Sõjalaev

Allikas: Vikipeedia
Sõjalaevad kiilvee-rivis

Sõjalaev on mereväe või sarnase eesmärgiga relvastatud organisatsiooni koosseisu kuuluv laev, mis on ehitatud või ette valmistatud sõjaliste ülesannete täitmiseks.

Sõjalaev võib olla ka algselt tsiviilkasutuseks valmistatud, kuid mõne sõjalise ülesande täitmiseks sobivana mereväe koosseisu võetud ja vajadusel vastavalt kohandatud laev.

Üldkirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Meeskond ja kord[muuda | muuda lähteteksti]

Sõjalaeva meeskond on tänu pardal olevatele paljudele sõjaliseks funktsiooniks lisanduvatele süsteemidele ja -ülesannetele märksa suurem, kui tsiviillaeval. Suurt rõhku pannakse ka meeskonna treenimisele tegevusteks avariide ja häirete korral. Sõjalaeva kaptenit nimetatakse komandöriks, tema asetäitjat üldjuhul komandöri abiks. Tüürimeest nimetatakse reeglina navigatsiooniohvitseriks.

Sõjalaeval kehtivad mereväelised tavad ja sõjaväeline sisekord, mis võivad olla iseloomult oluliselt erinevad, aga ka rangemad tsiviillaevast.

Sõjalaevadel kasutatakse sageli riigilipu asemel erinevat või riigilipust stiliseeritud ahtrilippu. Samuti on sageli kasutusel vöörilipp ehk güüs ja lisaks erinevatel puhkudel masti heisatavad vimplid.

Ehitus ja välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Sõjalaeva projekt-tüüpi, marki või sõsarlaevade seeriat nimetatakse laevaklassiks.

Sõjalaevad on juba sajandi pikkuselt reeglina värvitud kas halliks või muudes visuaalset maskeeringut toetavates värvitoonides. Tänapäeva sõjalaevade projekteerimisel ja ehitamisel peetakse lisaks visuaalsele varjamisele oluliseks ka võimalikult head varjumisvõimekust elektrooniliste luure- ja positsioneerimisvahendite (radarid, raadiopeilingaatorid jms) eest.

Tänapäeva sõjalaevadel on reeglina originaalne pardanumber, mis võib koosneda kas ainult numbritest või ka lisanduvatest tähtedest sõltuvalt riigi ja organisatsiooni eripärast. Pardanumber omistatakse vastavalt laeva liigile või kuuluvusele. Lisaks pardanumbrile on kõigil suurematel sõjalaevadel reeglina ka laeva nimi, kuna väiksemad laevad ja kaatrid võivad sageli olla ka nimeta.

Lahinguotstarbelise sõjalaeva oluliseks omaduseks on tavalisest töölaevast märksa suurem kiirus, mistõttu vajab sõjalaev võimsamat jõuseadet. Samuti on sõjalaeva kere kuju sageli kitsam ja väiksema veetakistusega. Sageli on lahinguotstarbelistel suurtel sõjalaevadel kombineeritud pea-jõuseadmed - näiteks diiselmootori ja gaasiturbiinmootori kombinatsioon (CODOG). Sel juhul kasutatakse säästlikumat diiselmootorit tavalisel käiguga (tavaliselt kuni 20 sõlme) sõites ja võimsamat kiiremat, kuid samas oluliselt kulukamat gaasiturbiini nö lahingu-käiguga (u 20 sõlme kuni maksimumini) sõites.

Sõjalaevade ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Sõjalaevade areng[muuda | muuda lähteteksti]

Sõjalaevade areng on toimunud läbi ajaloo pidevalt paralleelselt tsiviillaevanduse arenguga. Sõjalaevu kasutati juba 300 aastat eKr. Esimesed sõjaotstarbelised laevad liikusid peamiselt aerujõul. Aerutamiseks kasutati nii orje, kui sõjamehi.

Tuntud või olulisi sõjalaevu ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Sõjalaevade peamised liigid tänapäeval[muuda | muuda lähteteksti]

Lennukikandja
Ristleja (raketiristleja)
Moodne korvett

Avamereoperatsioonideks mõeldud lahingu-otstarbelised laevad:

Rannikuoperatsioonideks mõeldud lahingu-otstarbelised laevad:

Akvatooriumi valveks mõeldud laevad:

Allveelaevad:

  • Raketiallveelaev
  • Ründeallveelaev

Miinilaevad:

Abilaevad:

Ajaloolisi sõjalaevade liike[muuda | muuda lähteteksti]

Sõjalaevad kiil-rivis
Suurenda
Sõjalaevad kiil-rivis