Gerald Ford

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Gerald Ford

Gerald Rudolph Ford (sünninimega Leslie Lynch King, Jr.; 14. juuli 1913 Omaha, Nebraska26. detsember 2006 Rancho Mirage, California) oli Ameerika Ühendriikide 38. president. Ta oli ametis aastail 19741977.

Gerald Ford oli ainuke Ameerika Ühendriikide president, keda ei olnud valitud presidendiks või asepresidendiks. Richard Nixon määras ta oma asepresidendiks pärast Spiro Agnew' tagasiastumist. Pärast Nixoni tagasiastumist Watergate'i afääri tõttu sai Gerald Ford presidendiks.

Tegevus presidendina[muuda | muuda lähteteksti]

Olles ligi kuu aega president olnud, kuulutas 8. septembril 1974 Ford välja Nixonile armuandmisavalduse. See osutus väga vastuoluliseks - kriitikud on nimetanud seda korrumpeerunud tehinguks, on väidetud, et Ford andis Nixonile armu viimase tagasiastumise eest.

Välispoliitikas jätkas Gerald Ford Nixoni alustatud nn pingelõdvenduspoliitikat. 1975 kirjutas Ford alla Helsingi lepetele, mille eesmärk oli edendada idabloki ja läänebloki ning USA ja NSV Liidu vahelist koostööd ning vähendada võidurelvastumist külmas sõjas. Samal aastal, 1975, lõppes ka Vietnami sõda kommunistide võiduga – sellega tõmbus USA kagu-Aasia piirkonnast täielikult tagasi. Seejärel muutusid kommunistlikuks Kagu-Aasias ka Kambodža ja Laos.

Sisepoliitikas oli Ameerika Ühendriikidel Fordi valitsusajal raske aeg – naftahinna tõusu tõttu oli USA-d tabanud läbi aegade üks suuremaid majanduskriise, majandus oli stagnatsioonis, inflatsioon ja tööpuudus kasvasid.

Oma ametiaja lõpus ei olnud Ford eriti populaarne. Ameeriklased olid pingelõdvenduspoliitikas pettunud, pärast Vietnami sõja kaotust oli saadud suur löök külma sõja võitluses Kagu-Aasias. Sisepoliitiliselt häiris ameeriklasi aga majanduskriis, mida Ford ei suutnud ületada, ning Nixonile armuandmine. Seetõttu ei õnnestunud Fordil teiseks ametiajaks presidendiks saada, 1977 valiti tema asemele presidendiks Jimmy Carter.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Richard Nixon
Ameerika Ühendriikide president
19741977
Järgnev:
Jimmy Carter