Atlanta

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Atlanta

inglise Atlanta


Pindala: 343 km²
Elanikke: 420 003 (2010)[1]

Koordinaadid: 33° 45′ N, 84° 23′ W
Fulton County Georgia Incorporated and Unincorporated areas Atlanta Highlighted.svg

Atlanta on linn USA kaguosas, Georgia osariigi pealinn ja Fultoni maakonna halduskeskus. Väike osa linnast asub DeKalbi maakonna territooriumil.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Atlanta ala oli kriikide ja tšerokiide territoorium. Piirkond avati valgetele asunikele 1823. aastal. Linn asutati 1837 plaanitava raudtee sõlmpunktina Terminuse nime all. 1842. aastal nimetati linn Marthasville'iks; praeguse nime sai Atlanta 1847. aastal.

Erinevalt paljudest teistelt lõunaosariikide suurlinnadest toimus Atlantas desegregatsioon suhteliselt rahulikult. Toonane linnapea William B. Hartsfield (ametis 1937-1962) kirjeldas Atlantat kui "linna, mis on liiga hõivatud, et vihata" (the city too busy to hate). Nimelt soovis ta vältida rassidevahelisi konflikte (näiteks Rosa Parksi intsident Montgomerys ning Little Rocki keskkooli desegregatsioon), mis oleksid linna majanduskasvu aeglustanud.

1996. aastal toimusid Atlantas XXVI suveolümpiamängud.

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Atlanta on Georgia osariigi suurima elanike arvuga linn. 2007. aasta hinnangul oli elanike arv 519 145. 2010. aasta rahvaloendusel osutuks tegelikuks elanike arvuks 420 003[1]. Atlanta-Sandy Springsi-Marietta linnastu on USA linnastute seas elanike arvult 9. kohal. Seal elas 2007. aasta 1. juuli hinnangul 5 278 904 inimest. Atlanta-Sandy Springsi-Gainesville'i kombineeritud statistilisel alal elas samal hinnangul 5 626 400 inimest.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Atlanta SKP oli 2008. aastal 304 miljardit USA dollarit, millega on linn maailmas 17. ja USA-s kaheksandal kohal.[2]

Atlanta on mitme tuntud firma asukoht. Seal paikneb karastusjooke tootva Coca-Cola Company ja kodukaupade jaemüügiketi Home Depot peakorter. Mõlemad firmad on ka Atlantast alguse saanud.

Atlanta on tihedalt seotud meediaettevõtja Ted Turneri tegevusega. Linn on uudistekanali CNN sünnikoht ja selle peakorteri asukoht.

Atlanta kesklinn
Suurenda
Atlanta kesklinn

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Atlantas asub Hartsfield-Jacksoni lennuväli, mis on maailma kõige suurema liiklusega lennuväli nii reisijate arvu kui ka õhkutõusude ja maandumiste poolest. Linnas asub lennufirma Delta Air Lines peakorter.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]