Tartu Observatoorium

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Tartu Observatooriumi peahoone 2018. aasta suve alguses.

Tartu Observatoorium on Tartu Ülikooli koosseisus olev teadus- ja arendusasutus astronoomia ja atmosfäärifüüsika valdkonnas. See asub Tartu maakonnas Nõo vallas Tõraveres ja seetõttu on see tuntud ka kui Tõravere Observatoorium.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tartu Observatoorium on 1808. aastal rajatud Tartu Ülikooli Tähetorni ja 1865. aastal rajatud Tartu Ülikooli Meteoroloogia Observatooriumi järeltulija ning töö jätkaja. 1. jaanuaril 1947 moodustati Tartu Ülikooli astronoomia ja meteoroloogia observatooriumeist Teaduste Akadeemiasse kuuluv Füüsika, Matemaatika ja Mehaanika Instituut, mis sai 9. oktoobril 1952 uueks nimeks Füüsika ja Astronoomia Instituut (FAI). 1. oktoobril 1973 jagunes instituut Füüsika Instituudiks (FI) Tartus ning Astrofüüsika ja Atmosfäärifüüsika Instituudiks (AAI) Tõraveres. 21. septembril 1995 sai AAI uueks nimeks Tartu Observatoorium. 2. jaanuaril 1996 viidi Tartu Observatoorium Teaduste Akadeemia koosseisust Haridus- ja Teadusministeeriumi haldusalasse. Alates 1. jaanuarist 2018 kuulub observatoorium taas Tartu Ülikooli alla.

Tartu Observatooriumis on astrofüüsika, kosmoloogia, kaugseire ja kosmostehnoloogia osakonnad. Peamised uurimissuunad on tähefüüsika, kosmoloogia, galaktikate füüsika, taimkatte seire, atmosfääri seire ning kosmoseaparatuuri arendus.

Kroonika[muuda | muuda lähteteksti]

Tartu Observatooriumi peahoone maantee poolt vaadatuna

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]