga, välja arvatud mõned alpiheinamaad.

Vallaosad[muuda | muuda lähteteksti]

Brixen im Thales on järgmised külad ja vallaosad: Achenberg, Brixen-Zentrum, Buchberg, Buchschwent, Feuring, Griesberg, Hof, Lauterbach, Maria-Luisenbad, Ritschberg, Salvenberg, Schön, Sonnberg, Vordermoosen ja Winkl.

Küla areng[muuda | muuda lähteteksti]

Uus külaväljak

Aastatel 2009–2010 renoveeriti põhjalikult ja laiendati külaväljakut vallamaja ees. Munakivid asendati ning väljakut laiendati ja tõsteti. Purskkaev viidi uude kohta, pöögipuu kõrvale, mis jäi paigale. Sillutises kasutati punaseid ja valgeid telliseid. Ümber purskkaevu ja bussipeatusesse ehitati istekohad. Brixner Höhe/Aschaber ja Brixnerwirt vahel uuendati teed, eesmärgiga rahustada liiklust läbi külakeskuse.

Pärast ringtee ehitamist on küla elukvaliteet märkimisväärselt paranenud. Viimastel aastatel on ehitatud suuri elamuid, eriti kohalikule rahvale. Vald julgustab uustulnukaid ja eriti majanduskasvu. Tulevikus tehakse piirkonna lõunaosas veel ehitusmaad kättesaadavaks, nii et tegelik külakeskus saab olema rohkem omaette.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Brixen im Thalel on pikk ja mitmekesine ajalugu. Keldid asusid esimestena orgu ja ehitasid sinna väikesed külad, mida näitavad kirveste ja mõõkade arheoloogilised leiud, samuti urnikalmistu.

Nimi "Brixen im Thale" tundub olevat keldi päritolu ja näitab, et seal on alati olnud asula. 3. sajandil oli praeguse kiriku asukohas mingi roomlaste ehitatud tempel.

788. aastal anti piiskop Arni poolt kirikule nimi Indiculus Arnonis, mis tähendab "oma valdustega kirik". Sel ajal oli see ainus kirik Brixentalis. Seepärast on see vanim kihelkond Tirooli madalikul üheskoos nendega, mis Sankt Johann in Tirolis, Ebbsis, Söllis, Radfeldis ja Sankt Ulrich am Pillersees.

1481. aastal asutati raamatukogu (Tazi raamatukogu) Wilhelm Tazi poolt, kes oli Brixen im Thales õpetaja ja preester. Raamatukogu tegutseb tänagi.

1600. aasta paiku kaevandati vaske; kuid kaevandamisest loobuti 18. sajandi lõpus.

Kristuse ihu pühal toimub traditsiooniline Antlassritt. See on Kirchberg in Tiroli, Brixen im Thale ja Westendorfi talunike armulaua sakramendi rongkäik. Antlassritt tähistab Kolmekümneaastast sõda 17. sajandil, kui nimetatud külade elanikud lõid tagasi Rootsi väed Klausenbachi jõel. Talunike sõit Klausenkapelle kabelisse Kirchberg in Tirolis tähistab nende võitu.

Brixeni panoraam

Tuntud inimesi[muuda | muuda lähteteksti]

Seal sündis Matthäus Hetzenauer, Austria snaiper, kes tappis 3. mägidiviisis Teise maailmasõja idarindel 345 inimest.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]