Abruka

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib saarest, teiste tähenduste kohta vaata Abruka (täpsustus).

Abruka
Abruka vanim hoone: Abruka Maja
Abruka vanim hoone: Abruka Maja
Koordinaadid 58° 9′ 50″ N, 22° 30′ 14″ E
Pindala 8,8 km²
Rannajoone pikkus 30,6 km
Elanikke
16 (2011)[1]
1,8 in/km²
EE Abruka.PNG

Abruka (saksa keeles Abro) on 8,8 km² suurune saar Liivi lahes Saaremaa lõunaranniku lähedal Saaremaa vallas Roomassaarest 4 kilomeetrit lõunas.

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Suvine Abruka salumets

Abrukal on Elmereika, Kadaka nina, Koplina säär, Limbi nina, Männareika, Pitkanina, Pootsareika, Põlde lõugas, Pöörna säär, Riste nina ja Vaherahu nukk.

Koos Vahase, Kasselaiu ja Linnusitamaa saartega moodustab Abruka pindala 10,1 km².

Abrukal kasvab liigirikas Eestis haruldane kesk-euroopa tüüpi lehtmets.

Saart hõlmab Abruka looduskaitseala, mis kasvas välja 1937 asutatud Abruka salumetsa kaitsealast.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Räimevõrkude tühjendamine 1929. aastal Abruka saarel Vesiaia rannas
Rehepeks Abrukal 20. sajandi esimesel veerandil
Abruka ülemine puidust tuletorn (tänapäeval kõrgub sellel kohal raudbetoonist tuletorn)

Esimesed teated Abruka kohta pärinevad keskajast, mil toona Saaremaa piiskopkonnale kuulunud saarel hakati suviti hobuseid kasvatama. Hiljem rajati sinna ka väike karjamõis, mida majandati Sõrves elavate talupoegade abil, kes toodi kevadel saarele ja viidi sügisel saarelt koos hobustega. Loomade ja inimeste transpordiks kasutati suuri paate. Talurahva asustuse levimist saarele ei peetud soovitavaks, sest selle läbi oleks kannatanud siinse hobusekasvatusega tegeleva karjamõisa heina- ja marjamaad. Saarel oli karjastele elamiseks ehitatud paar onni.

Alaline asustus tekkis saarele 18.sajandil.

Abruka omapärane nimi arvatakse olevat kujunenud mõne kilomeetri kaugusel asuvast Roomassaare nimest. Roomassaare, kuigi tänaseks Saaremaaga kokku kasvanud, oli kunagi saar, mis oli kaetud pillirooga, seega roo maa saar. „Rohr“, ka „roh“ alamsaksa keeles, tähendab roogu. Eesliide „ab“ aga „ära; eemale“, Abroh (ka Abrohr) - roost eemal, roo maa saarest kaugemal.

19. sajandi lõpus elas saarel 150 elanikku, mis on oluliselt vähem kui teistel Liivi lahe saartel. Haldusterritoriaalselt oli Abruka seotud Saaremaa Sõrve poolsaarega, kuuludes Liivimaa kubermangu Anseküla kihelkonda. 1816. aastal, kui Liivimaa talurahvaseaduste alusel moodustati Abruka vald, keskusega Salmel Saaremaal, mitte Abrukal. Abruka küla lahutati Salme vallast 1919. aastal ja liideti Kaarma-Suure vallaga. Abruka vald nimetati 1936. aastal Salme vallaks. 1939. aastal sai Kaarma-Suure vallast Kuressaare vald.

Teise maailmasõja eel ehitati Abrukale Balti laevastiku Läänemere rajooni rannakaitsesüsteemi kuulunud rannakaitsepatarei nr 3, Pikanina neeme piirkonda. Patarei koosnes 3 (hiljem 1) 130 mm suurtükist B-13, mille laskekaugus oli 130 kaabeltaud. Patareid teenindas väeüksus, mille koosseisus oli 125 meest, sealhulgas 5 ohvitseri.

1950. aastal, kui vallad kaotati hakkas Abruka kuuluma Kuressaare külanõukogusse. Peale külanõukogude kaotamise 1990. aastate alguses sai Abruka Kuressaare valla osaks. 1999. aastal Kuressaare ja Kaarma vald taas ühendati.

Asustus[muuda | muuda lähteteksti]

Abruka saart ja ümbritsevaid asustamata laide hõlmab Abruka küla. 1989. aastal oli elanikke 33, 2004. aastal 30 ja 13. jaanuaril 2009 16 püsielanikku. Kõige rohkem on saarel elanud korraga umbes 150 inimest.

Abruka raamatukogu asub sadamahoones. Abruka muuseum asub endise mõisapargi servas, saare vanimas hoones.

Meresõit[muuda | muuda lähteteksti]

Abrukal asub Roomassaare sadama lähedal navigeerimiseks vajalik siht, mille moodustavad Abruka tuletorn ja Abruka alumine tulepaak.

Abruka sadam[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Abruka sadam

Saare põhjatipus asub Abruka sadam, kus asub ka alaliselt saare ja Saaremaa Roomassaare sadama vahelist transporti teostav reisiparvlaev Abro. 2010. aastal valmisid uus sadamahoone ja kaks uut kaid.[2]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Rahvaloenduse tulemused näitavad asustatud saarte arvu kasvu. Statistikaamet, 9. jaanuar 2013.
  2. Uus sadam rõõmustab Abruka elanikke. Postimees, 24. september 2010.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]