Walter Mondale

Allikas: Vikipeedia
Walter Mondale
Walter Mondale
Walter Mondale (umbes 1977)
Ameerika Ühendriikide 42. asepresident
Ametiaeg
20. jaanuar 1977 – 20. jaanuar 1981
Eelnev Nelson Rockefeller
Järgnev George H. W. Bush
Ameerika Ühendriikide Senati liige Minnesotast
Ametiaeg
30. detsember 1964 – 30. detsember 1976
Eelnev Hubert Humphrey
Järgnev Wendell Anderson
Isikuandmed
Sünninimi Walter Frederick Mondale
Sündinud 5. jaanuar 1928
Ceylon, Minnesota
Surnud 19. aprill 2021 (93-aastaselt)
Minneapolis, Minnesota
Autogramm
Walter Mondale suursaadikuna
Walter Mondale (2010)

Walter Frederick Mondale (5. jaanuar 1928 Ceylon, Minnesota19. aprill 2021 Minneapolis, Minnesota) oli Ameerika Ühendriikide poliitik, USA asepresident ja presidendikandidaat.

Walter Mondale lõpetas Minnesota ülikooli 1951 politoloogia alal ja 1956 õigusteaduse alal. Vahepeal sõdis ta Korea sõjas.

1955 abiellus ta Joan Adamsiga, kes oli temast 2 aastat noorem. Abielust sündisid tütar Eleanor (1960–2011) ning pojad Theodore ja William.

Aastatel 19641976 kuulus ta Minnesota osariigi esindajana senatisse. Senaatorina toetas ta poiste ja tüdrukute koolitamist ühistes koolides ning oli vastu rassipiirangute seadmisele kinnisvaraga kauplemisel. Ta oli vastu USA osalemisele Vietnami sõjas.

20. jaanuarist 1977 kuni 20. jaanuarini 1981 oli ta Jimmy Carteri asepresident (USA 42. asepresident). Nad esindasid Demokraatlikku Parteid. Presidendivalimistel alistasid nad ametis oleva presidendi Gerald Fordi ja tema asepresidendikandidaadi Robert Dole'i, kelle erakonna Vabariikliku Partei usaldusväärsust oli kahjustanud Watergate'i skandaal.

Asepresidendina reisis ta palju kõikjal maailmas. Ta oli esimene USA asepresident, kellel oli Valges Majas oma kabinet. Ta juurutas tava, et igal nädalal osaleb ta presidendiga ühisel lõunasöögil, ja see tava kestab tänapäevani. Ta laiendas asepresidendi rolli pelgast käilakujust presidendi nõunikuks ja administratsiooni probleemide lahendajaks. Järgmised asepresidendid on selles tema eeskuju järginud.

1980. aasta presidendivalimistel kaotasid Carter ja Mondale suurelt Vabariikliku Partei kandidaatidele Ronald Reaganile ja George Bush vanemale. Demokraadid suutsid võita lisaks Washingtonile üksnes 6 osariigis, sealhulgas Carteri koduosariigis Georgias ja Mondale'i koduosariigis Minnesotas. Demokraadid said 41,0% häältest vabariiklaste 50,7% vastu.

11. detsembril 2007 said Carter ja Mondale paariks, kes on kõige kauem olnud USA ekspresident ja eksasepresident. Senise rekordi 26 aastat ja 325 päeva olid püstitanud John Adams ja tema asepresident Thomas Jefferson, kes mõlemad surid 4. juulil 1826.

1984. aasta presidendivalimiste eelvalimised olid ühed kõige tasavägisemad, kuid Mondale edestas Gary Harti. Mondale valis oma asepresidendikandidaadiks Geraldine Ferraro, kes oli esimene naine ja esimene itaalia päritolu ameeriklane, kes nii kõrge ametikoha kandidaadiks esitati. Valimistel kogusid demokraadid 40,6% häältest vabariiklaste 58,8% vastu ja kaotasid. Reagan ja Bush võitsid peaaegu kõigis osariikides, Mondale võitis üksnes Washingtonis ja Minnesotas, kusjuures üheski osariigis ei olnud valimised nii tasavägised kui Minnesotas.

1986–1993 töötas Mondale Riiklikus Välissuhete Demokraatlikus Instituudis ning aitas juurutada mitmeparteisüsteemi Poolas ja Ungaris. Ta oli surmani selle organisatsiooni emeriitpresident.

Aastatel 19931996 oli ta Ameerika Ühendriikide suursaadik Jaapanis. Sellesse ametisse nimetas ta tollane president ja erakonnakaaslane Bill Clinton.

25. oktoobril 2002 hukkus lennuõnnetuses Minnesota senaator Paul Wellstone, kes kandideeris tagasi 5. novembril toimuvatel valimistel. Uut eelvalimist polnud enam aega korraldada. Wellstone'i sugulaste soovil võttis tema koha Demokraatliku Partei kandidaadina üle 74-aastane Mondale, kes kogus 47,34% häältest, aga kaotas Vabariikliku Partei kandidaadile Norm Colemanile, kes kogus 49,53% häältest. Pärast valimisi teatas Mondale oma loobumisest poliitikast.

Mondale'ide sugu on pärit Norrast Sognefjordi ääres asuvast väikesest Fjærlandi külast. Nime esialgne kuju oli Mundal. Mondale on alati säilitanud sidemed Norraga ja on osalenud Norra Nobeli Instituudi organiseeritava iga-aastase konverentsi Rahuauhinna Foorumi täitevkomitees. Kui ta 1964. aastal valiti senatisse, võttis ta üle asepresidendi Hubert Humphrey koha, kes oli samuti norra päritolu ameeriklane. Kui Mondale oli ametis, valmis temast dokumentaalfilm "Teie minevikus on fjord", mis oli sõnamäng Ford Motor Company tunnuslausega "Teie tulevikus on Ford".

5. detsembril 2007 teatas Norra välisminister Jonas Gahr Støre, et Mondale nimetatakse Norra aupeakonsuliks Minnesotas.