Basskitarr

Allikas: Vikipeedia
MartinEB18front-1.jpg

Basskitarr on üldjuhul puidust valmistatud keelpill. Enamasti on basskitarrid elektrilised, harvem akustilised kuid on ka elektroakustilisi kitarre. Nagu elektrikitarrilgi ei tugevda keele võnkeid mitte pilli kõlakast/kõlalaud ehk korpus ise, vaid elektrooniline võimendi (elektribasskitarri puhul).

Basskitarri keeltel mängitakse näppude või mediaatoriga (plektroniga). Erinevalt kontrabassist hoitakse basskitarri horisontaalselt bassisti keha ees. Basskitarri mängib basskitarrist.

Häälestus[muuda | muuda lähteteksti]

Erinevalt harilikust kitarrist on basskitarril tavaliselt vaid neli keelt, mis on põhihäälestuses häälestatud sarnaselt kontrabassiga (E, A, D, G). Seega vastavad nad kitarri neljale madalamale keelele, kuid ühe oktavi võrra madalamal.

On olemas ka viiekeelelisi basskitarre, millel tavaliselt on madalaim keel B. Kuuekeelsete basside häälestuseks on kõige sagedamini B-E-A-D-G-C.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Elektrikitarri tulekuga tekkis probleem, et kontrabass jäi sellele helitugevuselt alla. Seetõttu varustati kontrabasse hiljem võimenditega.

Basskitarr ise arendati välja viiekümnendatel ja see baseerub kahel instrumendil: kontrabassil ja kitarril.

Esimese elektrilise basskitarri tootis väike firma Audiovox Manufacturing & Co., kes tõi oma pilli turule u. 1935/36. Instrumenti müüdi küll mõned eksemplarid, kuid kuna see oli tollal oma ajast liiga ees, ei saavutanud pill erilist menu. Audiovox suleti 1950.

Esimene elektriline bass, mis läks seeriatoodangusse oli Fender Precision Bass.

Erinevused elektrikitarriga[muuda | muuda lähteteksti]

  • Elektrilise basskitarri kael on pikem kui kitarri, v.a nn. short-scale bassidel
  • Basskitarri keeled on oluliselt jämedamad kui tavakitarril
  • Harilikul E basskitarril on 4 keelt, kitarril 6 (kuigi on ka 5-, 6- ja enamakeelelisi basse)
  • Basskitarri korpus on tavaliselt pikem kui elektrikitarril, ka palju tugevam, sest keelte tõmbetugevus on tavakitarriga võrreldes mitmekordne