Ernst Öpik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ernst Julius Öpik
ErnstJuliusOpik.jpg
Ernst Julius Öpik
Sündinud 22. oktoober 1893
Kunda, Venemaa Keisririik
Surnud 10. september 1985 (91-aastaselt)
Bangor, Põhja-Iirimaa
Rahvus eestlane
Alma mater Moskva Ülikool
Tartu Ülikool
Teadlaskarjäär
Tegevusala(d) astronoomia
Töökohad Armaghi observatoorium
Tuntumad õpilased

Ernst Julius Öpik (22. oktoober 1893 Kunda10. september 1985 Bangor, Põhja-Iirimaa) oli eesti astronoom, üks Eesti astronoomiakoolkonna rajajaid.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Öpik pidi õppimise kõrvalt elatise teenimiseks töötama õpetajana.

Aastail 19101912 tegutses Öpik aktiivselt harrastusastronoomide seltsis "Vega" koos Aleksander Reinbergi ning vendade Oskar ja Paul Öpikuga.

1911–1912 ilmus Öpiku esimene publikatsioon Venemaa astronoomiaajakirjas Mirovedenije Marsi ja Veenuse ning perseiidide vaatlustest.

Pärast Moskva ülikooli lõpetamist töötas Öpik observatooriumides Moskvas ja Taškendis. Ta oli vabatahtlikuna Vene valgete armees.

Pärast Eesti iseseisvumist töötas ta Tartu Ülikoolis ja vahepeal Harvardi Ülikoolis.

1944. aastal põgenes ta Saksamaale. Ta oli Balti Ülikooli professor ja eesti rektor.

Ta töötas 19481981 Põhja-Iirimaal Armagh' observatooriumis. 1950–1981 toimetas ta ajakirja Irish Astronomical Journal.

Teaduslooming[muuda | muuda lähteteksti]

Öpik oli üks oma põlvkonna väljapaistvaimaid astrofüüsikuid.

1916. aastal avaldatud töös arvutas Öpik valge kääbuse 40 Eri B tiheduse, kuid pidas tulemust võimatuks.[1] Seetõttu jäi ta ilma valgete kääbuste kui eksootilist tüüpi tähtede avastamise aust.

Öpik arendas aastast 1915 tähe siseehituse teooriat ning jõudis 1922 järeldusele, et tähtedes toimuvad termotuumareaktsioonid, ja tõestas seda sõltumatult Hans Albrecht Bethest 1937. Ta rakendas seda teooriat Päikese ja teiste kääbustähtede evolutsiooni uurides ning püüdis (1938 ja 1977) selle abil põhjendada jääaegade tekkimist (1952).

Öpik esitas ühe juhtivatest teooriatest jääaegade perioodilisuse kohta. Öpiku järgi muutub perioodiliselt energiatootmise intensiivsus Päikese keskmes ning see muudab konvektsioonimustreid Päikese tuumas. Viisi tõttu, kuidas Päikese atmosfäär reageerib muutustele energiatekkes, jõuab Päikese tuuma soojenemisel Maa pinnale vähem päikeseenergiat. Öpiku teooriat ei ole kinnitatud ega ümber lükatud, kuigi see võib-olla seletab neutriinovoogu Päikeselt, mille avastasid uued maa-alused neutriinodetektorid.

Öpiku võib-olla kõige tähtsam panus teadusesse oli 1938 avaldatud uurimus tähtede evolutsioonist. Seal ta arutas, millised protsessid võiksid järgneda vesiniku muundumisele heeliumiks Päikese ja teiste tähtede sees toimuvate termotuumareaktsioonide käigus. Ta näitas, et kui vesinik ammendub, tõmbub tähe keskel asuv tuum kokku ning temperatuur tõuseb üle 19 miljoni kraadi. Samal ajal tähe välisatmosfäär laieneb, nii et Päikese puhul ulatub see Veenuse orbiidini. Maa ookeanid lähevad keema ning Maa muutub kõrbenud ja surnud planeediks. Praegu on see seisukoht üldtunnustatud. Leitakse, et Päikese laienemise tõttu lakkab igasugune elu Maal umbes 5 miljardi aasta pärast.

Tähtede evolutsiooni arvutused tegi Öpik käsitsi. Tulemusi kinnitasid 10 aastat hiljem Hoyle'i ja Schwarzschildi arvutused arvutite abil.

Öpik lõi 1918–22 spiraaludukogude (galaktikate) kauguse määramise meetodi ja tegi selle põhjal 1922 esimesena kindlaks Andromeeda udukogu kauguse (450 000 parsekit).[2] See oli esimene Linnutee-välise objekti kauguse õige määramine. Oma töös edestas ta nii ajaliselt kui täpsuselt ameeriklast Erwin Hubble'it. Tema kasutatud meetodit kasutatakse laialdaselt ka tänapäeval.

Öpik kummutas 1933. aastal tähtede termotuumareaktsioonide vältust, meteoriitide vanust ja Universumi paisumiskiirust arvesse võttes seisukoha, et kosmoloogiline Universum on ülivana.

Ta algatas 19301934 meteooride vaatluse alal Tartu ja Harvardi observatooriumi koostöö (asutas Harvardis meteooriuurimise rühma) ning lõi hiljem meteooride atmosfääris põlemise ja meteoriitide planeediga põrkumise teooria.

Öpiku statistilised uurimused Maaga kohtuvate komeetide ja asteroidide kohta rajasid aluse meie arusaamale komeetide ja asteroidide liikumisest ning mõjust Maale.

Ta ennustas 1932 komeedipilve olemasolu Päikesesüsteemi välisosas (Öpiku-Oorti pilv).

Ta alustas 1912. aastal planeetide uurimist, ennustas 1950. aastail, et Marsil leidub rohkesti meteoriidikraatreid ning et Veenusel on palav, kuiv ja tolmune atmosfäär (mõlemat oletust kinnitasid automaatjaamade Mariner uuringud).

Lisaks paljudele õnnestumistele olid mõned Öpiku seisukohad selgelt ekslikud. Näiteks oli ta pikka aega veendunud, et tumedamad alad Marsi pinnal on tumedad taimkatte esinemise tõttu neis piirkondades. Ta uskus, et spiraalgalaktikate spiraalharude otsad liiguvad eespool, mitte ei jää galaktika pööreldes maha. Tegelikult on see vastupidi. Öpik arvas, et päikeseplekkide esinemise ja maapealsete poliitiliste revolutsioonide vahel on seos, ehkki midagi sellist pole suudetud tõestada. Sellist sorti ekstsentriliste vaadete tõttu suhtuti tema töödesse mõnikord vähem tõsiselt kui need väärinuks.[3]

Ernst Öpik on tegutsenud ka helilooja ja pianistina. 1936. aastal avaldati tema teosed "Eleegiline ballaad", "Kiri", "Muistend" I–II ja "Nägemused" I–II.

Õpingud[muuda | muuda lähteteksti]

Töökohad[muuda | muuda lähteteksti]

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Öpiku nime kannab väikeplaneet 2099 Öpik.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema vennad olid geoloogia- ja paleontoloogiaprofessor ning filosoof, keeleteadlane, luuletaja ja maletaja Armin Öpik, diplomaat Oskar Öpik ja pankur Paul Öpik. Tema õde oli Anna Kaškina-Öpik, kes valdas 14 keelt (sealhulgas sanskriti keelt) ja tõlkis Homerost.

Tema lapsed on füüsik Uuno, Helgi, Tiiu, ajaloolane Elina, Inna ja Maija.

Tema lapselaps Lembit Öpik (Uuno poeg) on liberaaldemokraadist Suurbritannia poliitik, endine parlamendiliige, kes esindas Montgomeryshire'i.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Öpik, Ernst (1916). "The Densities of Visual Binary Stars". ApJ 44: 292–302. doi:10.1086/142296. 
  2. Öpik, Ernst (1922). "An estimate of the distance of the Andromeda Nebula". ApJ 55: 406–410. doi:10.1086/142680. 
  3. Moore, Patrick (1997). Öpik, Ernst Julius (1893–1985). Entsüklopeedias Shirley, James H. & Fairbridge, Rhodes W. (Toim.), Encyclopedia of Planetary Sciences (Encyclopedia of Earth Sciences Series). Springer. Lk 560. ISBN 0412069512

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Publikatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Ajaleheartiklid[muuda | muuda lähteteksti]

  • 20 aasta pärast pääseb Marsile. Kaja, 30. jaanuar 1934, nr. 25, lk. 5.
  • Reis maailmaruumi võimalik. Vaba Maa, 3. veebruar 1936, nr. 27, lk. 6.
  • Sõit kuule 4–5 päevaga. Vaba Maa, 18. veebruar 1936, nr. 40, lk. 6.