Sõjalaev

Allikas: Vikipeedia
Sõjalaevad õppusel kiilvee-rivis. Keskel suurem laev - Ticonderoga-klassi ristleja

Sõjalaev on mereväe või sarnase eesmärgiga relvaformeeringu koosseisu kuuluv laev, mis on ette valmistatud sõjaliste ülesannete täitmiseks vastavalt funktsioonile või otstarbele.

Üldkirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Sõjalaeval kehtivad mereväelised tavad ja sõjaväeline sisekord, mis võivad olla iseloomult oluliselt erinevad, aga ka rangemad tsiviillaevast.

Sõjalaeva meeskond on tänu pardal olevatele paljudele sõjaliseks funktsiooniks lisanduvatele süsteemidele ja -ülesannetele märksa suurem, kui tsiviillaeval. Suurt rõhku pannakse ka meeskonna treenimisele tegevusteks avariide ja häirete korral. Sõjalaeva kaptenit nimetatakse komandöriks, tema asetäitjat üldjuhul komandöri abiks. Tüürimeest nimetatakse reeglina navigatsiooniohvitseriks.

Sõjalaeva projekt-tüüpi, marki või sõsarlaevade seeriat nimetatakse laevaklassiks.

Sõjalaevad on juba sajandi pikkuselt reeglina värvitud halliks või muudes visuaalset maskeeringut toetavates värvitoonides. Tänapäeva sõjalaevade projekteerimisel ja ehitamisel peetakse lisaks visuaalsele varjamisele oluliseks ka võimalikult head varjumisvõimekust elektrooniliste luure- ja positsioneerimisvahendite (radarid, raadiopeilingaatorid jms) eest.

Tänapäeva sõjalaevadel on reeglina originaalne pardanumber, mis võib koosneda kas ainult numbritest või ka lisanduvatest tähtedest sõltuvalt riigi ja organisatsiooni eripärast. Pardanumber omistatakse vastavalt laeva liigile või kuuluvusele. Lisaks pardanumbrile on kõigil suurematel sõjalaevadel reeglina ka laeva nimi, kuna väiksemad laevad ja kaatrid võivad sageli olla ka nimeta.

Sõjalaevade areng[muuda | muuda lähteteksti]

Sõjalaevu kasutati juba 300 aastat eKr. Esimesed sõjaotstarbelised laevad liikusid peamiselt aerujõul. Aerutamiseks kasutati nii orje, kui sõjamehi.

Sõjalaevade peamised liigid tänapäeval[muuda | muuda lähteteksti]

Avamereoperatsioonideks mõeldud lahingu-otstarbelised laevad:

Rannikuoperatsioonideks mõeldud lahingu-otstarbelised laevad:

Akvatooriumi valveks mõeldud laevad:

Allveelaevad:

  • Raketiallveelaevad
  • Ründeallveelaevad

Miinilaevad:

Abilaevad:

Ajaloolisi sõjalaevade liike[muuda | muuda lähteteksti]