SRK suvine kokkutulek

Allikas: Vikipeedia
Ambox outdated serious.svg See artikkel vajab ajakohastamist.
Palun ajakohasta selle artikli sisu ning pärast ajakohastamist eemalda see märkus.
SRK suvise kokkutuleku suurtelk, kus peetakse kõnesid
SRK suvise kokkutuleku suurtelk, kus peetakse kõnesid

SRK suvine kokkutulek on vanalestaadiuslaste Soome Rahuühenduste Keskühingu iga-aastane neli päeva kestev suvepidu Soomes. Esimene suvine kokkutulek organiseeriti 1906. aastal Oulus. Kaasajal osaleb kokkutulekutel igal aastal umbes 60 000–70 000 külalist. Enamik kokkutuleku külalistest on lapsed ja noored.

Kokkutulek on kõigile avatud sündmus. Suvise kokkutuleku kava koosneb jutlustest, kirikulauludest ja Siioni lauludest. Jutlused tõlgitakse viide keelde ning lisaks ka viipekeelde.

Kokkutulekul on igal aastal oma moto, mis valitakse Piiblist. 2007. aastal Valkeala vallas korraldatud kokkutuleku teemaks oli valitud piiblilause "Jumala riik on teie seas".

Suvise kokkutuleku ajalugu ja vallad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Suvise kokkutuleku toimumiskohad on kindlaks määratud kuni 2025. aastani, kui kokkutulek peetakse Ruuki vallas.

Kokkutulekud eri aastatel[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • (*) 1915. aasta suvine kokkutulek Rootsi Alakainuu elik Nederkalixi vallas jäi katki kõhutüüfuse epideemia tõttu tõttu.
  • (**) 1941. aasta suvine kokkutulek pidi toimuma Haapajärvi vallas, aga jätkusõja pärast jäi see ära.
  • (***) 1944. aasta kokkutulek Nivala vallas jäeti jätkusõja tõttu ametlikult korraldamata, aga kuna tühistamisteade ei jõudnud kõigini, saabus kokkutulekualale siiski tuhatkond külalist ja mõned jutlustajad ning kokkutulek peeti ikkagi.

1936. aasta kokkutulek lükati edasi 7. – 9. päeva ajani parlamendivalimise tõttu. 1922. aasta kokkutulek Viiburi vallas ja 1951. kokkutulek Rovaniemi vallas peeti enne jaanipäeva. Esmaspäev sai püsivaks kokkutulekupäevaks aastal 1966.

Kokkutuleku maamärgid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Suvise kokkutuleku kõige selgemad maamärgid on kokkutulekutelk, piduvärav ja lipurivi. Enne mobiiltelefonide üldiseks muutumist oli mitu meetrit pikk teadetetahvel selgelt nähtav maamärk.

Kokkutulekutelk ehk suurtelk on 80 meetrit pikk ja 35 meetrit lai. Telgis on istekohad 4 200 inimesele. Enne kui telk oli kasutusel, peeti suviseid kokkutulekuid kirikutes ja teistes avalikes kogunemiskohtades. Kokkutulekutelk oli esimest korda kasutusel 1938. aastal Kajaanis. Suvisel kokkutulekul Oripääs 2009. aastal võeti kasutusele neljas suvise kokkutuleku telk.

Piduvärav kujutab kokkutuleku motot, mis valitakse Piiblist. Moto on ka kirjutatud värava peale. Esimest korda ehitati värav 1949. aastal Haapajärvi vallas, kus motoks oli "Sa oled hästi teinud, et sa tulid" (soom. "Sinä teit hyvin kun tulit").

Lipurivis on praegu kuusteist lippu, kuna alguses, 1932. aastal Iisalmi vallas kasutati Soome peale ainult Rootsi, Norra ja Ühendriikide lippe. Lipud on prantsuse tähestikjärjestuses. Siis kui Soome tegutseb Euroopa liidu eesistujana, on lipurivis ka Euroopa liidu lipp. Jämijärvi kokkutulekul 1991. aastal oli kurioosumina näha, et tegelikult ateistlike Nõukogude lipp lehvis lippude hulgas.Pyhäjoki kokkutulekul lehvisid üheksateist lippu, millest uusim oli Senegal ja Ecuador lipp. Lipud kujutavad neid riike, kus SRK korraldab reeglipäraseid kokkutulekuid.

Raadio- ja kõlarmast on suurtelgi juures. Ise mast on 24 meetrit kõrge, aga koos piksevardaga on selle pikkuseks 30 meetrit. Mast koosneb neljast kuue meetri elemendist. See kannab häält üle raadiosagedustele kuue saateantenni kaudu. Mastil on ka 20 suurt kõlarit, mille abil hääl kõlab üle kokkutulekualale. Esimene suvise kokkutuleku raadioülekanne toimus Kemis 1939. aastal.

Suvised kokkutulekud väljaspool Soomet[muuda | redigeeri lähteteksti]

Lisaks Soomele korraldatakse samasuguseid suviseid kokkutulekuid teistes riikides, näiteks Põhja-Ameerikas, Rootsis, Venemaal ja Eestis. Need pole nii suured, kui Soomes korraldatud, aga kava on sama – jutlused ja laulud.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]