Lääne-Frangi riik

Allikas: Vikipeedia
Lääne-Frangi riik
843987
Partage de l'Empire carolingien au Traité de Verdun en 843.JPG
Lääne-Frangi kuningas {{{riigipea-nimi}}}
Pealinn Pariis


Lääne-Frangi riik (ladina keeles Francia Occidentalis) oli lühiealine kuningriik, mis hõlmas Karolingide impeeriumi lääneosa maad, mis läksid 843. aasta Verduni lepingu tulemusel Karl Suure pojapoja Charles II Paljaspea vaieldamatu kontrolli alla.

Frangi riik, Karl Suure poolt ühendatud riik, mis koosnes suurest osast Lääne-Euroopast, jagati pärast kolmeaastast kodusõda (840-843) tema pojapoegade vahel. Sõjas liitus Charles II Paljaspea oma poolvenna Ludwig Sakslasega, et vaidlustada oma venna, Karolingide nominaalse frangi ja roomlaste keisri Lothar I pärimine (see oli Karl Suure tiitel, mida palju hiljem kasutasid Saksa-Rooma keisrid Otto I-st alates).

Lääne-Frangi kuningad[muuda | muuda lähteteksti]

Nende vanaisa poolt asutatud frangi Karolingide impeerium kestis nende isa Ludwig Vaga kaudu ainult ühe põlvkonna. Tema riik, suur pärusvaldus, mis kattis enamuse Põhja-Itaaliast (Lombardia), Prantsusmaa (välja arvatud Bretagne), Madalmaad, Šveitsi ja enamuse tänapäeva Austriast ja Saksamaast, jagati pärast mõningaid vähese mõjuga kokkupõrkeid Ida-Frangi riigiks, Lääne-Frangi riigiks ja Kesk-Frangi riigiks. Lääne-Frangi riik on siiski nii keskaegse Prantsusmaa kui ka tänapäeva Prantsusmaa eelkäija, kuigi Lääne-Frangi riik pidi läbima vähem riiaka Kapetingide ajastu, enne kui see saavutas püsiva kasvu ja stabiilsuse.

Lääne-Frangi riik jagati järgmisteks suurteks läänideks: Akvitaania, Bretagne, Burgundia, Kataloonia, Flandria, Gascogne, Gothie, Île-de-France ja Toulouse.

Karolingid jagasid hiljem oma eelkäijate saatust: pärast vahelduvat võimuvõitlust kahe perekonna vahel rajas Pariisi krahvi Hugues Capeti troonile asumine (987) Kapetingide dünastia, mis selle Valois ja Bourboni harudega valitses Prantsusmaad rohkem kui 800 aastat.

"Lääne-Frangi riigi" muutumist "Prantsusmaaks" ei saa kinnitada ühegi kindla kuupäevaga, vaid esitatakse järkjärgulise arenguga varakeskaegsest feodaalmaast moodsaks rahvusriigiks. Mõned ajaloolased peavad Hugues Capeti valimist ja kroonimist Lääne-Frangi riigi Prantsusmaa kuningriigiks muutumise sündmuseks, kuigi Capet ise ja tema järglased krooniti kui "Rex Francorum" või "frankide kuningaks" kuni Philippe II Auguste võttis 12. sajandi lõpul tiitli "Franciae Rex" või "Prantsusmaa kuningas".

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]