Maa-amet

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib 1990. aastal loodud asutusest; sama nime kandis asutus Eesti esimese vabariigi ajal, vaata Maa-amet (1936–1940)

Maa-amet on Eesti Keskkonnaministeeriumile alluv valitsusasutus.

Maa-amet moodustati[1]. 16. jaanuaril 1990 Eesti NSV Põllumajanduse Ministeeriumi Maakorralduse Valitsuse baasil. Tollase nimetusega Eesti Vabariigi Riiklik Maa-amet alustas tööd põllumajandusministri valitsemisalas. 16. juulil 1993 viidi amet Vabariigi Valitsuse määrusega üle Keskkonnaministeeriumi valitsemisalasse.

Maa-amet on valitsusasutus, mis osaleb aktiivselt riikliku maapoliitika arendamisel ja elluviimisel ning varustab ühiskonda ajakohase informatsiooniga maa kohta. Maa-amet on Eesti riigi suurim kaardistusorganisatsioon.


Maa-amet suunab maatoiminguid ning varustab ühiskonda maa- ja ruumiandmetega. See tähendab:

  • tagab omandi ruumilise ulatuse andmete usaldusväärsuse ja säilimise;
  • suunab maatoiminguid maa otstarbekamaks kasutamiseks ja majandamiseks;
  • viib oskuslikult ja vastavalt ühiskonna vajadustele läbi tehinguid riigimaaga;
  • pakub avalikke teenuseid, mis võimaldavad lihtsalt ja kiirelt kasutada maa- ja ruumiandmeid.


Maa-amet on Eesti-poolne kontaktpunkt Euroopa Komisjoniga ruumiandmete teemadel ühenduse pidamisel.

Tegevusvaldkonnad[muuda | muuda lähteteksti]

Maa-ameti peamised tegevusvaldkonnad on riigi maapoliitika rakendamine ja ruumi- ehk asukohaandmete kättesaadavuse tagamine, mis omakorda jagunevad neljaks alamtegevusvaldkonnaks:

  • Riigi maapoliitika rakendamine (maareformi läbiviimine, riigimaade haldamine, riigi huvide kaitsmine planeeringutes).
  • Maakatastri pidamine (katastriandmete haldamine ja avalikkusele kättesaadavuse tagamine, katastrimõõdistamise ja -kontrolli korraldamine ning maa hindamise alase tegevuse korraldamine).
  • Geoinformaatika (ruumiandmete haldamine, ruumiandmeteenuste pakkumine ning geoinformaatika koordineerimine).
  • Geodeetiliste, geoloogiliste ja topograafiliste andmete hõive ja haldamine (geodeetiliste võrkude väljaarendamise korraldamine, geoloogilise kaardistamise korraldamine, riigi territooriumi kaardistamine, ühiskonna varustamine üldriiklike topograafiliste andmete ja kaartidega).

Juhid[muuda | muuda lähteteksti]

Maa-ameti esimene peadirektor oli agronoom Ago Soasepp. Ameti asetäitjana alustas endise maakorralduse valitsuse juhataja, maakorraldusinsener Raivo Vallner, kes juunist 1991 jätkas peadirektorina. 1995. aastal määras keskkonnaminister Maa-ameti peadirektoriks juristi Kalev Kanguri. Raivo Vallner jätkas tööd peadirektori esimese asetäitjana. Alates 2006. aastast kuni 2015. aasta alguseni oli Raivo Vallner peadirektori esimene asetäitja peadirektori ülesannetes. Alates 23. veebruarist 2015 on Maa-ameti peadirektor Tambet Tiits. Maa-ameti peadirektori asetäitjad on Triinu Rennu (kinnisvara ja planeeringute alal) ja Artu Ellmann (geomaatika alal).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Eesti NSV riiklike ametite moodustamise kohta, Vabariigi Valitsuse määrus 16.01.1990

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]