Vikipeedia:Wikimedia CEE Spring 2018

Allikas: Vikipeedia
Kesk- ja Ida-Euroopa kevad 2018

"Wikimedia CEE Spring" ehk "Kesk- ja Ida-Euroopa kevad" oli artiklivõistlus, mis toimus Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna Vikipeediates neljandat aastat.

Esimest korda toimus Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna vikikogukonna korraldatav kevadine ühiskirjutamisüritus 2015. aastal. Selle eesmärgiks on toetada regiooni riikide kohta artiklite kirjutamist kõikides piirkonna Vikipeediates. Loe ettevõtmise ideest siit.

Artiklite kirjutamisperiood oli 21. märts 2018 kuni 31. mai 2018. Sel ajal toimusid iseseisvad artiklivõistlused piirkonna kõikides Vikipeediates, k.a. eestikeelses Vikipeedias. Võistluse käigus keskenduti artiklite loomisele, mis käsitlevad piirkonna riikide ajalugu, kultuuri, ühiskonda ja tähelepanuväärseid inimesi. Artiklikirjutamise toetamiseks on loodud soovituslikud artikliloendid.

Võistluse korraldasid kohalikud Wikimedia organisatsioonid, organiseerunud kasutajarühmad ja vikikogukonnad. Ülevaate rahvusvahelisest meeskonnast leiab ürituse rahvusvahelisel lehel. Eestis korraldab võistlust Mittetulundusühing Wikimedia Eesti.

Eesmärgid[muuda lähteteksti]

Võistluse üldised eesmärgid on seotud Wikimedia liikumise üldiste eesmärkidega, vikiprojektide sisu hulga ja kvaliteedi kasvatamisega ning jätkusuutlike koostöövõrgustike loomisega. Võistluse eesmärgid on sõnastatud alljärgnevalt:

 • Vikiprojektide sisu hulga ja kvaliteedi kasvatamine arvukates erikeelsetes vikiprojektides.
 • Tähelepanuväärse rahvusvahelise võistlusega suurema vikiprojektides osalemise ning avaliku teavituse tagamine.
 • Piirkonna edasiste koostööalgatuste toetamine.
 • Eestikeelsele Vikipeediale uute kaastööliste ja toimetajate lisandumine.
 • Osaleda võivad kõik Vikipeedia registreeritud kasutajad peale žürii liikmete. Registreerumiseks tuleb kasutada Vikipeedia lehekülje ülaosas leiduvat nuppu "Loo konto". Kasutajanimi jätab osaleja anonüümseks, kui ta oma nime ise ei avalda. Auhinna vastuvõtmiseks tuleb oma nimi žüriile teatavaks teha, see avalikustatakse ainult asjaosalise nõusolekul.
 • Artiklite kirjutamisperiood on 21. märts 2018 kuni 31. mai 2018 ning konkursil osalevad kõik sellel ajavahemikul loodud või oluliselt täiendatud ning osalevate artiklite leheküljele kirja pandud artiklid. Iga osaleja võib kirjutada või täiendada ükskõik kui palju artikleid.
 • Arvesse lähevad artiklid Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega seotud teemadel. Seejuures on regioon Wikimedia liikumises mõistetud väga laialt ning sinna kuuluvad: Albaania, Armeenia, Aserbaidžaan, Austria, Bosnia ja Hertsegoviina, Bulgaaria, Eesti, Gruusia, Horvaatia, Kasahstan, Kreeka, Küpros, Leedu, Läti, Makedoonia, Moldova, Montenegro, Poola, Rumeenia, Serbia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi, Türgi, Ukraina, Ungari, Valgevene ja Venemaa. Lisaks esperanto keele ja kultuuriga seotud teemad. Inspiratsiooni saamiseks võib kasutada loodud artikliloendeid.
 • Žürii hindab loodud ja täiendatud artiklite kvaliteeti: eeskätt oskust koostada sidusat ja arusaadavalt sõnastatud ning korrektselt vormistatud, põhjalikku ja samas ülevaatlikku entsüklopeedilist teksti, mis põhineb usaldusväärsetel viidatud allikatel. Artikkel peab olema varustatud allikaviidetega ning plagiaat konkursile ei kvalifitseeru.
 • Artikleid kirjutatakse Vikipeedia põhimõtete ja reeglite alusel kasutajate koostöös. Lubatud ja tervitatav on teiste kaastööliste tehtu parandamine ja kommenteerimine.

Osalevate maade artikliloendid[muuda lähteteksti]

Võistluse käigus loodud ja täiendatud artikleid hindas žürii. Žüriiliikmed olid Tartu Ülikooli ajaloodoktor ja vikipedist Madis Maasing ning tõlkija ja vikipedist Tanel Pern.

Artiklivõistluse võitjad (Melilac, Castellum, WikedKentaur)

Wikimedia Eesti pani välja auhinnad kolmele paremale osalejale. Lisaks plaaniti anda eriauhinnad kõigist regiooni maadest kirjutanud osalejale ning parimale esmakordsele kaastöölisele. Kuna need eriauhinnad jäid andmata, siis otsustas žürii need asendada eriauhinnaga kõige põhjalikuma üksikartikli eest.

Võitjad olid:

 1. Melilac
 2. Castellum
 3. Velirand

Võitjate väljakuulutamine toimus 21. juulil 2018 Vikipeedia suvepäevade raames.

Võistlusega seotud küsimusi saab esitada võistluse arutelulehel.

Kontakt MTÜ-s Wikimedia Eesti: Nicolás Tamargo, nicolas ätt wikimedia.ee.

Näidisartikleid[muuda lähteteksti]

Artikli koostamisel on suureks abiks mõne hea artikli eeskujuks võtmine.

Abilehekülgi[muuda lähteteksti]