Karlmann (Ida-Frangi kuningas)

Allikas: Vikipeedia

Karlmann (umbes 830880) oli Karolingide dünastiast pärinev Baieri ja hiljem Ida-Frangi kuningas. Ta oli Ida-Frangi kuninga (817/843–876) Ludwig Sakslase vanim poeg.

Karlmann hakkas mitu korda oma isale, Ludwig II vastu ning 864 oli too talle sunnitud andma Baieri kuningriigi. Isavastaste mässudega ka tema vennad Karl Paks ja Ludwig Noorem. 876, kui Ludwig Sakslane suri, sai Karlmann ka Ida-Frangi kuningaks. Ta ei valitsenud riiki ainuvalitsejana, sest Karl Paks oli Alemannia ja Reetia kuningas, Ludwig Nooremale kuulus aga Saksimaa.

Idafrankide kuningriik (kollane) aastal 843.

877. aastal, kui suri Frangi keiser Charles Paljaspea, sai Karlmannist ka Itaalia kuningas. Kuid 879. aastal sai ta rabanduse, mis muutis ta teovõimetuks ning järgmisel aastal ta suri.

Et Karlmannil seaduslikke pärijaid polnud, jagati tema valdused tema vendade vahel. Kuid Karlmanni abieluväline laps Arnulf sai endale Kärnteni margi, oli 887–899 Ida-Frangi kuningas ning alates 896 ka Frangi keiser. Arnulf sai Ida-Frangi kuningaks pärast oma onu Karl III Paksu kukutamist.

Eelnev
Ludwig Sakslane
Ida-Frangi kuningas
876880
Järgnev
Ludwig Noorem
Eelnev
Charles II Paljaspea
Itaalia kuningas
877880
Järgnev
Karl III Paks

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]