Martin Van Buren

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Martin Van Buren
Martin Van Buren.jpg
Sündinud 5. detsember 1782
Surnud 24. juuli 1862 (vanus 79)
Amet poliitik
Abikaasa(d) Hannah Van Buren
Lapsed Martin Van Buren, Winfield Scott Van Buren, Smith Thompson Van Buren
Autogramm
Martin Van Buren Signature2.svg

Martin Van Buren (ristitud kui Maarten Van Buren; 5. detsember 1782 New Yorgi osariik Kinderhook – 24. juuli 1862 Kinderhook) oli 8. Ameerika Ühendriikide president aastatel 18371841.

Ta oli esimene USA president, kes polnud briti päritolu (oli hollandi päritolu) ning ka esimene president, kes oli sündinud USA-s. Van Buren on seni ainus president, kellele inglise keel polnud emakeel (selleks oli hollandi keel). Ka tema naine Hannah oli hollandlane.

Van Buren oli varem ka riigisekretär ja asepresident. Eelmine president Andrew Jackson, kes ei kandideerinud tagasi, soovitas presidendiks just Van Burenit. Ta valiti oma partei presidendikandidaadiks ühehäälselt ja opositsiooniline Viigide partei oli lõhenenud. Van Buren võitis valimised 50,8%-ga. Tema naine oli surnud juba 17 aastat varem, nii et esimese leedi kohuseid täitis tema minia Angelica Van Buren.

Teist korda Martin Van Burenit tagasi ei valitud, sest riiki tabas majanduslangus, milles süüdistati presidenti. Van Buren kandideeris presidendiks veel 1848. aastal, kuid ei saanud ühegi valijamehe häält.

Martin Van Bureni vapp
Eelnev:
Andrew Jackson
Ameerika Ühendriikide president
18371841
Järgnev:
William Henry Harrison