SRK suvine kokkutulek

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
SRK suvise kokkutuleku suurtelk, kus peetakse kõnesid
SRK suvise kokkutuleku suurtelk, kus peetakse kõnesid

SRK suvine kokkutulek on vanalestaadiuslaste Soome Rahuühenduste Keskühingu iga-aastane neli päeva kestev suvepidu Soomes. Esimene suvine kokkutulek organiseeriti 1906. aastal Oulus. Tänapäeval osaleb kokkutulekutel igal aastal umbes 60 000 – 70 000 külalist. Enamik kokkutuleku külalistest on lapsed ja noored.

Kokkutulek on kõigile avatud sündmus. Suvise kokkutuleku kava koosneb jutlustest, kirikulauludest ja Siioni lauludest. Jutlused tõlgitakse viide keelde ja viipekeelde.

Kokkutulekul on igal aastal oma moto, mis valitakse Piiblist. 2007. aastal Valkeala vallas korraldatud kokkutuleku teemaks oli valitud piiblilause "Jumala riik on teie seas".

Suvise kokkutuleku ajalugu ja vallad[muuda | muuda lähteteksti]

Suvise kokkutuleku toimumiskohad on kindlaks määratud kuni 2025. aastani, kui kokkutulek peetakse Ruuki vallas.

Kokkutulekud eri aastatel[muuda | muuda lähteteksti]

1936. aasta kokkutulek lükati edasi 7.–9. päeva ajani parlamendivalimise tõttu. 1922. aasta kokkutulek Viiburi vallas ja 1951. kokkutulek Rovaniemi vallas peeti enne jaanipäeva. Esmaspäev sai püsivaks kokkutulekupäevaks aastal 1966.

Kokkutuleku tunnusobjektid[muuda | muuda lähteteksti]

Suvise kokkutuleku kõige selgemad tunnusobjektid on kokkutulekutelk, piduvärav ja lipurivi. Enne mobiiltelefonide üldiseks muutumist oli mitu meetrit pikk teadetetahvel selgelt nähtav tunnusobjekt.

Kokkutulekutelk ehk suurtelk on 80 meetrit pikk ja 35 meetrit lai. Telgis on istekohad 4200 inimesele. Enne kui telk oli kasutusel, peeti suviseid kokkutulekuid kirikutes ja teistes avalikes kogunemiskohtades. Kokkutulekutelk oli esimest korda kasutusel 1938. aastal Kajaanis. Suvisel kokkutulekul Oripääs 2009. aastal võeti kasutusele neljas suvise kokkutuleku telk.

Piduvärav kujutab kokkutuleku motot, mis valitakse Piiblist. Moto on ka kirjutatud värava peale. Esimest korda ehitati värav 1949. aastal Haapajärvi vallas, kus motoks oli "Sa oled hästi teinud, et sa tulid" (soom. "Sinä teit hyvin kun tulit").

Lipurivis on praegu kuusteist lippu, kuna alguses, 1932. aastal Iisalmi vallas kasutati Soome peale ainult Rootsi, Norra ja Ühendriikide lippe. Lipud on prantsuse tähestiku järjestuses. Kui Soome tegutseb Euroopa liidu eesistujana, on lipurivis ka Euroopa Liidu lipp. Jämijärvi kokkutulekul 1991. aastal võis kurioosumina näha, et tegelikult ateistlike Nõukogude lipp lehvis lippude hulgas. Pyhäjoki kokkutulekul lehvis 19 lippu, millest uusimad olid Senegali ja Ecuadori lipp. Lipud kujutavad neid riike, kus SRK korraldab reeglipäraseid kokkutulekuid.

Raadio- ja kõlarimast on suurtelgi juures. Mast ise on 24 meetrit kõrge, aga koos piksevardaga on selle pikkus 30 meetrit. Mast koosneb neljast kuuemeetrisest elemendist. See kannab häält üle raadiosagedustele kuue saateantenni kaudu. Mastil on ka 20 suurt kõlarit, mille abil hääl kõlab üle kokkutulekualale. Esimene suvise kokkutuleku raadioülekanne toimus Kemis 1939. aastal.

Suvised kokkutulekud väljaspool Soomet[muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks Soomele korraldatakse samasuguseid suviseid kokkutulekuid teistes riikides, näiteks Põhja-Ameerikas, Rootsis, Venemaal ja Eestis. Need pole nii suured kui Soomes korraldatud, aga kava on sama – jutlused ja laulud.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]