Tartu Observatoorium

Allikas: Vikipeedia
Tartu Observatooriumi peahoone.

Tartu Observatoorium on Haridus- ja Teadusministeeriumi hallatav riigi teadus- ja arendusasutus astronoomia ja atmosfäärifüüsika valdkonnas. Tartu Observatoorium asub Tartu maakonnas Nõo vallas Tõraveres.

Uurimissuunad[muuda | muuda lähteteksti]

Indrek Kolka tutvustamas observatooriumi suurimat teleskoopi.

Tartu Observatooriumis on astrofüüsika, kosmoloogia ja atmosfäärifüüsika osakonnad.

Peamised uurimissuunad on:

Tartu Observatoorium asub Tartumaal Tõraveres. Observatooriumi geograafilised koordinaadid on 58° 15′ 55″ N, 26° 27′ 59″ E.

Eelkäijad[muuda | muuda lähteteksti]

Tartu Observatoorium on 1808. aastal rajatud Tartu Ülikooli Tähetorni ja 1865. aastal rajatud Tartu Ülikooli Meteoroloogia Observatooriumi järeltulija ning töö jätkaja.

1. jaanuaril 1947 moodustati Tartu Ülikooli astronoomia ja meteoroloogia observatooriumeist Teaduste Akadeemiasse kuuluv Füüsika, Matemaatika ja Mehaanika Instituut.

9. oktoobril 1952 sai Füüsika, Matemaatika ja Mehaanika Instituut uueks nimeks Füüsika ja Astronoomia Instituut (FAI).

1. oktoobril 1973 jagunes Füüsika ja Astronoomia Instituut Füüsika Instituudiks (FI) Tartus ning Astrofüüsika ja Atmosfäärifüüsika Instituudiks (AAI) Tõraveres.

21. septembril 1995 sai Astrofüüsika ja Atmosfäärifüüsika Instituut nimeks Tartu Observatoorium. 2. jaanuaril 1996 viidi Tartu Observatoorium Teaduste Akadeemia koosseisust Haridus- ja Teadusministeeriumi haldusalasse.

Kroonika[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]