Philippe II

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Prantsusmaa kuningast; Burgundia hertsogi Philippe Julge kohta vaata artiklit Philippe II (Burgundia)

Philippe II. Louis-Félix Amieli maal

Philippe II [fil'ipp teine] ehk Philippe Auguste [fil'ipp og'üst] (21. august 116514. juuli 1223) oli Kapetingide dünastiasse kuuluv Prantsusmaa kuningas aastail 11801223.

Philippe oli Prantsusmaa kuninga (1137–1180) Louis VII ja Champagne'i Adéle'i poeg. Ta sai isa tervise halvenemise tõttu 1179. aastal kaasvalitsejaks ning järgneval aastal kuningaks. Samal ajal abiellus ta ka Hainaut' Isabelle'iga, kes sünnitas talle 1187. aastal troonipärija ja hilisema kuninga Louis VIII.

Riigivalitsemine[muuda | muuda lähteteksti]

Philippe II vallutused, Normandia ja Akvitaania

Philippe osutus vägagi võimekaks ja kavalaks poliitikuks. Tema peamisteks eesmärkideks kujunesid kuningavõimu tugevdamine ja kogu Prantsusmaa enda võimu alla ühendamine. Teise eesmärgi jaoks oli vaja vallutada Inglismaa kuningatelt Normandia ja Akvitaania, mis alates Plantagenetite dünastiasse kuuluva Henry II võimulesaamisest oli noile kuulunud. See õnnestus Philippel Inglismaa kuninga John Maata valitsusaja jooksul (11991216).

Pärast Bouvinesi lahingu võitmist 1214. aastal, kus prantslased võitsid kuninga vasalle Flandria krahvi, Boulogne' krahvi, inglasi ja Saksa-Rooma keisrit Otto IV-t, sai Philippest Euroopa võimsaim monarh ning talle anti hüüdnimi Auguste (Augustus).

Prantsusmaa 12. sajandil

Välispoliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Philippe II osales koos Inglismaa kuninga Richard Lõvisüdamega ka Kolmandas Ristisõjas Egiptuse ja Süüria sultani Saladini vastu, kuid ehkki esialgu olid ristisõdijad edukad, ebaõnnestus sõda Saksa-Rooma keisri Friedrich I Barbarossa uppumise ning Richardi ja Philippe tüllimineku tõttu.

Philippe II ajal asutati Pariisi ülikool (1200) ning rajati Louvre'i loss.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tõsised probleemid olid Philippel abieludega, kuna pärast oma esimese naise surma (1190) oli ta abiellunud Taani kuninga (1157–1182) Valdemar I tütre ja (1182–1202) Knud VI õe Ingeborgiga (1193. aastal), ent seejärel oli ta viimase teadmata põhjustel eemale tõuganud. Ta soovis abielluda Genova krahvi tütre Margueritega, ent seda takistas Savoia dünastiast, Savoia krahv Tommaso I, kes pruudi röövis ning temaga ise abiellus.

Siis otsustas Philippe abielluda Dalmaatsiast pärineva Meraania Agnesega, see saigi teoks 1196. aastal. Ta sai naisega 2 last: tütar Marie ja poeg Philippe Hurepeli. Ent Rooma paavst Innocentius III ei kiitnud seda abielu heaks, kuna ametlikult oli Philippe Auguste ikkagi Ingeborgiga abielus. Ka tolle vend, Taani kuningas (1202–1241) Valdemar II avaldas Prantsuse kuningale survet, nii et 1213. aastal võttis Philippe Ingeborgi enda juurde lõpuks tagasi ning tunnustas teda ametlikult Prantsusmaa kuningannana.

Eelnev:
Louis VII
Prantsusmaa kuningas
11801223
Järgnev:
Louis VIII