Noradrenaliin

Allikas: Vikipeedia
Noradrenaliin

Noradrenaliin ehk norepinefriin (tavaline lühend NA) on katehhoolamiinide ja seega ühtlasi fenetüülamiinide hulka kuuluv virgatsaine ja neurohormoon keemilise valemiga C8H11NO3.

Noradrenaliini sünteesitakse neerupealiste säsis, kust vereringesse vabanenuna on ta hormoon. Kesknärvisüsteemis ja sümpaatilises närvisüsteemis vabaneb noradrenaliin noradrenergiliste neuronite aksoniterminalidest närviülekande käigus, toimides sel viisil virgatsaine ehk neurotransmitterina. Närviülekandel toimib noradrenaliin nii α- kui ka β-adrenoretseptoritele, kuigi on leitud, et erinevate retseptori alatüüpide afiinsus adrenaliinile ja noradrenaliinile võib olla erinev.

Noradrenaliin koos adrenaliiniga moodustavad osa võitle-või-põgene süsteemist, mõjutades südametegevust, skeletilihaseid ning suurendades glükogenolüüsi ehk glükogeeni lagunemist ja glükoneogeneesi ehk glükoosi uuesti sünteesimist organismis.

Süntees[muuda | muuda lähteteksti]

Sünteesi algprodukt loomorganismis on aminohape L-türosiin. Aromaatse tuuma metasüsiniku hüdroksüülumise korral muutub türosiin dioksüfenüülalaniiniks ehk L-DOPA-ks (DOPA – dioxyphenylalaninum). Ensüüm türosiini hüdroksülaas (türosiini 3-hüdroksülaas ehk türosiini 3-monooksügenaas) on piiratud aktiivsusega, kiiresti küllastuv ja moodustab ühe tähtsama lüli katehhoolamiinide sünteesi kiiruse ja hulga määramisel. Ainult väike osa türosiinist muutub DOPA-ks. Türosiini hüdroksülaasi aktiivsust on presünaptiliste retseptorite kaudse negatiivse tagasisidestuse teel võimelised pärssima tekkivad katehhoolamiinid ise (dopamiin, noradrenaliin, adrenaliin).

Järgmine aste on DOPA ensümaatiline dekarboksüülumine dioksüfenüülalaniiniks ehk dopamiiniks (dofamiiniks). Ensüüm aromaatsete L-aminohapete dekarboksülaas on organismis laialdaselt esinev aktiivne ensüümisüsteem, mis dekarboksüülib ka muid aromaatseid L-aminohappeid (türosiin, trüptofaan jt). Dopamiini haaravad adrenergilises neuronis depoograanulid ja ta edasine muutumine noradrenaliiniks toimub seal. Ensüüm β-monooksügenaasi (dopamiini β-hüdroksülaasi) toimel oksüdeerub dopamiini külgahela β-süsiniku juures olev süsinikuaatom ja tekib adrenergiline mediaator noradrenaliin. Kogu noradrenaliini sünteesiprotsess alates türosiinist toimub adrenergilise (dopamiinergilise) neuroni sees ehk intraneuronaalselt. [1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Allikas[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Allikmets L, Nurmand L. Farmakoloogia. Tartu Ülikooli kirjastus. 1996