Harilik ženšenn

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib harilikust ženšennist; taimeperekonna kohta vaata artiklit Ženšenn (perekond); sarnase ravitoimega Ameerika ženšenni kohta vaata artiklit Ameerika ženšenn

Harilik ženšenn
Ginsengpflanze.jpg
Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Hõimkond Katteseemnetaimed Magnoliophyta
Klass Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts Sarikalaadsed Apiales
Sugukond Sarikalised Apiaceae
Perekond Ženšenn Panax
Liik Harilik ženšenn
Binaarne nimetus
Panax ginseng
C.A.Mey., 1843
Sünonüümid
 • Aralia ginseng (C.A. Mey.) Baill.
 • Aralia quinquefolia var. ginseng [1]
 • Panax chin-seng Nees
 • Panax quinquefolius var. ginseng (C.A. Mey.) Regel & Maack
 • Panax schin-seng Nees[2]

Harilik ženšenn[3] (ka hiina ženšenn[4] (Panax ginseng)) on araalialiste sugukonda ženšenni perekonda kuuluv mitmeaastane rohttaime liik. Väga haruldane taimeliik.

Harilikku ženšenni kasvatatakse kultuurtaimena ja seda kasutatakse ravimtaimena.

Botaaniline lühikirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Looduslik ženšenn on pikaealine, tema eluiga on kuni 50 aastat ja enam[5]. Areng on aeglane ning õide puhkeb alles 10–11-aastaselt, kultuuris 3. aastal (Raal, 2010). Õied on väiksed ja rohekasvalkjad või veidi punakad ja koondunud 15–30-õielistesse sarikatesse[6]. Vili on helepunane luuvili, kahe seemnega. Taime sõrmjad 3–5-hõlmalised liitlehed asetsevad varre tipus, on hambulised, 7–20 cm pikkused ja 2–5 cm laiused. Ženšennijuur on 50–60 cm pikkune.[7]

Kasvukohad[muuda | muuda lähteteksti]

Harilik ženšenn kasvab kuivades mägimetsades koos seedermänni ja teiste okaspuude, aga ka mõningate laialehiste puudega. (Raal, 2010)

Levila[muuda | muuda lähteteksti]

Harilik ženšenn kasvab looduslikult Koreas, Põhja-Hiinas ning Venemaal Primorje krais ja Habarovski krai lõunaosas (Raal,2010). Kasvab ka põhjapoolkera jahedamates piirkondades: Põhja-Ameerikas ja Ida-Aasias (peamiselt Mandžuurias ja Ida-Siberis).

Harilikku ženšenni kasvatatakse istandustes.

Saak ja droog[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Ženšennijuur
Ženšenni juured

Taim on nõudlik ja kulub 4–6 aastat, enne kui kasvab piisavalt, et inimesed saaksid saaki korjata. Ženšennijuur (Ginseng radix) on taimne droog. Tema välimus meenutab kuju poolest inimest, istanduste ženšenni juur on lihtsama kujuga. (Raal, 2010)

Ženšennijuur on looduslikult 50–60 cm pikkune, istandustes 10 cm pikkune. (Piippo ja Salo, 2007)

Droogi põhitoime omistatakse polüsahhariididele panaksaanidele A-U.

Rohketest triterpenoidsetest saponiinidest pakuvad huvi ginsenosiidid, kuna need sarnanevad keemiliselt ehituselt mitme tähtsa hormooniga (testosteroon, östrogeen, kortikoidid, ACTH). Ginsenosiididel (tuvastatud 28) on üksteisele vastupidine toime, nii võib ženšenn rahustada või ergutada (Piippo ja Salo, 2007).

Ženšennijuurt peetakse adaptogeeniks, st suurendab kasutamise korral organismi kohanemis- ja vastupanuvõimet. Teda tarvitatakse peamiselt teena stressi ja kurnatuse korral, tal on ergastav toime. Ženšenni peetakse ka afrodisiaakumiks – ta parandab sugurakkude vitaalsust ja inimese seksuaalset võimekust. Ženšennitee stimuleerib ka vaimset tegevust, tugevdab immuunsust, toniseerib närvisüsteemi, stimuleerib valkude ja nukleiinhapete sünteesi, tugevdab südamelihase kokkutõmbeid ning aitab korrapärasel kasutamisel pikendada eluiga.

Vastunäidustused

Droogi ei soovitata manustada ägedate ja kõrge palavikuga kulgevate haiguste, uinumisraskuste ja unehäirete, närvilisuse, kõrgvererõhktõve, vähktõve korral. Vastunäidustatud on droogi kasutamine raseduse ja lapse rinnaga toitmise ajal.

Ei kasutata koos antikoagulantide, diureetikumide, MAO-ravimite, antipsühhootiliste- ja suhkurtõveravimitega.[8]

Ženšenni ei tohi võtta koos kofeiini ega teiste toniseerivate vahenditega.

Naistele, kes põevad östrogeenist sõltuvaid vähivorme, võib ženšenn halvasti mõjuda.

Juur

Juur on saadaval kapslite, tablettide, ginsenosiidide suhtes standardiseeritud preparaatide, mee-ekstrakti, tinktuuri, maiustuste, närimiskummi, tubaka ja teena.

Mitmed saadaolevad preparaadid ei sisalda tegelikult ženšenni ja on kasutajaile kasutud.(Piippo ja Salo, 2007)

Mõju inimese närvisüsteemile[muuda | muuda lähteteksti]

Ženšenn toimib närvisüsteemi juhtmehhanismide kaudu. Stressi ajal kohandab ta ainevahetust ja närvisüsteemi tegevust. Ženšenn avaldab mõju hüpotalamusele ja ajuripatsile, suurendades adrenokortikotroopse hormooni eritust. Selle toimel aga suureneb adrenaliininõretus neerupealistes.

Arvatakse, et ta tugevdab närve. Lisaks kaitseb ta hipokampuse närvirakke hapnikupuuduse eest. Tema toime monoamiinidele on keerukas. Ženšenn võib takistada stressist tingitud noradrenaliini ja serotoniini hulga vähenemist.

Ženšenn suurendab peaajus atsetüülkoliini vabanemist. Ženšenn parandab aju energia-ainevahetust ja mälu, suurendab mõtteteravust, vaimset töövõimet ja aitab keskenduda.(Piippo ja Salo, 2007)

Ženšenniga võib ravida kroonilist väsimust, närvisüsteemi üleväsimust, neurasteeniat, aju hapnikupuudust, vaimset nüristumist, Alzheimeri tõbe jpm. (Piippo ja Salo, 2007)

Mõju inimese kognitiivsele võimekusele[muuda | muuda lähteteksti]

Ženšenni tarvitatakse vanurite vaimse seisundi parandamiseks. Ka mälu parandamiseks, keskendumis-, õppimis- ja tähelepanuvõime suurendamiseks ning vaimsete võimete suurendamiseks.(Piippo ja Salo, 2007) Koos muude taimsete droogidega kasutatakse teda lapseea aktiivsus- ja tähelepanuhäire sümptomite leevendamiseks.

Mõju inimese immuunsüsteemile[muuda | muuda lähteteksti]

Ženšenn on immunostimulant ja antioksüdant. Tarbimine suurendab organismi vastupanuvõimet viirushaiguste, kiirendab gripist toibumist, ja põletike suhtes.(Piippo ja Salo, 2007)

Ühes uuringus uuriti ženšenni toimeid morfiini-indutseeritud immunosupressioonile. Morfiin tekitas tüümuse ja põrna atroofiat, see aga suudeti ženšenni saponiine manustades valdavalt tagasi pöörata. Morfiin tõstis seerumi kortiksterooni taset ja põhjustas tümotsüütide DNA fragmentatasiooni, selle saponiinid blokeerisid.[9]

Mõju südame-vereringeelundkonnale[muuda | muuda lähteteksti]

Ženšenn aitab kaasa veresoonte laienemisele, väikse vereringe soodustamisele ja alandab vererõhku.

Mõju mehe suguelundkonnale[muuda | muuda lähteteksti]

Piippo ja Salo arvates ei ole ženšennil toimeid suguvõimele. Tarvitamine võib parandada erektsiooni tänu ängistuse, masenduse, veresoonte laiendamise ja väike vereringe soodustamisele. Ta suurendab seemnerakkude hulka ja liikuvust, testosterooni ja dihüdrosterooni hulka veres.(Piippo ja Salo, 2007)

Ta parandab eesnäärme seisundit, nii on katsed isasrottidega tuvastanud, et ženšenn võib ennetada prostatahüperplaasia ehk eesnäärmesuurenemuse teket.[10]

Hiigeltaim[muuda | muuda lähteteksti]

1975. aastal leiti Primorje kraist harilik ženšenn, kelle juur kaalus 365 grammi ja kelle vanuseks hindasid teadlased 350 aastat.(Raal, 2010)

Nimetus[muuda | muuda lähteteksti]

Hiina keeles (hiina 人参 rénshēn,'inimesejuur') koosneb liigiepiteet kahest hieroglüüfist, mis tähistavad vastavalt inimest ja juurt ning see viitab juure kujule.(Raal,2010)

Ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesed kirjalikud teated ženšennist pärinevad Shen Nung Pen Tsaost. Keiser Shen Nung uskus seksi noorendavasse jõusse, tema väited:

Ženšenn tasakaalustab viit peamist elundit – südant, põrna, kopse, neere ja maksa –, rahustab vaimu, tasakaalustab hinge, kaotab hirmud, peletab eemale kurjad vaimud, annab silmadesse sära, avab südame, teeb mõistuse selgeks ning pikaajalisel kasutamisel tugevdab keha ja pikendab elu.

(Piippo ja Salo, 2007)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. (C.A. Mey.) Anonymous
 2. Synonyms of Panax ginseng C.A. Mey.
 3. Panax ginseng C.A.Mey., [2017, märts 6]
 4. Panax ginseng C.A. Mey., [2017, märts 6]
 5. Ain Raal, "Maailma ravimtaimede entsüklopeedia", lk 643–644:2010, [2017, märts 6]
 6. Sinikka Piippo ja Ulla Salo, "Meelte ja tunnete taimed", Varrak, lk 290–294, 2007
 7. (Piippo ja Salo, 2007)
 8. Suhkurtõveravimite all peetakse silmas diabeedi medikamentoosses ravis kasutatavaid ravimeid nagu insuliin, kloorpropamiid, glibenklamiid, gliklasiid, tolbutamiid jpt.
 9. Young-Ran Kima, Shee-Yong Leea, Boo-Ahn Shinb, Kyeong-Man Kima, Panax ginseng blocks morphine-induced thymic apoptosis by lowering plasma corticosterone level Lühikokkuvõte, General Pharmacology: The Vascular System, 32. väljaanne, nr 6, juuni 1999, lk 647–652, [2017, märts 6]
 10. Su Kang Kim, Joo-Ho Chung, Byung-Cheol Lee jt, Influence of Panax ginseng on Alpha-Adrenergic Receptor of Benign Prostatic Hyperplasia, Int Neurourol J. 2014 detsember; 18(4): 179–186. doi: 10.5213/inj.2014.18.4.179, PMCID: PMC4280437, [2017, märts ]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]