Spiro Agnew

Allikas: Vikipeedia
Spiro Agnew
Spiro Agnew
Spiro Agnew 1972
39. Ameerika Ühendriikide asepresident
Ametiaeg
20. jaanuar 1969 – 10. oktoober 1973
Eelnev Hubert Humphrey
Järgnev Gerald Ford
55. Marylandi kuberner
Ametiaeg
25. jaanuar 1967 – 7. jaanuar 1969
Eelnev John Tawes
Järgnev Marvin Mandel
Isikuandmed
Sünninimi Spiro Theodore Agnew
Sündinud 9. november 1918
Baltimore, Maryland
Surnud 17. september 1996 (77-aastaselt)
Berlin, Maryland
Erakond Vabariiklik Partei
Alma mater Johns Hopkinsi Ülikool
Baltimore'i Ülikool
Autogramm

Spiro Theodore Agnew (9. november 1918 Baltimore17. september 1996 Berlin, Maryland) oli Ameerika Ühendriikide poliitik, USA asepresident 19691973 president Richard Nixoni ametiajal.

Ta oli sunnitud ametist lahkuma altkäemaksude nõudmise ja maksudest kõrvalehoidmise tõttu.

Tema isa oli kreeka immigrant perekonnanimega Anagnostópoulos, kes USA-sse kolides oma perekonnanime lühendas. Tema ema Margaret Akers oli pärit USA Virginias osariigist. Spiro õppis keemiat Johns Hopkinsi ülikoolis ja hiljem õigusteadust Baltimore'i ülikoolis.

Sõdis teises maailmasõjas USA armees Prantsusmaal ja Saksamaal ja teda autasustati Pronkstähe medaliga. Enne sõjaväkke minekut töötas ta kindlustusfirmas, kus kohtas Elinor Judefindi, keda hüüti Judyks. Nad abiellusid 27. mail 1942 ja neil oli neli last: Pamela, James Rand, Susan ja Kimberly.

Ta tegi kiiret karjääri, tõustes kuue aastaga kommunaalpoliitikust asepresidendiks. Ta oli algul Demokraatliku Partei liige, kuid hiljem liitus vabariiklastega. Aastal 1967 valiti ta Marylandi osariigi kuberneriks. Konservatiivsete valijate hulgas oli ta väga populaarne.

Agnew sai tuntuks oma ilukõnedega opositsiooni ja meedia vastu, milles ta kaitses Vietnami sõda. Tema kuulsaimad kõnekujundid on alliteratsiooni kasutavad "nattering nabobs of negativism", "pusillanimous pussyfooters" ja "hopeless, hysterical hypochondriacs of history". Kõnedes väljendas ta sageli mõtteid, mida president ei saanud poliitilistel põhjustel välja öelda. Nii on tuntud tema sõnavõtud sotsiaalhoolduse ja vaestele antavate toetuste vastu, sest vaesed olevat ise süüdi selles, et nad vaesed on.

Spiro Agnew' vapp