Tartu Ülikooli Loodusmuuseum

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Tartu Ülikooli loodusmuuseum)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tartu Ülikooli loodusmuuseumi püsinäitus

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed on Tartu Ülikooli struktuuris tegutsev loodusloomuuseum, mis loeb oma tegevuse alguseks 1802. aastat, millega see on Eesti vanim muuseum.

Muuseumi koosseisu kuuluvad Tartu Ülikooli zooloogiamuuseum, Tartu Ülikooli geoloogiamuuseum, Tartu Ülikooli botaanika- ja mükoloogiamuuseum, näituste ja loodushariduse osakond ning elurikkuse informaatika ja digiarhiivide töörühm. 2014. aastal liideti muuseumiga ka Tartu Ülikooli botaanikaaed.

Muuseum tegutseb Tartus aadressil Vanemuise 46.

Alates 2005. aastast on muuseumi direktor Urmas Kõljalg.

Loodusmuuseumi elurikkuse informaatika ja digiarhiivide töörühm arendab infosüsteemi PlutoF.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Vanemuise 46 õppehoone valmis 1914. aastal, kuid muuseum sai sisse kolida alles 1921. aastal

Tartu Ülikooli loodusmuuseum sai alguse ülikooli looduskabinetist ehk loodusmuuseumist (Naturalien Cabinet ehk Akademische Naturhistorische Museum), mis kuulus loodusteaduste professori alluvusse. Esimese loodusteaduste professorina nimetati 12. veebruaril 1802 ametisse doktor Gottfried Albrecht Germann Volmarist. Muuseumi asutamispäevaks loetakse 25. märtsi (uue kalendri järgi 6. aprilli) 1802, mil Tartu Ülikooli saabus esimene suurem looduslooline kollektsioon: suurvürst Konstantin Pavlovitši raamatute ja naturaalide kogu 11 kastis.

Loodusteaduslike professuuride arv kasvas kiiresti, seetõttu jagunes loodusmuuseum peagi osadeks. Looduskabineti botaanilised kogud anti 1811. aastal üle botaanikaaiale, geoloogilised kogud 1820. aastal mineraloogiakabinetile ning zooloogilised kogud 1822. aastal zooloogiakabinetile.

1905. aastal erakorraliseks professoriks valitud Georgi Mihhailovski algatas ülikooli praeguse Vanemuise tänav 46 õppehoone rajamise ning nõutas haridusministeeriumilt selleks 800 000 rubla rahalist toetust. Otto Hoffmanni projekteeritud hoone valmis 1914 ja oli algselt ette nähtud ainult geoloogia- ja zooloogiamuuseumi ning vastavate instituutide tarbeks, ent anti alanud Esimese maailmasõja tõttu sõjaväehaigla kasutusse. Ülikool sai tollase Aia tänava hoone enda käsutusse pärast Vabadussõja lõppu. Praegustesse ruumidesse Vanemuise tänaval kolisid zooloogia- ja geoloogiamuuseum 1921. aastal.

Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi suurima eksponaadi, kääbusvaala skeletti kinkis muuseumile 1933. aastal ühe Eesti kalalaeva meeskond, kelle võrku kääbusvaal Islandi lähistel sattus, et vaala luid rasvast ja lihast puhastada hoiti luustikku aasta Raadi mõisapargi tiigis. Eksponaat avati lõplikult 1940. aastal. [1].

Geoloogia- ja zooloogiamuuseum kuulusid kokku ka 1976–1992. Tartu Ülikooli loodusmuuseumiks ühendati geoloogia-, zooloogia- ning botaanika ja mükoloogia muuseum taas 2005. aastal.

2017. aasta 14. juulil koorus Tartu Ülikooli loodusmuuseumi inkubaatoris Eestis esmakordselt kuningpüütoni munadest esimene maopoeg.[2]

Väljapanekud[muuda | muuda lähteteksti]

Metssea topis

Aastatel 2012–2013 uuendati muuseumi väljapanekut.[3] Soklikorrusel asuvad kogude hoidlad varustati tänapäevase mööbliga, samuti loodi töökohad külalisuurijate tarbeks. Uued hoiutingimused said zooloogiamuuseumi osteoloogiline ehk luudekogu, entomoloogiakogu, imetajate ja lindude nahad ning geoloogiamuuseumi kivimid, mineraalid ja kivistised.[4]

16. jaanuaril 2016 avas muuseum uue püsinäituse "Maa. Elu. Lugu" ning kaks õppeklassi. Uus püsinäitus kajastab Maa ja selle elustiku arengu ajalugu. Eksponaatide seas on näiteks Devoni ajastu rüükala, Eesti esimene šaakal ja Tartu meridiaanil asuvaid kooslusi kujutavad dioraamid. Elavnurgas on esindatud saare-roninastik, punapõlv-tarantel ja roheleeguan.[5]

Botaanikaaed[muuda | muuda lähteteksti]

Botaanikaaed kevadel
Next.svg Pikemalt artiklis Tartu Ülikooli Botaanikaaed

Botaanikaaed asutati 1803. aastal Gottfried Albert Germanni eestvedamisel ja see on Baltimaade vanim järjepidevalt tegutsev botaanikaaed.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Sandra Saar. "Loodusmuuseum jutustab oma aastapäeval lugusid". Universitas Tartuensis, aprill 2017. Vaadatud 14.04.2021.
  2. Toomas Jüriado, Katre Palo. "Uudistaja 29.12.2017". MTÜ Loodusajakiri, 29. detsember 2017. Arhiiviversioon.
  3. "TÜ loodusmuuseumis algab remont" ERR Teadus, 20. aprill 2012
  4. Tartu Ülikooli loodusmuuseum avab nüüdisaegsed fondihoidlad – TÜLM pressiteade, 28.05.2015
  5. Tartu Ülikooli loodusmuuseum avab uue püsiekspositsiooni – TÜLM pressiteade 7.12.2015

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]