Maailma Taekwondo Föderatsioon

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Maailma Taekwondo Föderatsioon e Taekwondo WTF (World Taekwondo Federation) on ülemaailmne organisatsioon, mis kuulubRahvusvahelisse Olümpiakomiteesse.

Maailma Taekwondo Föderatsioon asustati 28. mail 1973, kui Kukkiwonis toimus esimene avatud koosolek 35 esindajaga üle maailma. Taekwondo WTF peakorter Kukkiwon, mis on ka ühtlasi Taekwondo õppekeskus, asub Yeoksam-dongis Seoulis. 1988. aasta suveolümpiamängudel ja 1992. aasta suveolümpiamängudel oli taekwondo esindatud näidisalana. 2000. aasta suveolümpiamängudel võeti Taekwondo WTF vastu ametlikuks medalialaks. Aastal 2013 oli Taekwondo WTF 2020. aasta suveolümpiamängudele väljalangemisohus koos moodsa viievõistluse ja maadlusega, kus välja hääletati maadlus.

Alast[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Taekwondo

Taekwondo üks kõige süsteemsem ja teaduslikum traditsiooniline Korea võitluskunst, mis õpetab rohkemat kui füüsilisi oskusi ning tugevdab lisaks kehale ka vaimu ja mõtet. Tänapäeval on taekwondo ülemaailmne spordiala, mis on rahvusvaheliselt tunnustatud, ning seisab ametlikult olümpiakavas.

Organisatsiooni struktuur[muuda | muuda lähteteksti]

Taekwondo WTF struktuur on viimase 30 aastaga pidevalt muutunud. Alates 2011 juhib MTF-i üldkogu, mis koosneb 200 liikmest, mis omakorda jagunevad viie maailmajao ühenduste vahel (Euroopa Taekwodo liit, Aasia Taekwondo liit, Aafrika Taekwondo liit, Pan-Ameerika liit ja Okeaania Taekwondo liit). WTF nõukogu koosneb täitevkomiteest ja allkomiteedest.Täitevkomitee koosneb presidendist, sekretariaadist ja nõuandekomiteest. Föderatsiooni esimene president oli Un Yong Kim. Praegune president on Choue Chung-won.

WTF Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Taekwondo WTF föderatsiooni asutati 20. jaanuaril 1997. Aastast 1998 kuulub Eesti Taekwondo föderatsioon Euroopa Taekwondo liitu ja on Maailma Taekwondo föderatsiooni üks 205 liikmest.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]