Patrullkaater

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Valvekaater)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ukraina patrullkaater

Patrullkaater ehk valvekaater on mereväe või tsiviilametkonna poolt akvatooriumi valve- või kontrollülesanneteks kasutatav kaater.

Patrullkaatreid võivad kasutada oma ametlike funktsioonide täitmiseks näiteks merevägi, piirivalve või rannavalve, toll, päästeteenistus, politsei, keskkonnainspektsioon.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Patrullkaater on tavaliselt kiirekäiguline (üle 25 sõlme) ja hea manööverdusvõimega, mis võimaldab näiteks tuvastada vaatluse teel merel või siseveekogul huviobjektidest aluseid ja vajadusel jälitada õigusrikkujaid. Lisaülesandeks võib olla sadamate või laevagruppide vahel kullersideühenduse pidamine. Sõidupiirkonnaks on tavaliselt siseveed või rannikumeri ja autonoomsus mitte üle 1-2 nädala.

Patrullkaater on korvetist väiksem ja ei ole üldjuhul suuteline kaitsma ennast vastase suuremate sõjalaevade rünnete eest. Patrullkaater võib olla relvastatud kuulipildujatega, aga samuti kergete õhutõrje- või allveetõrjerelvadega. Samuti võib tal olla teatav meremiinide veeskamise võime või merepäästevõime.

Patrullkaatrite kasutuspiirkond on tänu väiksusele ja viletsamatele mereomadustele reeglina rannikumeri või siseveekogud, autonoomsus üldjuhul alates paarist päevast maksimaalselt paari nädalani.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]