Roomassaare

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Roomassaare

Koordinaadid: 58° 14′ N, 22° 30′ E
Roomassaare (Eesti)
Roomassaare

Roomassaare on Kuressaare linnajagu, mis asub Kuressaare vanalinna kaguservas.

Algselt oli Roomassaare Kuressaare linna ääremaadele jäänud, õigeusu kiriku maadele tekkinud asum praeguse Vana-Roomassaare tänavas. XIX sajandi teisel poolel kujunes õigeusukiriku maadel välja elitaarne suvituslinnaosa mitmete pansionaatide ja Mierzeyewski (Roomassaare) eramudaravilaga (ehitatud 1876, hävis 1941). See, ajalooline Roomassaare linnaosa hõlmab osa Allee tänavast, Vana-Roomassaare, Uus-Roomassaare, Kivi, Kraavi ja osa Talve tänavast. XX sajandi lõpus toimunud kruntide vähendamise käigus loodi sellesse piirkonda ka Pae tänav.

XX sajandi lõpust alates on Roomassaare linnajagu laienenud lõuna ja kagu suunas alles 1929. aastal Kaarma-Suurvallast linna külge liidetud aladele, kuhu on loodud ja loomisel rida uusi tänavaid: Tuule, Saue, osa Nooruse tänavast jt.

Roomassaare linnajagu külgneb põhja pool Põllu aleviga ja kirdes Kelmiküla linnajaoga. Linnaosast edelasse jääb endine Weise heinamaa sinna XX sajandil rajatud staadioniga. Lõuna ja kagu poole jääb endine Roomassaare karjamaa ning Kullimäe.

Roomassaares asuvad Kuressaare lennujaam ja Roomassaare sadam. 1917 alustas Saksa okupatsioonivõim kitsarööpmelise raudtee ehitamist, mis võimaldaks Roomassaare sadamast kaupu mujale Saaremaale transportida. Enne okupatsiooniväe lahkumist 1918 jõuti valmis raudteeliin kuni Röösani. Suurem osa raudteest lammutati 1922, kuid Roomassaare–Kuressaare raudteelõik jäi aastakümneteks tööle (see lammutati arvatavasti 1940. aastate lõpul).

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Roomassaare on deskriptiivne liitsõnaline kohanimi, mis koosneb omastavas käändes olevatest sõnadest 'roog', 'maa' ja 'saar'. Paiga vanem nimi oli Roomaa saar.[1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Kalle Kesküla. Kuressaare ja selle ümbruse kohanimed. Saarte Hääl. 4. aprill 2009.